بر اساس سند تاکنون چه اقداماتی صورت گرفته است؟

بعضی دیگر از دیدگاه ها به دلیل ماهیت ایدئولوژیک انقلاب اسلامی نزدیکی و تقویت روابط با همسایگان عربی و اسلامی را مطرح می کنند و از آن به عنوان فرصت سیاست خارجی ایران ذکر می کنند. به دلیل سادگی اعمال تحریم وآثار مخرب آن، به محض مظنون شدن به اشخاص و شرکتها، آمریکا به سادگی میتواند از آنها اخاذی کند. دلیل مهم دیگری نیز وجود دارد که چرا آمریکا در جنگ سرد علیه اتحاد جماهیر شوروی پیروز شد؛ به توصیه یکی از بزرگترین متفکران استراتژیک خود، جورج اف. یکی از نگرانی­های ایران از حمله آمریکا به عراق، حضور نظامیان آمریکایی در مجاورت مرزهایش بود. ولی از زمانی که نظامیان آمریکایی خاک عراق را ترک کردند، واشنگتن حمایت خود را از گروه های کرد و سنی این کشور قطع کرد و تنها دولت بغداد مخاطب آمریکا شد که این بزرگترین اشتباه واشنگتن بود. نوری المالکی، نخست وزیر سابق عراق برای افزودن شهرت و محبوبیت خود از مردم سنی و کرد این کشور مانند کیسه شن استفاده کرد.

سنی ها تا اندازه ای تضعیف شدند که هر لحظه ممکن بود کنترل زمام امور از دست گروه های افراطی سنی خارج شود. واکنش امریکاییها به اوضاع داخلی عراق در دههٔ ۱۹۵۰ هم نشاندهندهٔ دغدغهٔ مشابه آنان است در راه مهار شوروی و کنترل دغدغههای کمونیستی، اما در این مسیر به هیچ وجه در دفاع از منافع بریتانیا عملی صورت نمیگیرد. در دوران بایدن نیز اوضاع به همین روال خواهد بود اما با سرعت کمتر. المالکی تنها متحد آمریکا نیست که این کشور آن را در نیمه راه رها کرده باشد، در لبنان نیز چنین موردی اتفاق افتاده بود. سازمان اطلاعات آمریکا (سیا) در یمن نیز با حوثی ها (گروه های مورد حمایت ایران) ارتباط برقرار کرد و صنعا؛ پایتخت یمن را در اختیار آنها قرار داد. فرضیه اصلی آن است که سه متغیر «وابستگی انرژی چین» به خاورمیانه «اقتصاد»و حمایت از «ثبات » در خاورمیانه، متغیرهای موثر در سیاست خاورمیانه ای چین هستند. سوال اصلیآن است که متغیرهای اثرگذار در سیاست خاورمیانه ای چین و رقابت آن با آمریکا چیست؟

پس از جنگ جهانی دوم، ایالاتمتحده آمریکا و شرکای آن یک نظم بین­المللی چندجانبه بر محور فضای باز اقتصادی و نهادهای چندجانبه با هدف تثبیت نظم اقتصادی جهانی، سازماندهی کردند که از آن با عنوان نظم برتون وودز یاد می­شود. وی شروع جنگ توسط این کشور را با اعلام آمادگی کامل نهادهای نظامی در این کشور و اجماع دیگر نهادها ممکن دانست که البته این اجماع به هیچ وجه وجود ندارد. در صورت تحکیم خلافت داعش، کل پروژه ایجاد دولت دوست و متحد ایران در عراق با شکست کامل مواجه می­شد. جرار می گوید بایدن برای ترمیم روابط با اروپا که در دولت ترامپ صدمه دید ، تلاش خواهد کرد. بیاعتمادی در دو طرف پس از چهار سال تنش، تشدید شده است. ماکرون حتی گفته بود: باید دید در پی بازگشت آمریکا به عرصه جهانی، رفتار چین چگونه خواهد بود- اظهار نظری که حاکی از آمادگی اروپا برای تغییر مواضع نسبت به پکن همگام با تحولات جهانی است.

همکاریهای اقتصادی، زمینه همکاریهای سیاسی در بین بازیگران دولتی بوده و این رفتار امنیت اقتصادی و سیاسی کشورها را تأمین خواهد کرد. «رقابت قدرتهای بزرگ» یا یک مبارزه مانوی -خیر و شر- فرضی بین چین و دموکراسی باعث این تصمیم نخواهد شد. درمجموع فلسطینیها نباید در آمریکا به دنبال دوست باشند بلکه فقط کمی از دشمنی با آنها کاسته خواهد شد و اسرائیلیها نیز باید ازاینپس روی پای خود بایستند. بایدن همچنین بر لزوم برچیدن برخی از تحریمهای آمریکا در راستای بهبود شرایط اقتصادی ایران برای مقابله با کرونا تأکید کرده است. مسایل دو جانبه، منطقهای و همچنین مذاکرات وین از جمله موضوعاتی است که در دستور کار دیدار باقری با طرفهای انگلیسی قرار دارد. بوده است. همچنین موضوع پرونده هسته­ای ایران نیز در دستور کار رسانه­های اسرائیل قرار گرفت، و سران این رژیم اظهارات خود را در این زمینه در رسانه­ها منعکس نمودند. هدف ما در این پژوهش، بررسی تاریخی و همچنین بررسی بنیادهای تئوریک سنت بین الملل گرایانه ایالات متحده امریکا در سیاست خارجی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید