اصلی شما در این کتاب چه بوده است؟

به رغم همه ادعایی که بایدن برای احیای هژمونی آمریکا دارد، همه حتی متحدان اروپایی میدانند که شاهد آغاز عصر جدیدی از قدرت هستیم که در آن آسیا، به ویژه چین، بر ایالات متحده پیشی میگیرد. او در یک مصاحبه رادیویی که روز جمعه پخش شد گفت، اگر آمریکا به حمایت از استقلال تایوان ادامه دهد، ممکن است به درگیری نظامی بین واشنگتن و پکن ختم شود: «اجازه دهید من بر این موضوع تاکید کنم. سرویس خارجی: سفیر چین در واشنگتن در هشداری تند و تیز به آمریکا درخصوص حمایتش از استقلال تایوان، گفت تداوم چنین سیاستی می تواند منجر به جنگ بین پکن و واشنگتن شود. پوتین وقتی جلسه ای در کرملین تشکیل می دهد با فاصله از مهمان می نشیند و می توان گفت فعلا در روسیه نیروی قدرتمندی وجود ندارد که در مقابل پوتین بایستد. از این رو، با عقب نشینی شوروی از افغانستان، آمریکا که دیگر منافع خود را در افغانستان حیاتی نمی دید، این کشور را ترک گفت.

در دهههای اخیر، کرونا نخستین بحران بزرگی بود که رهبری واکنشهای بینالمللی مربوط به آن، از کنترل آمریکا خارج شد و این نقطه عطفی شد برای اروپا تا در رابطه خود با واشنگتن بازنگری کند. نویسنده در ادامه با اشاره به دیگر توانایی های نظامی چین، قابلیت های فضایی، حملات سایبری و غیره به همکاری آن با روسیه اشاره می کند که می تواند منافع آمریکا را به شدت تهدید کند. از همین رو این پرسش همچنان وجود دارد که آیا نیروی دریایی ایالات متحده در چالش، توانایی انجام اقدامات لازم برای محافظت از متحدان در اقیانوس آرام غربی را دارد؟ در همه این حیطه ها زمینه برای پیشرفت گسترده وجود دارد، اما مهمترین (وبه طور بالقوه خطرناکترین) حیطه بحث امنیت را در می گیرد. دلایل دیگر هم برای فکر کردن در خصوص جنگ بین آمریکا و چین وجود دارد که باید از آن پرهیز کرد. چارلز ریچارد افزود وزارت دفاع آمریکا دیگر به جنگ سرد فکر هم نمیکند و آن را پشت سر گذاشته است.

خبر دیگر از درگیری های چین و آمریکا آن که جت «اف- 35» 100 میلیون دلاری آمریکا هنگام برخاستن از عرشه ناو هواپیمابر «یواس اس کارل وینسون»، در دریای جنوبی چین سقوط کرد؛ حادثه ای که نیروی دریایی آمریکا آن را یک «اتفاق ناگوار» توصیف کرد. این جت از جدیدترین جنگنده های نیروی دریایی آمریکاست و به تجهیزات سری مجهز است. از آنجا که در آب های بین المللی سقوط کرده، تلاش برای دستیابی به آن از نظر فنی یک مسابقه شده است. هر که زودتر به آن برسد، برنده است. اما جایزه چیست؟ چارلز تریپ در این باره میگوید: شوروی از سقوط نظام پادشاهی و تثبیت جمهوری بسیار راضی بود. با توجه به سقوط بسیاری از رژیم ­های کمونیستی و شوروی در اوایل دهه 1990، سیاست ­های خاورمیانه ­ای بوش هم تحت تأثیر این نظم جهانی جدید قرار گرفت. نیروی دریایی چین که هم اکنون بزرگترین در جهان است ، تخمین زده می شود ۳۵۰ کشتی و زیردریایی داشته باشد.

رشد نیروی دریایی چین به عنوان بخشی از برنامه برای بیرون راندن ایالات متحده از آسیا و تبدیل شدن به قدرت غالب جهان در طول مسیر تلقی می شود. تایوان به تدریج در کانون تنش های میان آمریکا با چین قرار گرفته و اقدامات آمریکا در اعلام حمایت از تایوان در مقابل چین سبب شده تا جزیره تایوان تبدیل به نقطه داغ تنش در دریای چین جنوبی شود. چین به بزرگترین بازار مصرفکننده جهان و بزرگترین واردکننده هیدروکربن تبدیل شده است. کتابی که اخیراً از من منتشر شده عبارت است از: «چرا آمریکا فهم درستی از جهان ندارد» (Why America Misunderstands the World) است. دولت چین تا به حال بارها از سیاستهای دخالتجویانه آمریکا در تایوان انتقاد کرده اما مقامهای چین به ندرت سخنی از جنگ در این خصوص به میان آوردهاند. اما آمریکا نمی تواند از قبل عواقب آن را مشخص کند.. علاوه بر این موضوعات بحث درگیری های گسترده بین پکن و آمریکا نیز این روزها مطرح است.

دیدگاهتان را بنویسید