تأثیر خیزش چین بر نظم مالی بینالمللی(2022-2022)

فشارها به جو بایدن، رئیسجمهوری آمریکا، برای تحریم نفتی روسیه نتیجه داد و او در دور جدید تحریمها به علت اشغال خاك اوكراین از سوی روسیه اعلام كرد كه واردات نفت از این كشور را ممنوع میكند. جو بایدن خلاف دونالد ترامپ، رئیسجمهوری پیشین آمریكا، روابط گرمی با عربستان سعودی و امارات ندارد و روابط دوجانبه به دلیل سیاست آمریکا در قبال خاورمیانه سرد شده است. اما روندها در خاورمیانه به وضوح هم با این جهانبینی و هم با سیاستهای ایالات متحده ناشی از آن در تضاد است. صادرات نفت ونزوئلا به ایالات متحده در دولت ترامپ، به علت نقض حقوق بشر در این کشور ممنوع شد. وی ادامه داد: اقدامات ضد انسانی و تروریستی و سبوعانه ای که نسبت به ملت ایران حتی در دوران کرونا انجام داد و هر روز به تحریم خود و فشار خود افزود. دولت آمریکا تحریم اقتصادی علیه ایران را به عنوان بخشی از آنچه کمکهای ایران به یمن خوانده، انجام میدهد.

اگر ما شکست بخوریم، این بدان معنی خواهد بود که مردمانی که روزگاری به چنین ارزشهایی باور داشتند، شک خواهند کرد که آیا این ارزشها لیاقت جنگیدن دارند یا نه؟ آمریکاییها بر اساس تحلیلی که از شرایط ایران پس از اعمال فشار حداکثری و همچنین حوادث آبان ۹۸ داشتند، به این نتیجه رسیدند که جمهوری اسلامی ایران در موضع ضعف قرار گرفته است. در واقع، راستی آزمایی فعالیت مستمری است که در آن یک نهاد ناظر بر اساس شاخص ها و ملاک های عینیِ معطوف به نوع تعهدات، نسبت به ارزیابی پایبندی طرف مقابل به مفاد توافق اقدام می کند. سعیدی با بیان اینکه بر اساس باور تحلیلگران محیط سیاسی جهان در یک دوران گذار قرار دارد، گفت: نظم حاکم بر جهان دستخوش تغییراتی شده و ما در آینده نظم جدیدی را تجربه میکنیم. هر اندازه مذاكرات ابتدایی دولت بایدن و ونزوئلا مثبت بوده، تلاشهای رئیسجمهوری آمریكا برای تماس با مقامهای عربستان و امارات بینتیجه بود. از منظر نظریه پیوستگی جیمز روزنا، پنج متغیر فردی، نقش، ملی، حکومتی و سیستمیک که هر دسته از آنها نیز خود تعداد زیادی از متغیرها را در بر میگیرند، سیاست خارجی کشورها را بطور کلی شکل می دهند. همزمان با این سخنان قیمت بنزین در ایالات متحده به بالاترین حد خود رسیده است و میانگین هزینه برای هر گالن بنزین روز سهشنبه به ۴.۱۷ دلار رسید.

رئیسجمهوری آمریكا اذعان کرد که این اقدام برای آمریکاییها نیز هزینه خواهد داشت. اکنون پکن نیز مسیر مشابهی را دنبال میکند: به دنبال ترویج مبادله کالا و خدمات برای تامین انرژی بدون اعمال هرگونه مطالبات سیاسی یا فرهنگی است و تا جایی که میتواند از درگیر شدن در مناقشات محلی اجتناب میکند. در روزهای گذشته گزارشهایی منتشر شده بود كه از قصد بایدن برای سفر به عربستان در ماههای پیشرو حكایت میكرد. رئیس جمهور تصریح کرد: دولت آینده آمریکا باید کارهای بزرگی را انجام دهد و بتواند در برابر آن همه اقداماتی که چهره آمریکا را تخریب کرد تا حدی شرایط را جبران کند و اشتباهات گذشته را انجام ندهد. وی تصریح کرد: امیدواریم دولت آینده آمریکا سیاستهای ترامپ نسبت به ایران را با صراحت محکوم کند و سیاستهای نادرستی که دولت قبل آمریکا در طول تا ۴ سال اعمال کرد را جبران کند. ستاد انتخابات وزارت کشور ایران در 25 می، لیست نهایی اسامی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور را که به تائید شورای نگهبان رسیده، اعلام کرد.

دولت وی چین را یک رقیب بزرگ قدرتمند میداند، اگرچه شخص ترامپ در برخی مواقع به دنبال روابط نزدیکتر با «شی جین پینگ» رییس جمهوری چین باشد. تایوان با حمایت کشورهای غربی بزرگ مدتها است که به دنبال دسترسی به مجمع سازمان بهداشت به عنوان عضو ناظر است. معاملات آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت هم به بالاترین سطح خود از سال ۲۰۰۸ یعنی بیش از ۱۳۰ دلار رسید. جمهوری اسلامی در قضیهی هستهای، هم قانونی عمل کرده است، هم شفاف عمل کرده است، هم از لحاظ استدلالی، منطقی عمل کرده است؛ منتها این یک نقطهای است که برای فشار بر جمهوری اسلامی این را مناسب دانستهاند. مسئله این است که جمهوری اسلامی روی پای خود ایستاده است، با اتکاء به قدرت خود ایستاده است، با اعتماد به خدای متعال ایستاده است، و در جهات مختلف دارد پیشرفت میکند؛ این را اینها نمیپسندند، و نپسندند. بلینکن در جلسه بررسی صلاحیتش در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا اعلام کرد که دولت بایدن قصد دارد برای بازگشت به برجام از ابتدای کار با کنگره، اسرائیل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس مشورت کند.

دیدگاهتان را بنویسید