ابعاد رقابت چین و آمریکا در منطقه خاورمیانه

«واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل نیز هشدار داد برخی کشورها از کارت سلاح شیمیایی برای اعمال فشار بر دولت سوریه استفاده میکند. بر مبنای آنچه که گفته شد باید به این نکته توجه کرد وقتی که چین به روابط با کشورهای واقع در غرب آسیا میپردازد، آمریکا بر مبنای ماهیت آن روابط واکنش نشان خواهد داد. بعد از ختم جنگ سرد میان امریکا و اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ میلادی، اتحاد جماهیر شوروی از هم فرو پاشید. با این وجود، کابینه کلینتون قبل و بعد از به قدرت گرفتن طالبان مذاکراتی با آن ها داشت، اما موفق به تعدیل سیاست های آنان نگردید. اهداف و دلایل آمریکا برای استفاده از ابزار تحریم در زمان ها و درباره کشورهای مختلف، متفاوت بوده است. بلایای طبیعی مثل طوفانها ، آتشسوزیها و سیل ها بر مشکلات آمریکا افزوده است. مطلبی، م.، فلاح نژاد، ع.، 1392. هویت های سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا و دولت باراک اوباما.

او که تنها در انتصاب ۹ درصد از سفرای خود موفق شده، در رقابت با باراک اوباما و دونالد ترامپ، روسای جمهور سابق آمریکا یک بازنده تمام عیار به حساب میآید. جنگ سرد میان این دو کشور زیانهای مادی و معنوی را در کشورهای شرقی و جنوبشرقی آسیا، به خصوص کوریای شمالی، کوریای جنوبی و ویتنام به بار آورد. بدیهی است که این تحول پیامدها و آثاری را برای منطقه و ایران به همراه خواهد داشت. یکی دیگر از اهرمهای فشار آمریکا به چین موضوع پیوستن تایوان به سازمان بهداشت جهانی است؛ تلاشی که تاکنون نتیجه ای به همراه نداشته است. به گزارش روز سه شنبه ایرنا، اندیشکده شورای روابط خارجی رویکردهای دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا را در مباحث جهانی بررسی کرده است. به باور وی، دولت باید به شرکتهای فناوری فشار بیاورد تا شیوههای خود پیرامون حفظ حریم خصوصی، نظارت و نفرت پراکنی را اصلاح کنند. توجه استراتژیستهای ایالات متحده که بارک اوباما و دونالد ترمپ نیز با آنها همنظر بودند، از مجموع حوزه نوهارتلند (سرزمینهای عربستان و کشورهای عربی همجوار) و هارتلند نو (ایران و پیرامون) به هارتلند علیا (چین) معطوف شد. بحث ضد تروریسم در سالهای اخیر در واکنش به یک سلسله تیراندازیهای بحث برانگیز در ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی که بسیاری از آنها توسط طرفداران برتری سفیدپوستان انجام شده بود، به طرز چشمگیری تغییر کرده است.

آنچه به نظر نگرانکننده میرسد اینکه زمانی که امریکا در تلاش برای انجام عملیات وحشیانه و پیچیدهای بود، دیپلماسی آقای بایدن با فرانسه بر سر AUKUS و متحدان اروپاییاش بر سر خروج از افغانستان بینتیجه بوده است. برژینسکی در این مقاله مینویسد که تحریم اقتصادی و سیاست فرونشاندن ایران «یک شعار» بیشتر نیست و این سیاست به «بنبست» رسیده است. این کشور، ایران را با ادعای موجودیتاش در خاکهای خود و کشورهایی چون سوریه مورد هدف قرار میدهد. ویژگی دیگر روابط چین و روسیه هماهنگی مواضع آنها در موضوعات مهم سیاسی و بین المللی است که رابطه این دو کشور را با سایر قدرت های جهانی متمایز می سازد. از زمان پایان جنگ جهانی دوم، واشنگتن رهبری تلاشهای دیپلماتیک جهانی را برای ایجاد اتحاد و نهادهایی برای ارتقا برعهده داشته است. اما بایدن سیاست خارجی دولت آینده آمریکا را در یادداشتی تحت عنوان «چرا آمریکا باید دوباره رهبری (جهان) را برعهده بگیرد» در نشریه فارن افرز تشریح کرده بود.

توانایی ایالات متحده برای تأثیرگذاری در رویدادهای خارجی به سلامت اقتصاد این کشور بستگی دارد و بسیاری از منتقدان معتقدند که این کشور در سال ۲۰۲۰ در شرایط متزلزلی قرار دارد. با این وجود بایدن میگوید تهدیدات سایبری چالشی در حال رشد برای امنیت ملی ایالات متحده، سلامت انتخابات و سلامت دموکراسی ملت است. این جریمه نیز خیلی سریع پرداخت میشود، زیرا کسبوکار نهاد هدف دچار اختلال جدی میشود (حتی اگر حساب دلاری نداشته باشد و فاقد کسبوکار در آمریکا باشد). در این زمان بود که گزارش کمیسیون تاور از ماجرای ایران – کنترا افشا شد. وی یک طرح ملی برای کاهش انتشار گازهای گلخانهای و سرمایه گذاری در فناوری و زیرساختهای جدید منتشر کرده است. بایدن رویکرد ترامپ در قبال مهاجران و پناهجویان را محکوم کرده و آن را «از نظر اخلاقی ورشکسته» و «نژادپرستانه» خوانده است وی از اصلاحات جامع مهاجرت حمایت میکند و در گذشته هم طرفدار سیاستهای محدودکننده مهاجرت نبوده است. بایدن تغییرات آب و هوایی را بزرگترین تهدید برای امنیت آمریکا دانسته و خواستار انقلابی برای رفع آن شده است.

وی از زمان ورود به کاخ سفید در نقش استفاده انسان از سوختهای فسیلی در تغییرات آب و هوایی ابراز تردید کرده و با خروج از پیمان پاریس در پی لغو مقررات زیست محیطی ماسبق خود است. در سال های اخیر جامعه علمی نسبت به تغییرات سریع آب و هوایی هشدار داده است. مهاجرت برای دههها نقطه عطفی در بحث سیاسی ایالات متحده بوده است. در دستگاه سیاسی امریکا هیچ کس خود را برای انقلاب ایران و فروپاشی رژیم شاه آماده نکرده بود. جو بایدن ظهور چین را یک چالش جدی مطرح کرده است. اکنون کنشهای اعلامی و اعمالی دولت ایالات متحده امریکا نشان میدهد که اولویت سیاست خارجی آن کشور مقابله و ایجاد چالش برای رشد فزاینده کشور چین و ایجاد فشار بر روسیه است. او اغلب مخالف استفاده از زور بوده و نسبت به توانایی ایالات متحده در تغییر شکل جوامع خارجی ابراز تردید کرده است. نقش ارتش ایالات متحده موضوعی همیشگی در میان مباحث سیاستگذاران بوده است. وی هشدار داده که پکن میتواند در فناوریهای جدید از ایالات متحده جلوتر باشد. در این حال، تحرک سرمایه و جابجایی محل تولید، منجر به تغییر مکان جغرافیایی در انباشت و قدرت، بدون تغییر روابط بنیادی نابرابری در داخل نظام می شود.

دیدگاهتان را بنویسید