اولویت های سیاست خارجی و امنیتی اسرائیل در فضای نوین منطقه ای

وی افزود: دولت جدید درگیر بازسازی نهادهای دولتی است که توسط دولت قبلی خود آسیب دیده است. این استاد دانشگاه در گفتوگو با خبرنگار ایلنا درباره رویکرد دولت جدید آمریکا به ویژه در مورد ایران عنوان کرد: رئیسجمهور بایدن در تحقق تعدادی از وعدههایی که در جریان مبارزات انتخاباتی خود اعلام کرد، تأخیر داشته است. این استاد دانشگاه تصریح کرد: واضح است که دولت بایدن مشتاق است به ایران در مورد برخی از تحریمها تخفیف دهد و به توافق هستهای بازگردد. علاوه بر این بایدن در حال تلاش برای کنار گذاشتن سبک رییسجمهور سابق و بازگشت آمریکا به شرایط عادی است. در بالای سر در ورودی این مسجد، عکس بزرگی از او در کنار عکس «جورج بوش» به چشم میخورد. خوشچشم افزود: برای شروع باید تیمهای مشاورهای و تخصصی در کنار آقای رئیسی قرار بگیرند و گزینههای وزیر خارجه را بررسی و ارزیابی کنند. بلینکن که از سوی جو بایدن نامزد تصدی وزارت خارجه شده گفت: توافق دولت آمریکا با طالبان را ارزیابی خواهم کرد.

در جلسه شب گذشته همچنین نامزد جو بایدن برای وزارت خارجه آمریکا نسبت به بقای سفارت واشنگتن در قدس اشغالی و به رسمیت شناختن این شهر به عنوان «پایتحت رژیم صهیونیستی» متعهد شد. پس این شد مخالفت بنیانی. برای مثال، پس از فروپاشی شوروی، بحث نظام تکقطبی مطرح شد یا فرانسیس فوکویامااز اصطلاح «پایان تاریخ» استفاده کرد، اما تحولات نظام بینالملل به سمتی پیش رفت که فوکویاما مجبور شد از حرف و ایده خود برگردد. هر دو کشور در زمینه ارتقای گفتگوهای درون افغانی همکاری کردهاند و پس از پایان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، این زمینه همکاری تشدید خواهد شد. دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که روز چهارشنبه کاخ سفید را ترک خواهد کرد، در پایان ماه فوریه سال پیش توافقی با طالبان امضا کرد که هدف آن پایان دادن به طولانیترین جنگ آمریکا بود. وی افزود: سیاست اوباما مانند سخنرانیها، نویسندگی و شخصیت وی با لفاظی تعریف شد و با ترور اسامه بن لادن که مدتها بود دیگر تهدیدی برای کسی محسوب نمیشد، به اوج خود رسید. کشورهایی مانند پاکستان، بحرین و اردن هم تقریباً یا کاملاً به خاطر نیازهای مالی و امنیتی تحت سلطه آمریکا یا عربستان هستند. درعین حال، در بسیاری از موارد با نیازهای این کشور در حوزه امنیت نیز همخوانی نداشته است.

] بازگردد، آنگاه ما نیز چنین خواهیم کرد. بلینکن خاطرنشان کرد: ما از ابتدای کار با متحدانمان در خاورمیانه از جمله اسرائیل و کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس مشورت خواهیم کرد. بلینکن ادامه داد: ما پیشنهاد خواهیم داد که فوراً در این تصمیم بازنگری شود تا روند ارسال کمکهای بشر دوستانه به یمن با مشکل رو به رو نشود. وی در ادامه گفت: آمریکا در دوره ریاستجمهوری دونالد ترامپ اعتماد نه تنها دشمنان بلکه متحدانش را نیز از دست داد که دولت بایدن علاقه زیادی به بازسازی آن دارد. بنابراین، بایدن در طول مبارزات انتخاباتی ریاستجمهوری بارها تاکید کرد که در صورت انتخاب، به توافق هستهای ایران بازخواهد گشت و امیدوار است که تنشها با ایران را کاهش دهد. نگاه ایالات متحدهی آمریکا به نظام اسلامی، نگاه نفی موجودیت است؛ این را در طول سالها کاملاً فهمیدیم. استکباری بودن آمریکا، سلطهی جهانی بودن، ابرقدرتی آمریکا، از نظر ما مردود است؛ ما قبول نداریم.

جواب این است که ما نگران این نیستیم که شما قصد تغییر نظام اسلامی را داشته باشید یا نداشته باشید، که حالا هی اصرار میکنید که ما این قصد را نداریم. همچنین اینها میگویند تا زمانیکه جمهوری اسلامی ایران فکر کند آمریکا به دنبال سرنگونی این نظام است، همواره بینشان تقابل وجود خواهد داشت. یعنی آن رفتارهای اصلیای که شاخص اسلامی بودن است، باید تغییر پیدا کند. ترامپ در ادامه به مساله ویروس کرونا و آثار آن بر اقتصاد آمریکا و جهان هم اشاره کرد و مدعی شد: من قائل هستم که ویروس از آزمایشگاههای ووهان چین آمده است و چین باید هزینه آن را بپردازد. شکی نیست که سردار سلیمانی منحصربهفرد بود اما مکتب و گفتمان شهیدسلیمانی، قدرت بازتولید دارد و توسط افراد و گروههای بسیاری ادامه مییابد. با توجه به زمینههای وسیع فقر و بیسوادی در ایران، بسترهای مناسب نفوذ و رشد کمونیسم در ایران بسیار بالا بود. استاد دانشگاه آکسفورد تاکید کرد که با توجه به شرایط، ایران حق دارد خواهان بازگشت آمریکا به برجام باشد اما به هر حال تهران و واشنگتن با سیاستهای محتاطانه به توافق میرسند.

دیدگاهتان را بنویسید