اولویت های سیاست خارجی و امنیتی اسرائیل در فضای نوین منطقه ای

از طرفی بین ائتلاف آمریکا و متحدینش اختلاف بوجود آمد. در صورتی که انقلاب اسلامی تغییرات بنیادینی در دنیا بوجود آورد که آنها نخواستند ببینند. بر پایه اسناد، جاستین پرکینز اولین آمریکایی است که در تاریخ به ایران پای گذارد. در سال ۱۹۹۶ نیز برای اولین بار، انتخابات ریاست جمهوری، در راستای انتخاب «مستقیم» رئیسجمهور از سوی مردم، در تایوان برگزار شد. تصورات آمریکایی از نقش چین در خاورمیانه تا حد زیادی از طریق تجربه خود واشنگتن -که با اتحادهای نظامی و مداخلات مسلحانه تعریف شده- شکل گرفته تا رفتار واقعی چین. افزایش قدرت چین، جاه طلبی­ های جهانی هند، عدم حل اختلافات بین کره ­شمالی و کره ­جنوبی و لزوم اطمینان بخشیدن به متحدان استراتژیک تاریخی مانند ژاپن و استرالیا، سبب گرایش واشنگتن به سمت اقیانوس آرام از سال 2011 گردید. ۴۸ ایالت به هم پیوسته که خاک اصلی آمریکا را تشکیل میدهند، از شرق و جنوب شرقی به اقیانوس اطلس و خلیج مکزیک، و از غرب به اقیانوس آرام منتهی میشوند. اندک کشورهای دیگری از این قابلیت برخوردارند که همزمان روابط خوبی با ایران، اسرائیل، عربستان سعودی و کشورهای حوزه خلیج فارس داشته باشند و این متوازن سازی بخش مهمی از استراتژی منطقه ای پکن را تشکیل می دهد.

امریکا تمرکز خود را روی افغانستان و عراق گذاشت تا حداقل بتواند این دو کشور را به اضافه کشورهای عرب حاشیهخلیج فارس در اختیار داشته باشد، تا حدودی هم روی همکاری بلند مدت ترکیه هم حساب میکرد. اگرچه ممکن است رهبران چین در بسیاری از حوزه ها به دنبال پیشی گرفتن از ایالات متحده باشند، اما شواهد کمی وجود دارد که چنین تلاشهایی را در خاورمیانه گسترش دهد. با وجود اینکه رئیس جمهور ترامپ و اوباما در لفاظیها اختلاف نظر داشتند، اما هر دو معتقد بودند که ایالاتمتحده بیش از حد در خاورمیانه دخالت دارد. رؤسای جمهور ایالات متحده که بعد از نیکسون و فورد آمدند نیز تمایل داشتند اهداف آرمان گرایانه خود را برای خاورمیانه دنبال کنند و نگرانی کافی برای حفظ نظم منطقه ای که کیسینجر ایجاد کرده بود نداشتند. واشینگتن به میزان قابل توجهی تعداد نیروهای رزمی آمریکایی در عراق را کاهش داده و جو بایدن متعهد شده که تنها بر اهداف محدودی در منطقه تمرکز کند.

در واقع، یکی از جلوههای ظهور چین در مقام یک قدرت بزرگ، سیاست خارجی این کشور است که تلاش میکند روابط دو جانبه چین با کشورها در مناطق مختلف را بهویژه در زمینه اقتصادی و تجاری توسعه دهد. به نظر شما دلیل این کار آمریکا هزینههای اقتصادی است که متحمل شده یا اینکه دلایل دیگری دارد؟ طی دو دهه گذشته، پکن زمان و منابع قابل توجهی را صرفِ ایجاد روابط دیپلماتیک و تجاری با تمامی بازیگران اصلی خاورمیانه کرده است. دومی این که روسیه توانست برنامههای طراحی شده آمریکا را در سطح منطقه و سازمانهای بین المللی خنثی کند. چین تلاش کرده است که با کشورهای واقع در منطقه خاورمیانه مانند ایران و دنیای عرب تعاملات اقتصادی گسترده برقرار کند. جنگ اخیر خسارات بسیار اقتصادی و اجتماعی نیز برای اسرائیل به دنبال داشت. ] نامید. باید توجه داشت که علی رغم تأکید بر چین و روسیه، همچنان ایالات متحده در خاورمیانه، قدرت غالب و ضامن امنیت اسرائیل و کشورهای عربی خلیج فارس محسوب می­ گردد. روشن است که تفاوتهای مهمی بین رقابت آمریکا و شوروی در دوران جنگ سرد با رقابت چین و آمریکا در دوران فعلی وجود دارد و لذا نباید انتظار تکرار تجربه جنگ سرد در دوران جدید را داشت.

و سازمان او. اما تروریست­ های دیگری نیز در جهان وجود دارند. او به سیاست­های تنش زدایی با شوروی، بهبود روابط با چین و حمایت آمریکا از ویتنام جنوبی ادامه داد. در دوره دونالد ترامپ، عربستان سعودی به محور اصلی رویکرد ایالات متحده نسبت به خاورمیانه تبدیل شد. ] است که در دوره اوباما جهت مقابله با گروه­ های جهادی و نظامی در سرتا سرجهان شکل گرفت. امروز آینده اسرائیل بطور جدی زیر سوال است. لابی های صهیونیستی، نومحافظه کاران و نخبگان سیاسی محوری ترین و موثرترین گروه های ذی نفوذ در سیاست خارجی امریکا در خاورمیانه بوده، بگونه ای که اکثریت تصمیم ها با موافقت آنها و در جهت منافع اسرائیل گرفته می شوند. راستیِ دلایل و چرایی این چرخش سیاسی در کجاست؟ دولت عثمانی همواره پناهگاه ایمنی برای یهودیانی بود که در اروپا مورد آزاد و اذیت قرار داشتند. معضلی که در قلب دیپلماسی ایالات متحده در خاورمیانه قرار دارد، در اینجا نهفته است.

دیدگاهتان را بنویسید