ایالات متحده آمریکا

آمریکاییها با این کار میخواستند این علامت را بدهند که بعد از افغانستان میتواند نوبت ایران باشد! بنابراین، نفوذ روز افزون چین در منطقه میتواند به یک ستراتیژی امنیتی منطقوی تبدیل شود که به اساسات نظامی متکی باشد(بینا،۱۳۸۹). چین سازمان همکاریهای شانگهای را تشویق کردهاست تا در حل مسایل امنیتی غیر متعارف افغانستان مانند مبارزه علیه تروریسم و مواد مخدر نقش برجستهیی را ایفا کند(ویشنیک،۱۳۹۶ :۶۱) چین در دخیل شدن افغانستان در سازمان شانگهای نقش فعالی داشت. از جانب دیگر سرمایهگذاری چین در میدان نفتی آمودریـا، حاکی از استراتژیهای بلند مدت چین برای نزدیکی هـرچـه بیشتر به حکومت افغانستان در زمینه مسائل اقتصادی و امنیتی است. بنابراین، چین، با گذشت هروز درمیابد که محدود سازی چین با ایجاد موانع در برابر آن، به هدف جلوگیری از رشد روزافزون این کشور از جانب امریکا، بیشتر از گذشته اعمال میشود. هشداری که بسیاری از کارشناسان می دهند این است که باید راه بازگشت پوتین را باز بگذارند نباید باعث شد روسیه احساس شکست کامل کند. اینکه آیا دولت بایدن از چین استقبال خواهد کرد یا همانند دوران ترامپ با این کشور برخورد می کند، هنوز شفاف نیست. در این که چینی برخیزنده، بحث خروج یا حضور نیروهای امریکایی در افغانستان را زیر ذرهبین دارد شکی نیست.

طبق این قرارداد، ایران دو کشتی تجهیزات نظامی از امریکاییها گرفت و در عوض جیمز ویر امریکایی را از اسارت در لبنان آزاد کرد. ایجاد جنگ روانی علیه جمهوری اسلامی ایران از دیگر ابزارهای مهم سران اسرائیل برای انحراف افکار عمومی است، بر اثر پیامدهای جنگ ششم جنگ روانی علیه ایران نیز تشدید گردید. از این رو، در سازماندهی این تحقیق با توجه به روش آزمایشی/علٌی، برای دستیافتن به اصلیترین علت تغییر سیاست خارجی چین در قبال افغانستان توجه شدهاست. 8- ــــــــ، 5/5/1348. «نیکسون در سفر دور دنیا». اوضاع زمانی خرابتر شد که تندروهای ایرانی مخالف با برقراری روابط با آمریکا، اطلاعات سفر محرمانهٔ مکفارلین به تهران را در اختیار رسانهها قرار دادند. همچنین ادعاهایی وجود دارد که سفر برجستۀ “ژی” (رییس جمهور چین) به اروپا در سال ۲۰۱۳، با این قصد انجام شده تا متحدان بیشتری برای همکاری در مشکل افغانستان به دست بیاورد(موهانتی: ۱۳۹۷- ۱۴۰). این هدف تنها در صورتی محقق میشود که رئیس جمهور آمریکا بتواند نهادهای دموکراتیک فرسوده کشور خود را با موفقیت بازسازی و اقتصاد ویران شده خود را احیا کند. سازمان زمینشناسی آمریکا (USGS) اعلام کرد زلزلهای 6.9 ریشتری در جزیره شمالی نیوزلند به وقوع پیوسته است.

سوزان رایس، نماینده دائمی امریکا در سازمان ملل، پس از هلاکت سفیرامریکادربنغازی اعلام داشت حمله به سفارت امریکا اقدامی خودجوش در اعتراض به نمایش فیلمی بودکه در آن به پیامبر اسلام اهانت شده بود(Fox News Insider, Jan. با آنچه تا اینجا گفته آمدیم، باید توضیح بدهیم که چگونه اقدامات و تعاملات چین در افغانستان در برابر اقدامات امریکا در برابر چین در آسیا، رابطه می گیرد. این میانجیگری در ابتدا بعد از گفتوگوهای غیر رسمی در بارۀ صلح بین نمایندهگان طالبان و دولت افغانستان در ارومچی در می سال ۲۰۱۵ اثرات مثبتی برجای گذاشت(چنه،۱۳۹۷ :۵۴). 1. شایع ترین بحث حق رای بود، در واقع به مردانی که صاحب مقداری دارایی بودند، اجازه رای داده می شد. رهبر این گروه، سودانی است و معتقد است پیامبر اسلام و همه ائمه علیهمالسلام سیاهپوست بودهاند و اعراب نژادپرست، ابوبکر را که سرخپوست بود، به دلیل رنگ پوستش، بر حضرت علی(ع) ترجیح دادند. آمریکا به دلیل هم پیمانی با انگلیس که مخالف استقلال افغانستان بود، به گزارش وقعی ننهاد.

مشابه “اغفال” آمریکا توسط چرچیل، در زمان بلر تکرار شد. پس از رویداد یازدهم سپتامبر، چین هم با امریکا موافقت نشان داد و دیپلوماسیاش در قبال افغانستان را فعال کرد. مقالۀ زیر فشردهیی از پایان نامه ماستری نویسنده در دانشگاه افغانستان است که در سال ۱۳۹۸ زیر عنوان «نگرانی چین از افزایش نفوذ امریکا در آسیا و تغییر سیاست خارجی چین در قبال افغانستان از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹» نوشته است. دولت «باراک اوباما» حدود یک دهه پیش(۲۰۱۲) راهبرد چرخش به سمت آسیا را مطرح کرد. در مقالۀ مذکور میکوشم تا این برهان را مطرح سازم که اگر آن مورد را لحاظ نکنیم و برخی از دیگر جوانب رویکرد او به سیاست خارجی را مد نظر داشته باشیم، بالقوه فکر میکنم نمرۀ بسیار بیشتری میگیرد. معلوم نیست در سال 2024 دولت بایدن تداوم یابد یا اینکه دولت جمهوریخواهی، اولویتهای جدیدی را مطرح کند. از دیگر پیامدهای جنگ ششم که در پیش هم بدان اشاره شد، کنارگذاری طرح الحاق یا طرح مربوط به تجمیع شهرک­های پراکنده موجود در کرانه باختری با هدف واگذاری این منطقه به تشکیلات خودگردان بود. به منظور تقویت و همکاری­های چند جانبه بین 15 عضو اتحادیه اروپا (قبل از اضافه شدن اعضای جدید) و 10 کشور ساحل مدیترانه در نشستی که در سال 1995 در بارسلونا برگزار شد، پروسه­ای موسوم به پروسه بارسلونا آغاز گردید.

دیدگاهتان را بنویسید