اما بازهم تحریم شد

این گروه، شامل مهاجران و نیز آمریکاییهای مسلمان شده میباشند. بیش از ۲۰٪ این مساجد دارای مدرسههای تمام وقت (دبستان، راهنمایی، و دبیرستان) میباشند. در تحولات اخیر، دلیل اصلی شکست برجام، بیتوجهی به فرآیندهای تصمیمسازی شخص باراک اوباما از یک طرف و اتکای بیش از حد به کار رسانهای با گروه لابی در سطح دبیرستان از طرف دیگر بود. در تحولاتِ اخیر، دلیلِ اصلی شکستِ برجام، بیتوجهی به فرآیندهای تصمیمسازی شخصِ باراک اوباما از یک طرف و اتکاء بیش از حد به کار رسانهای با گروهِ لابی در سطح دبیرستان از طرفِ دیگر بود. اگرچه در دوره اوباما خروج نیروهای آمریکایی از عراق آغاز شد اما آنها مجدد به بهانه مبارزه با داعش که بهگفته ترامپ در سال ۲۰۱۶ ساخته خود آمریکا بود، مجدد وارد عراق شدند. تصمیمسازی امریکا در سال 1394 برای برجام به نفع که بود؟ باید به این سمت حرکت کنیم که در نهادهای تاثیرگذار و تصمیم ساز به شیوه ای تاثیر بگذاریم که مانع اتخاذ تصمیم های نامناسب در خصوص ایران شویم که یکی از این نهادها همین کنگره است. باید در برابر نقشه دشمن تدبیر کنیم، باید مدیریت کنیم، سخن گفتن و فریاد زدن گاهی ممکن است زیبا باشد اما حتماً کافی نیست.

تحریمها، صرفنظر از اینکه اثرگذار باشند یا نه، به جهت سهولت در اعمال و تواناییشان برای ضربه زدن به اقتصاد کشورهای هدف به اصلیترین پیشنهاد برای سیاستگذاران در آمریکا تبدیل شدهاند. عامل دیگر در چرخش سیاسی آمریکا به ترس و نگرانی آنها از تضعیف متحدان سنی منطقهای خود بازمیگردد. ۳- چند عامل از جمله حادثه تسخیر کنگره، نژاد پرستی در داخل ، سیاست قطبی شده در کشور و برخورد نادرست ترامپ با بحران کرونا ، می تواند موفقیت بایدن را در سطح جهان محدود کند. علیرغم ماهیت جسورانه شخصیت ترامپ و رفتار سیاست خارجی، نظریه اجبار(theory of compellence)، که در این کتاب استفاده شده است، میتواند ابعاد بسیاری از سیاستهای آمریکا در قبال ایران در دوران ترامپ را توضیح دهد. در سالهای اخیر ، با وجود تمایل واشنگتن به استفاده از هر روشی برای حفظ موقعیت خود در عرصه بینالمللی ، سیاستهای ایالات متحده به طور فزایندهای با مخالفت مواجه شده است .

این کتاب برای توضیح بسیاری از مواردی که در سیاست خارجی ایالات متحده و در بحث و گفتمان در ایالات متحده در مورد سیاست خارجی اشتباه گرفته شده است، نوشته شده است. نفوذ کنترل نشده این قدرتها مسئلهساز است، زیرا حمایت آنها از جناحهای رقیب میتواند حرکت لیبی را به سمت انتخابات دموکراتیک تضعیف کند. دولت ریگان نتوانست آزادی گروگانها را تضمین کند زیرا ایرانیها انتظار نداشتند تا مقامات ارشد آمریکایی به تهران سفر کنند و به این دلیل در نحوهٔ پاسخگویی به درخواست آمریکا دچار تفرقه شدند. برای دستیابی به صنایع دفاعی و نظامی ملی باید به گزینه های انتقال تکنولوژی و تولید مشترک روی آورد. هدف اصلی تولید تسلیحات ملی و تجهیز ارتش. همچنین ایجاد ظرفیت تولید سالانه بیش از ۱۰۰ عنوان کتاب نشر اولی و تحقق این ظرفیت در ادوار مختلف، انتشارات دانشگاه امام صادق (ع) را در رسته ناشران حرفهای کشور قرار داده است. او در اثر مشترک با دکتر کاوه افراسیابی استاد پیشین دانشگاه هاروارد، با عنوان «ترامپ و ایران: از مهار تا مقابله» این نظریه را شرح و بسط داده است.

آخرین کتاب من که عنوانش «ترامپ و ایران: از مهار تا مقابله» است چند ماه قبل توسط انتشارات لکزینگتون که زیر پوشش شرکت رومن و لیتلفیلد است همزمان درآمریکا و انگلستان منتشر شد. من هم با این جمله موافق هستم و میگویم که این انتخابات در سیاست خارجی تا حدی نقش دارد ولی باعث تغییر ساختار و دگرگونی سیاست خارجی آمریکا نمی شود . این کتاب برای جامعه آکادمیک بهخصوص افرادی که رشته تحصیلی و تحقیقی آنها علوم سیاسی، روابط بینالملل و سیاست خارجی آمریکا است مناسب است. آمریکا و ناتو امروز تلاش می کنند بدون اینکه خط قرمز آمریکا و ناتو را زیر پا بگذارند اوکراین را به باتلاقی برای روسیه تبدیل کنند. رهبران مسکو و پکن امروز آماده پرداخت بهای تحریم ها برای حفظ تسلط سیاسی خود هستند و امریکا نمی تواند روابط خود با آنها را به طور کامل به مساله حقوق بشر گره بزند. جان سالوان معاون وزیر خارجه گفت:» فکر نمی کنم وضعیت رضایت بخش در کابل وجود داشته باشد. این بیانات جیف میرکلی اشاره به حمله اخیر طالبان بر هوتل بین المللی انتر کانتیننتال در کابل می باشد که در ماه جنوری صورت گرفت و بر اثر آن 21 تن جان خویش را از دست دادند.

پاسخ که در این کتاب به سؤال فوق داده شده است نشانگر این است که اهداف اصلی سیاست خارجی آمریکا در مورد ایران در دوره ترامپ شبیه سیاست خارجی رئیس جمهورهای سابق آمریکا خواهد بود. تفاوت راهبرد مهار جمهوری اسلامی در رویکرد ترامپ و بایدن را میتوان در استفاده از ابزار دیپلماسی در جریان فشار حداکثری و یا پس از ناتوان سازی ساختار اقتصادی جمهوری اسلامی خلاصه نمود. سؤال اصلی که در این کتاب مطرح شده این است: آیا سیاست خارجی آمریکا در دوران ترامپ از دید استراتژیک تغییرات بنیادی در رابطه واشنگتن و تهران ایجاد خواهد کرد و یا اینکه چارچوب سیاست آمریکا در مقابل ایران ثابت خواهد ماند و فقط تغییرات تاکتیکی در آن ایجاد خواهد شد و چه عواملی باعث این تغییرات خواهند شد؟ علیخانی، سعید(6/11/1386)، “طرح سپر آهنین اولمرت؛ دومین اشتباه استراتژیک پس از جنگ 33 روزه”، ایران. حسینی، عماد(13/11/1386)، “اسرائیل در جنگ برنده نشد؛ وینوگراد گزارش درباره جنگ”، کارگزاران.

دیدگاهتان را بنویسید