بازخوانی مواضع 36 ساله آمریکا نسبت به ایران

هدف قرار دادن اتوبوس مدرسه و متعاقب آن کشته شدن دهها پسربچه، یکی از جدیدترین موارد جنایات هوایی عربستان در یمن است. آمریکا تامین کننده بمبی بود که اتوبوس مدرسه را هدف قرار داد. از دیدگاه شما عوامل کلیدی و تعیین کننده سیاست خارجه آمریکا در قبال ترکیه کدامند؟ با قدرت گرفتن اردوغان در عرصه سیاسی این کشور، آیا سیاست خارجه آمریکا در قبال ترکیه تغییر خواهد کرد؟ بله این کشور نیز مانند همه کشورها مشکلاتی داشته است و دیگر امپراطوری عثمانی از بین رفته است اما هسته ترکیه، علیرغم اوضاع دگرگون شده این کشور، قدرتمند مانده است. از نظر ترامپ ناتو اهمیتی ندارد، چون او معتقد است که ناتو یادگاری از جنگ سرد بوده، و این نگاه، نگاه درستی به این موضوع نیست. اخیرا یکی از همکارانم یک سخنرانی پیرامون موضوع تحولات ترکیه در طول تاریخ داشت که البته درباره تغییر نکردن بسیاری از موضوعات در ترکیه در طول تاریخ نیز بحث کرد.

وی مدعی شد که «برای موفقیت آمیز بودن گفتگوها، مذاکرات باید دقیقاً از همان جایی که در دور ششم متوقف شد، از سر گرفته شود». شریور تاکید می ورزد:» ما اکنون در افغانستان هستیم تا از امریکایی ها مواظبت کنیم.» همچنین وی افزود:» ما در جستجوی این هستیم تا به طالبان را بفهمانیم که آنها نمی توانند از طریق خشونت به اهداف شان دست یابند.» در جریان ماه زمستان نیروهای امریکایی، ناتو و افغان اهداف مختلفی را مورد حمله قرار دادند که شامل رکورد رها کردن دقیق 24 بمب می شود که آنها را در ولایت بدخشان در جریان تنها چهار روز استفاده کردند. اما سناتورها از هردو جناح به شکل عمیقی در این مورد شاکی بودند. سناتور راند پول یکی از منتقدین همیشگی جنگ گفت:» پس از شانزده سال، هزاران نفر جان باختند و احتمالا یک تریلیون دالر به مصرف رسیده است، لاکن چنین به نظر می رسد که افغانها هنوزهم آماده دفاع از خویش نمی باشند.» وی همچنین افزود:» مردم می گویند اگر ما افغانستان را رها کنیم، طالبان این کشور را فردا تصرف خواهند کرد. چه وقت کافی خواهد بود؟

بنابراین خروج ایران از برجام به مثابه این میماند که با وجود اینکه شما خانهای را خریده و پول آن را نیز تا انتها پرداخت کردهاید ولی با این حال فروشنده، خانه را تخلیه نمیکند. در این وضعیت، هیلاری کلینتون تا چه اندازه شانس پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا را دارد؟ این موضوع با سیاست خارجه جورج دبلیو بوش و بسیاری از تفکرات خود ترامپ فرق دارد. در دوران ریاست جمهوری جورج دبلیو. آیا ممکن است ترامپ راه جورج بوش را ادامه دهد یا کلینتون راه اوباما را؟ این موقعیت، به شدت سیال است و آمریکا به رصد کردن این وضعیت از نزدیک، ادامه می دهد. او واقعا فاقد درک از روابط بین الملل بوده و به صحبت های متناقض خود درباره سیاست خارجه ادامه می دهد. به نظر شما سرمنشاء تغییر و یا تعدیل در سیاست خارجی آمریکا چیست؟ آیا در پی مُسکن است یا درمان؟ 5. نولیبرالیسم معتقد است که اعمال و سطح تحریمها رابطهای معکوس بااهمیت اقتصادی و راهبردی کشور هدف خواهد داشت. پر واضح است که سیاست های دولت های “دموکرات” آمریکایی با دولت های “جمهوری خواه” دراین کشور متفاوت است.

این رویکرد وجود مناطق در جهان را به رسمیت می شناسد و پیگیری منافع در چارچوب های منطقه ای را در اولویت سیاست خارجی آمریکا قرار می دهد. هر یک از این قدرتها رویکردهای متفاوتی در قبال سوریه بهکارگرفتهاند که رویکرد آمریکا و روسیه بهعنوان دو ابرقدرت جهانی اهمیت فراوانی دارد. پس از رویداد یازدهم سپتامبر، چین هم با امریکا موافقت نشان داد و دیپلوماسیاش در قبال افغانستان را فعال کرد. متقی ابراز امیدواری کرد که با گذشت زمان، امریکا سیاستهای خود در قبال افغانستان را تغییر دهد. محور سیاست خارجی امریکا در دوره اوباما به ویژه در دوره دوم، حل بحران های بین المللی این کشور در خاورمیانه و نیز حل مساله هسته ای ایران بوده است. آیا رئیس جمهور بعدی آمریکا سیاست یا دکترین جدیدی طراحی خواهد کرد؟ اگر در انتخابات بعدی آمریکا کسی مثل ترامپ مجددا انتخاب شود آیا ممکن است سیاست های آمریکا مجددا تغییر کند؟

حق با چه کسی است؟ برای مثال، ترکیه عضو کشورهای ناتو و متحد سنتی آمریکا در منطقه است اما این کشور نیز اکنون به دنبال روابط مستقل با روسیه و چین است. اکنون بیش از همیشه نیاز به اقدام فوری برای مبارزه با تندروی داریم. در مقابل، کلینتون را داریم که دور تا دورش را ثروتی به نام مشاوران و کارشناسان سیاست خارجی احاطه کرده است. همان­طور که گفته شد، ایران نه تنها در سطح غیر عراقی نگران اشغال عراق از سوی آمریکا و سیاست تغییر رژیم دولت بوش بود. بنابراین اقدامات ایران کاملاً وابسته به اقداماتی است که طرف مقابل انجام میدهد. زیرا نمونه آشکار نقض این نظریههای موجود در روابط بینالملل را میتوان درزمینه (فشار و تحریم ایران) عنوان کرد. این موضوع به این خاطر است که ترکیه متحد بسیار مهمی برای سیاست خارجه آمریکا در خاورمیانه است. این موضوع می تواند عواقب خطرناک بسیاری داشته باشد. او استاد دانشگاه بغازیچی است و دقیقا در مورد همین موضوع صحبت می­کرد که چه تعدادی از مردم در آمریکا نگران جهت گیری های ترکیه در دولت اردوغان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید