ایران و افغانستان در سیاستِ امریکا

اگر بایدن بخواهد سال آینده تفوق دموکراتها در مجلسین را حفظ کند، نرخ رشد اقتصادی را به بالای 2 یا حتی 3 درصد تا 2024 برساند و شیوع کووید-19 را تحت کنترل درآورد، مجبور است انضباط مالی، اولویتبندی در مخارج ملی و تمرکز در برنامهریزیها را اعمال کند. در این چارچوب، خاورمیانه در بهترین شرایط بین 5 تا 10 درصد اولویتبندیها در سیاست خارجی امریکا خواهد بود. چین و مدیریت چین، کانون سیاست خارجی امریکاست. بر خلاف شوروی در جنگ سرد که تقریباً هیچ ارتباط اقتصادی با بلوک غرب نداشت، چین در اعماقِ اقتصادهای غربی ریشه دوانده است. موسسات تامین اجتماعی امریکایی حدود یک تریلیون دلار در شرکتهای چینی برای پرداخت حقوق بازنشستگی کارکنان امریکایی سرمایهگذاری کردهاند. چین یک منبع کلیدی تامینِ مالی برای دولت امریکا محسوب میشود. سیاستگذاری و مدیریت روابط با چین برای امریکا به هیچوجه قابل مقایسه با روابط شوروی یا روسیه نیست. موضوع تایوان، جدیترین بحران امنیتی در روابطِ چین با امریکاست. چینیها مشغول برنامههای وسیع سایبری، برخورد با کشتیهای تایوانی، ورود در رسانههای اجتماعی مردم تایوان و شکستن دیوار صوتی حتی به صورت روزانه هستند. چینیها دهها جزیره مصنوعی در دریای چینِ جنوبی ساختهاند و آنها را حریم دریایی خود میدانند و با امریکاییها در تفسیر قانون دریاها اختلافات روزانه دارند. اگر چینیها تایوان را اشغال کنند، با چه نوع عکسالعمل امریکا مواجه خواهند شد؟

رهبر فلسطین یاسر عرفات فهمید که باراک و کلینتون قصد دارند یک قطعنامه نهایی را بر فلسطینیان تحمیل کنند و از ادامه راه خودداری کرد. همه به یک خاورمیانه باثبات علاقه دارند که نزاعهای آن باعث ایجاد رادیکالیسم یا به خطر انداختن دسترسی به منابع حیاتی انرژی نمیشود. درک دولت ترامپ و کارگزاران سیاست خارجی این کشور بر این مبنا بود که با فشارهای همه جانبه می توان بیشترین منافع را از میان بده بستان های سیاسی به دست آورد. تصور می شود که ۱۰۰ روز نخست ریاست جمهوری در آمریکا زمان بسیار مهمی برای ایجاد یک تأثیر مثبت در دولت جدید و راه اندازی پایه و اساس معنی دار برای برنامه های سیاسی این کشور است. به گزارش روز پنجشنبه ایرنا، روابط دو کشور طی چهار سال گذشته و در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، شاهد تشدید تنش های زیادی بود که در جنگ تجاری و همچنین تحریم شرکت های فناوری چینی به اوج خود رسید.

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا در اولین روز ریاست جمهوری خود دستورالعمل های اجرایی زیادی را امضا کرد. توسل امریکا به حق دفاع مشروع جمعی در این مورد (که در جنگ ویتنام نیز سابقه داشت) در نگرش حقوقدانان به این مفهوم نیز تأثیر زیادی داشت. چین همواره شبه جزیره تایوان را بخشی از خاک خود میداند، ولی تایوان همواره از استقلال خود دفاع میکند. برخلاف ایالات متحده امروز، چین از کشورهای منطقه نمیخواهد که نظامها و ارزشهای سیاسی خود را تغییر دهند، آنها را به دلیل کوتاهی در این کار تنبیه کنند، یا خواستار روابط انحصاری با آنها باشند. بلینکن در این تماس بر حقوق بشر و کودتای نظامی در میانمار تاکید کرد در حالی که یانگ خواستار توقف مداخله واشنگتن در امور داخلی چین و احترام به حاکمیت چین شد. یک روز بعد از روی کار امدن دولت بایدن، چین نیز ۲۸ مقام دولت ترامپ از جمله مایک پمپئو وزیر خارجه سابق این کشور را به اتهام دخالت در امور داخلی پکن تحریم کرد.

از آنجایی که چین در نوآوریهای جهانی فنآوری پیشرو است، به یک شریک و مشتری مهم برای شرکتهای فناوری پیشرفته اسرائیل و شریک تلاشهای عربستان سعودی برای توسعه صنعت تسلیحات داخلی تبدیل شده است. • این منطقه را به عنوان یک پایگاه مهم و چهارراه برای تجارت و سفر بین آسیا، اروپا و شرق آفریقا می بیند که ثبات آن را به یک موضوع استراتژیک تبدیل می کند. اما اهمیت عامل تایوان در تنظیم و اجرای راهبرد آمریکا در قبال منطقه را میتوان بر دو پایهی اساسی استوار دانست. اساس شکل گیری قطب ها بر اساس باور ها و ارزش های ایدئولوژیک بود. این تحریم ها توافق جامع سرمایه گذاری های اتحادیه اروپا و چین (CAI) را زیر سوال می برد. این تحریم ورود مقامات و خانواده های آنها به چین را ممنوع می کند و شرکت های مرتبط با آنها هم نمی توانند با چین کار کنند. دولت بایدن پیامهای درهمی درباره فعالیت نظامی با هدف تغییر دولت سوریه یا تداوم فشار اقتصادی و تحریم علیه دمشق و تصرف مناطق نفتخیز سوریه بیان میکند». دستور زبان، استدلال و ادبیات مشترک در بسیاری از مقالات درباره چین و سیاست خارجی گویای این مطلب است. در مصاحبه قبلی درباره طرح آمریکا برای ایجاد خاورمیانه جدید گفتید.

جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده و سوگا یوشی هیده نخست وزیر ژاپن، در یک کنفرانس مشترک خبری در کاخ سفید، متعهد شدند که برای مقابله با چالش های چین با هم همکاری کنند. یک مقام سابق صهیونیست اعلام کرد مقابله با ایران در صدر اولویت های رژیم صهیونیستی قرار دارد. بایدن موضوعاتی مانند ویروس کرونا، تغییرات آب و هوایی، نابرابری و نژادپرستی را در اولویت قرار داد اما در روابط با چین، او نشان داد که هیچ عجله ای برای دوری از سیاست های دولت ترامپ ندارد. شاید حق با او باشد. به نظر می­رسد کابینه اولمرت با نوعی فرافکنی و پرداخت به مسائل حاشیه­ای به دنبال کاهش روند انتقادات افکار عمومی، جامعه و احزاب اسرائیل به ناکامی در جنگ 33 روزه بود. آنها برای اقناع افکار عمومی و همراه کردن دولتهای دیگر باید کار خود را توجیه میکردند. فردا جمعه صدمین روز روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده است که فرصتی را برای بررسی نوع “بازگشت امریکا” تحت دولت او فراهم می کند.

دیدگاهتان را بنویسید