ایالات متحده آمریکا

کار کردن از طریق گروههای کوچکتر مانند کواد، محور رویکرد بزرگتر در قبال مدیریت روابط با چین است. درخواست بایدن مبنی بر اتخاذ عقل سلیم می تواند به روشن کردن مقاصد و جلوگیری از پیامدهای وخیم تر در روابط این دو کشور به عبارتی جنگی در مقیاس جهانی کمک کند. اسرائیل با گامهایی که برمیدارد، میخواهد بهطور مستقیم از بهبودی روابط آمریکا – ایران جلوگیری کند. در این مرحله تلاش برای تشخیص اینکه پیشرفت واقعگرایانه در رابطه با چین چطور خواهد بود، ارزشی ندارد. ] معتقد است سند امنیت ملی آمریکا در سال 2002، موقعیت بی نظیر آمریکا را زمانی برای گسترش مزایای آزادی دانسته، لذا آمریکا برای انتقال دموکراسی، توسعه، بازار آزاد و تجارت آزاد به کشورهای دیگر تلاش می کند. رودرا چاودری در تحلیلی که در وبسایت «پرینت» هند (Print) منتشر شد، نوشت: در شش سال گذشته، مقامات عالیرتبه نظیر کمبل چارچوبی فکری در خصوص چگونگی رویکرد آمریکا در قبال چین ترسیم کردهاند.

بااینحال اظهارات کمبل و روزنبرگر فرصتی برای برداشتن گامی به عقب و تشخیص مبنای فکری رویکرد کلی بایدن در قبال چین است. بااینحال بعید است تمرکز بر جبهه داخلی، آمریکای بایدن را به ترتیبات تجاری مهمی در آینده نزدیک علاقهمند سازد. بااینحال مجموعهای از فرمولهاست که بهطور عمیق و دائم توسط واقعیتهای قطبی سیاست کنونی آمریکا شکل میگیرد. نکته بعدی که باعث شکست سیاستهای امریکا در خاورمیانه شد این بود که آمریکا اصلا فکر نمیکرد مقاومت در منطقه شکل بگیرد. • مخالفت تهاجمی ایالات متحده با دخالت چین در زیرساختها و پروژههای دیگر در منطقه، تلاشهای چین را برای کاهش یا از بین بردن نفوذ ایالات متحده در منطقه تحریک خواهد کرد. درعینحال با گروههای چندجانبه همکارهای بیشتری کند. کد ژئوپلتیک عبارت است از دستور کار عملیاتی سیاست خارجی هرکشور که در ماورای مرزهای خود، مکان های جغرافیایی را ارزیابی می کند. برخی استدلال میکنند که جایگاه منطقهای ایران بر اثر راهبردهای اشتباه آمریکا ارتقا یافته، در پاسخ باید گفت درست است که اشتباههای راهبردی و محاسباتی آمریکا در این زمینه اثرگذار بوده است، اما اگر یک بازیگر عرصه سیاست، توان و قدرت لازم برای ایفای نقش مؤثر در این بازی پیچیده نداشته باشد، آیا میتواند از این وضعیت به نفع منافع خود استفاده کند؟

این واقعیت در کنار وسعت منافع و علائق این کشور، ضرورت استفاده به موقع از هر دو گونه قدرت را در استراتژی کلان آن، به ارمغان می­آورد. بر اساس شواهد کنونی، در عوض این مسئله منعکس کننده منافع ملی چین، اروپا، هند، ژاپن و کره، کشورهای مختلف غرب آسیا و شمال آفریقا و ایالات متحده خواهد بود. رئیس سابق سازمان اطلاعات اسرائیل، موساد، اخیراً ادعا کرده چین تنها کشوری است که میتواند ایران و سایر کشورهای خاورمیانه را آشتی دهد. در حال حاضر اسرائیل و کشورهای منطقه خلیج دچار نگرانی جدی شده و در تلاش دادن پاسخ متفاوتی به تحولات موجود هستند. خوب یا بد، چین احتمالاً به یک نیروی فزاینده در تلاش برای مدیریت صلح و امنیت در خلیج فارس تبدیل خواهد شد. امریکا حامی معاهدهٔ بغداد بود، پیمان صلح بین عراق و ترکیه در ۱۹۵۵، که همان سال ایران و پاکستان هم به آن پیوستند. جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده و سوگا یوشی هیده نخست وزیر ژاپن، در یک کنفرانس مشترک خبری در کاخ سفید، متعهد شدند که برای مقابله با چالش های چین با هم همکاری کنند.

با شکست حزب بعث عراق، یکی از ستون­های اصلی جهان عرب در هم شکسته شد. در هر حال آمریکا با این توجیهات عراق را اشغال کرد. رئیس جمهور آمریکا بارها ادعا کرده واشنگتن موضع مشخصی در قبال تایوان دارد و از استقلال این منطقه به طور قطع دفاع خواهد کرد. به گفته کمبل، چالش به تعیین دیدگاه اقتصادی مثبت در قبال آسیا که در بطن تکیهگاه ژئوپلیتیک بایدن قرار دارد، مربوط است. ] وی در این مصاحبه گفت لحن نامه باراک اوباما به من مثبت و سازنده بود. تصور می شود که ۱۰۰ روز نخست ریاست جمهوری در آمریکا زمان بسیار مهمی برای ایجاد یک تأثیر مثبت در دولت جدید و راه اندازی پایه و اساس معنی دار برای برنامه های سیاسی این کشور است. این سخن بایدن بدین معنی است که ایالات متحده دیگر درگیر مسائل داخلی کشورها و موضوعاتی چون حقوق بشر و ملت سازی نخواهد شد. ایالات متحده، در همان روز دو مقام دولت چین را در رابطه با آنچه نقض حقوق بشر علیه اقلیت های قومی در سین کیانگ خواند، تحریم کرد. وزیر امور خارجه ایالات متحده آنتونی بلینکن در اولین گفتگوی سطح بالا از زمان روی کار آمدن جو بایدن، با مقام ارشد سیاست خارجی چین، “یانگ جیه چی” صحبت کرد.

دوم، این درک روشن وجود دارد که اگرچه آمریکا برای پیروزی در قرن 21 با چین رقابت میکند اما بهتنهایی نمیتواند این کار را انجام دهد. این کتاب چه چیزی به ادبیات مرتبط با سیاست خارجی آمریکا اضافه میکند؟ حضرت آیتالله خامنهای به نمونههایی از بحرانسازیهای امریکا اشاره کردند و افزودند: آمریکا در شرق سوریه چه میکند؟ سی. است و از لحاظ نژادی و گوناگونیِ مردم، متنوعترین کشور جهان شناخته میشود. سیاستگذاری خارجی به عنوان چالشبرانگیزترین حوزه سیاستگذاری عمومی، همواره به نمایشگر سیاست و وضعیت داخلی دولت و جامعه نیز تعبیر میشود. دولت چین بارها اعلام کرده اگر آمریکا دست از دخالت در امور داخلی این کشور و تایوان بردارد تمامی اختلافات میان پکن و تایپه با مذاکرات قابل حل است. ] حسن روحانی در جلسهای که در تاریخ نهم مهرماه سال ۹۲ با نمایندگان مجلس داشت توضیحاتی دربارهٔ تمایل اوباما و خودش برای گفتگوی تلفنی پرده برداشت. درواقع منظور کمبل از گفتن عصر تعامل با چین تمامشده این است که دولت بایدن خودش را در مسیر بازنویسی کامل پیشرفت آمریکا قرار داده است.

دیدگاهتان را بنویسید