اصلی شما در این کتاب چه بوده است؟

نظام اقتصادی ایالات متحده، نظامی مبتنی بر لیبرالیسم است. علاوه بر آن، ساخت چند خط لوله به احتمال قوی بیشتر موجب متنوع کردن تا تمرکز منابع جهانی انرژی خواهد شد». سیاست انرژی ترامپ که قرار است ماه ژوئن سال آینده به سر قدرت بیاید، با سیاستهای انرژی باراک اوباما، رئیس جمهور فعلی آمریکا که طی 8 سال گذشته اجرا کرده است کاملا متفاوت است. به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، سفیر چین در واشنگتن امروز دوشنبه (۳۱ ژانویه/ ۱۱ بهمن) هشدار داده که اختلافات چین و آمریکا بر سر تحولات تایوان ممکن است به جنگ ختم شود. سیاست بین الملل را باید با “نگاه ایرانی” از “سر نوشت.” مذاکرات کنفرانس “یالتا” و “پوتسدام” مهم هستند. وی درادامه افزود:دولت روسیه نسبت به روی کار آمدن ترامپ نگاه مثبت دارد چراکه مسائل حقوق بشری برای ترامپ آن چنان که در گذشته برای دیگر دولت های آمریکا مهم جلوه می کرد، اهمیت ندارد. البته باید دانست این به معنای قطع رابطه با اروپا نیست و ترجیح سیاست خارجی ما نگاه به شرق است. حاتمییزد افزود: باید بپذیریم که یک جنگ اقتصادی از طرف غرب به کشور و ملت ما تحمیل شده است. حضور امریکا در افغانستان، فرصتی برای چین در مبارزه با تروریزم با توجه به سیاست ملی آن کشور ایجاد کرد و بستر همکاری میان دو کشور را پهن ساخت.

هر دو ابرقدرت، دشمن درجهیک همدیگر بودند و تمام توان نظامی، اقتصادی، سیاسی و اطلاعاتی خود را برای نابودی جانب مقابل بسیج کرده بودند. این امر ایجاب میکرد تا این هژمونی بلامنازع جهانی، سیاست خارجی مدونی را در چارچوب استراتژی امنیت ملی خود تدوین کند. بنابراین آمریکا به همین روش سعی دارد اهداف خود را در جهان پیاده کند و با اعمال فشار به کشورهای جهان از جمله متحدان اروپایی خود، سیاستهای خود را پیش ببرد. با این حال، او همچنین به برخی جنبههای تجارت انتقاد دارد. دربخش نخست که مربوط به بررسی سیاست خارجی دولت ترامپ بود، دکتر جهانگیرکرمی؛ مدیر گروه مطالعات روسیه، آسیای میانه و قفقاز دانشکده مطالعات جهان به تحلیل روابط ایالات متحده و روسیه در دولت جدید آمریکا پرداخت. نمایندگان مجلس سنای ایالات متحده آمریکا طی رأی گیری در جریان بررسی استیضاح دونالد ترامپ رئيس جمهور سابق این کشور، او را از اتهامات تبرئه کردند. ایالات متحده برای دوره بلندمدت و دهههای طولانی روابطی عالی با چین داشت. در دوران جنگ سرد، دو ابرقدرت (ایالات متحده امریکا در غرب و اتحاد جماهیر شوروی در شرق) که با سلاح اتمی نیز مجهز بودند، در جهان خودنمایی میکردند. در این عرصه دو تحول مهم در حال روی دادن است.

در نشست تخصصی “ایالات متلاطم آمریکا: سیاست داخلی و خارجی دولت ترامپ” سیاست داخلی و خارجی ایالات متحده آمریکا پس از روی کار آمدن دونالد ترامپ در دو بخش جداگانه توسط اساتید مربوطه مورد بررسی قرار گرفت. براین اساس؛ راهبرد جدید اتخاذ شده تا حدی حیاتی به نظر میرسد، برخلاف بسیاری از سیاستهای کلان آمریکا، گویا هر دو حزب و روسای جمهوری آنها با این تصمیم موافق هستند. انتظار می رود پس از پیروزی دونالد ترامپ و با آغاز کار وی به عنوان رئیس جمهور جدید آمریکا، در سیاستهای انرژی این کشور تغییرات بزرگی پدید آید. وی در پایان چنین نتیجه گیری کرد: در دوره ترامپ موضوع سپر دفاع موشکی که کشمکشی چند ساله بین هر دو کشور بود عملا از قبل عملیاتی شده و امکان برچیدن آن وجود ندارد. در معرفی این کتاب توسط دانشگاه کلمبیا آمده است که محصور بودن میان دو اقیانوس عظیم باعث شده تا آمریکاییها نگرانیهای کشورهای دیگر که مرتبط با سیاست خارجی آمریکا است را درک نکنند.

با شکست نقشههای امریکا در حفظ رژیم پهلوی و ناکامی واشنگتن در به وجود آوردن یک کودتای نظامی در راستای مهار انقلاب اسلامی، این انقلاب اسلامی ایران بود که بعنوان یک واقعیت تاریخی خود را به آمریکاییها تحمیل کرد. 2. گروه دیگر، میخواهند همچون آمریکاییها زندگی کنند و میکوشند خود را هر چه بیشتر با فرهنگ آنان سازگار کنند و ارزشهای غالب آمریکا را ارزش واقعی میدانند. وی با بیان اینکه این توافقنامه به ضرر اقتصاد آمریکا است، معتقد است که این توافق نامه به بوروکراتها اجازه می دهد تا مصرف انرژی آمریکا را کنترل کنند. رئیسجمهور آمریکا که به ائتلافش با عربستان پایبند است، اخیراً به صورت علنی سوال کرده “آیا آمریکا باید امنیت نفت عربستان را تأمین کند در حالی که بیشتر نفت عربستان به چین و کشورهای آسیایی صادر میشود و نه به اروپا و آمریکا؟ تصمیمات سیاسی این کشور با در نظر گرفتن اولویتهای اقتصادی اتخاذ میشود. به گزارش خبرنگار ایمنا، باور به استقلال سیاسی برای رهبران این کشورها، توهمی بیش نیست و تصمیمات سیاسی آنها نیز تحت تأثیر سیاست رهبران بازار مصرف اتخاذ میشود.

دیدگاهتان را بنویسید