اما بازهم تحریم شد

پس از خروج نیروهای ارتش اسرائیل در مه 2000 از جنوب لبنان، آگاه بود و از بابت افزایش نقش و جایگاه حزب ا.. ایران برای حفظ وضعیت کنونی منافع ایران در این کشور به شدت افزایش یافته و ایران دیگر قادر به تقویت و بهبود شرایط منافع راهبردی خویش در افغانستان نخواهد بود. خوشچشم تاکید کرد: این مسائل، آسیبهایی است که در طول بیست سال اخیر به ویژه در ۸ سال گذشته، کشور دچار آن شده است. مجری این شبکه چین از میهمان آمریکایی خود سوال کرد: «شما رویکرد جو بایدن در قبال چین را چگونه ارزیابی میکنید؟ مجری شبکه سیجیتیان چین از جان مرشایمر سوال کرد: «پروفسور بسیاری در دولت بایدن و همچنین افراد زیادی از لیبرالها در آمریکا میگویند که به دلیل ارزشها یا تفاوت ایدئولوژیها، مهار قدرتگیری و ظهور چین ضرورت دارد و آنها در این باره به این به اصطلاح “واقعیت” اشاره میکنند که در سین کیانگ، هنگ کنگ و دیگر موضوعات نگرانی درباره وضعیت حقوق بشر وجود دارد. آیا واقعا مساله این است؟

• محدودیتهای اعمال شده بر برنامه هستهای ایران، با خروج یکجانبه آمریکا از برجام، تا حد زیادی از بین رفته است. این کارشناس مسائل سیاسی افزود: بر همین اساس، ما نیاز داریم سیاست خارجی بر اساس یک راهبرد جامعنگر، متوازن، متعادل، کنشگرانه و با هدفگذاری و اولویت اقتصادی انجام و متحول بشود. سیاستگذاری اخراج آمریکا از افغانستان و عراق از سوی ایران را میتوان جلوهای از سیاست ” سواری مجانی” محسوب کرد که سیاستگذاری ایران را به صورت رایگان و مجانی در خدمت اهداف و نیات رقیبان منطقهای ایران قرار میدهد. فرارسیدن بهار عربی عرصه دیگری از به چالش کشیده شدن قدرت نرم امریکا بود. • دیکتاتوری نظامی مصر بیش از هر زمان دیگری صورتی مطلقه به خود گرفته است. علاوه براین، هر دو کشور به کشتیهای یکدیگر در آبهای خلیج و دریای سرخ نیز حمله میکنند. هدفی که ترکیه نیز در پی دستیابی به آن بوده، به نحوی که برخی از کشورهای آفریقایی اکنون در لیست شرکای کلیدی تجاری این کشور قرار گرفتهاند.

او در ادامه گفت، دولت بایدن از مواجهه با نیروهای روسیه که به دعوت دولت سوریه در این کشور مستقر شدهاند اجتناب کند. چنین رویکردی می تواند نه تنها موجبات نابودی وی را فراهم نماید بلکه شرایط فاجعه باری را برای هرکسی که در آمریکا زندگی می کند یا با این کشور ارتباطاتی دارد ، ایجاد کند . ایران تصور میکند که با دور از دسترس بودن شرکتهای اروپایی و آمریکایی، میتواند از رونق روزافزون چین استفاده کند. ولی در دوران ترامپ، چین یک «قدرت تجدیدنظرطلب» نام گرفت که باید مهار شود. عراق یکی از کشورهای بود که اسرائیل از آنها به عنوان «تهدید جبهه شرقی» نام می­برد. با این وجود و به رغم حضور گروههای غیردولتی سیاست خارجی دولت باراک اوباما با دولت دونالد ترامپ فاصلهای شبیه زمین تا آسمان داشته است. ترکیه در 24 ژانویه 1980 میلادی طرح اجرایی نظام اقتصادی بازار آزاد را اعلام و بدان پیوست و کم کم سیاست اقتصادی تولید محور و اقتصاد کلان ملی را ترک کرد.

کِنان توجه کرد. حتی اگر کنان را بیشتر بخاطر سیاست «مهار» به خاطر آوردند، او در واقع به برادران خود توصیههای بسیار متفکرانهتری ارائه داد. او در این مصاحبه بهنحو تلویحی هشدار داده است که یک کشور تحت حاکمیت طالبان که به تنهایی روی پای خود بایستد، به نفع امریکا است. درعین حال، در بسیاری از موارد با نیازهای این کشور در حوزه امنیت نیز همخوانی نداشته است. جمهوری­خواهان نیز به ایجاد امنیت با همکاری­های مشترک معتقدند، اما اولویتشان تأمین امنیت از طریق افزایش قدرت ملی است. هر چند علایق نفتی امریکا در منطقه حفظ شده، اما بسیاری از دیگر ثابتهای رابطهٔ این دو کشور از دههٔ ۱۹۵۰ به بعد، که ترس از حضور شوروی در منطقه تعیینشان میکرد، از بین رفتهاند. انگلستان نیز که در دوره دولت ترامپ کوشیده بود تا فعالیت شرکتهای چینی را در حوزههای راهبردی در این کشور محدود کند، اکنون از سرمایهگذاری چین در حوزههای غیر استراتژیک، استقبال میکند.

• در پی چالشهای پیش آمده به واسطه جنگ آمریکا در افغانستان و عراق و انفعال این کشور در برابر چالشهای امنیتی کشورهای عربی، تلاش کشورهای منطقه برای تنوع بخشیدن به روابط سیاسی-نظامیشان تسریع شده است. • اتحادیه عرب در حال تجدیدنظر در قبال سوریه است و اعضای شورای همکاری خلیج فارس به تدریج ئر حال عادی سازی روابط خود با حکومت اسد هستند. از نگاه بازیگران و فعالان منطقه، ایالات متحده در حال مبارزه با چینِ کابوسهای خود است، و نه با چینی که آنها در واقعیت با آن مواجهند. بنیان فکری و سیاسی صهیونیسم از ابتدای تولد همواره مورد حمایت و همراهی دولت­های غربی به ویژه انگلستان و بعد هم ایالات متحده امریکا بوده است. در این مقاله آمده است: استراتژیهای خوب یک حالت مطلوب را بیان کرده و چگونگی دستیابی به آن را مشخص میکنند. چرا دموکراسی در خاورمیانه خوب پیش نمیرود؟ اگر دموکراسی هم در خاورمیانه به خوبی پیش نمی رود، این بازتابی از عوامل محلی است که با خدشهدار شدن چهره آمریکا به عنوان یک الگو و نه اقتدارگرایی غارتگرانه تشدید شده است. در این میان به نظر میرسد کنش جدید چین در کاهش خرید نفت ایران، تاکتیکی در راستای کاهش اقدامات تنبیهی آمریکا باشد.

دیدگاهتان را بنویسید