تأثیر خیزش چین بر نظم مالی بینالمللی(2022-2022)

اجازه به اینکه بانی اصلی تروریسم در جهان به مرگبارترین سلاح دست یابد ، یک خیانت غیر قابل بخشش به نسل های آتی است. 6/6/87 ، اوباما در خلال رقابت های انتخاباتی ریاست جمهوری: من دیپلماسی مستقیم و جدی که باعث جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی گردد و تهاجم روسیه را متوقف نماید، تجدید خواهم کرد. 24/10/89 ، وزیر امور خارجه آمریکا: ایران بهتر است خود را برای مذاکرات جدی در نشست هفته آینده در استانبول آماده کند. 5 : برگزاری این دیدار مهم است اما تهران باید این مذاکرات را جدی بگیرد. لذا من گفته ام که اگر می خواهید از جنگ جهانی سوم اجتناب شود، باید علاقمندی به جلوگیری از دستیابی آنها به دانش لازم برای ساخت سلاح هسته ای باشید. از آنجا که امریکا به شدت درگیر هند و چین بود و نمیخواست دردسر جدیدی متحمل شود، دستگاه سیاسی نیکسون دکترین جدید را پیش کشید: فراخوانی به همهٔ ملتهای جهان، که هر ملتی دفاع از خویش را برعهده گیرد. جمهوری خواهان همچنین برای مشروعیت بخشی به اقدامات نظامی خود از مفاهیمی مانند اقدامات پیش دستانه استفاده می­کنند.

4/7/91 ، رئیس جمهوری آمریکا ضمن طفره رفتن از مسئولیت دولتش در انتشار فیلم ضد اسلامی: هنوز فرصت و زمان برای حل مسالمت آمیز مسئله هسته ای ایران وجود دارد. مواضع مقامات آمریکا در سال 1390 3/2/90 ، باراک اوباما دولت سوریه را به درخواست کمک از ایران برای سرکوب ملت سوریه متهم کرد. وی سفیر ایران در عراق را متهم به عضویت در سپاه پاسداران کرد. 20/7/1390 ، مقامات آمریکایی مدعی شدهاند که توطئهای دو مرد مرتبط با نهادهای امنیتی ایران برای ترور عادل الجبیر ـ سفیر عربستان در آمریکا ـ را خنثی کردهاند. در اواخر دهه 1970 و 1980، ایالات متحده دو بسته تحریم اصلی علیه شوروی به کار گرفت. در طول زمان موقعیت کشورها چه در مرکز و چه در نیمه­پیرامون و چه در پیرامون بسته به موقعیت­ها، شانس­های تاریخی و عملکردهای درونی می­تواند تا حدی تغییر یابد، اما کلیت آن همینطور باقی می­ماند. ولی از ۲۰۱۲ به این سو شاهد تشدید اختلافات در داخل ناتو هستیم.

درست به همین دلیل است که کمتر از یک ماه بعد از ورود بایدن به کاخ سفید، شاهد طوفانی شدن فضای حاکم بر روابط سیاسی آمریکا-چین هستیم. مقام آمریکائی بعد از ملاقات اظهار داشت که آمریکا تهران را به توقف حمایت از شبه نظامیان شیعه در عراق تشویق کرده است. دو هفتهRH53D و نیم بعد 8چرخ بال سی استالیون آمریکایی ناو هواپیمابر نیمتز 1 که در ساحل جنوب شرقی ایران پهلو گرفته بود، به سوی حریم تهران پرواز کردند. 7/3/86 ، ایران و آمریکا اولین دیدار بلندپایه مقامات دو کشور را در بغداد برگزار کردند. واشنگتن همچنان “شدیدترین تحریمها” را اعمال خواهد کرد و جامعهی بینالمللی را بسیج میکند تا مطمئن شود انزوای ایران بیشتر و بیشتر میشود و تاوان این رفتارش را خواهد داد. هدف این تحریمها این است که محاسبات هزینه و منافع ایران را تغییر داده و ایران متوجه این نکته شود که هزینه برنامه هستهای آن از منافعش بیشتر است. 11/12/89 ، هیلاری کلینتون در جلسهی استماع کنگره: اگر هرگونه شواهدی باشد دال بر اینکه آنها (ونزوئلا) تحریمها (علیه ایران ) را نقض کردهاند، ما علیه آنها اقدام خواهیم کرد. دیدارهای نمایندگان عالیمقام نشان میدهد که در حمایت دولت جدید آمریکا از مسیر باکو-جیهان چیزی تغییر نکرده است و اینکه گرجستان مانند سابق در راهبرد خارجی دیپلماسی آمریکایی نقش بااهمیتی را ایفا میکند.

جمهوری­خواهان که از طرفداران افزایش بودجه نظامی آمریکا هستند طی چند دهه اخیر بیشترین استفاده را از نیروی نظامی برای مقابله با دشمنان منافع آمریکا داشته­اند. همانطور که سناتور کونز میگوید: «ما باید برای همزیستی، رقابت و همکاری با چین تلاش کنیم و هر سه گزینه ممکن است.» گام اول برای دولت آمریکا کنار گذاشتن لفاظیها و راهحلهای افراطی است. 29/11/90 ، کلینتون: ما باید اطمینان حاصل کنیم که اگر تصمیمی برای پیش رفتن اتخاذ کنیم، شاهد تلاش مستمر ایران برای آمدن بر سر میز به منظور کار کردن تا زمانی باشیم که به نتیجهای دست یابیم مبنی بر این که ایران به پایبندی به الزامات بینالمللیاش باز میگردد. 30/11/1390 ، مارتین دمپسی، رییس ستاد مشترک نیروی نظامی آمریکا: تصمیمگیری برای حمله به ایران در حال حاضر اقدامی نسنجیده است. دولت آمریکا اطمینان دارد که اسراییلیها “نگرانیهای ما را درک میکنند . . . من نمیگویم که آنها را متقاعد کردهایم که نظر ما صحیح است یا اینکه آنها نسنجیده عمل میکنند . . . تحریمهای اقتصادی علیه ایران و فشار بینالمللی بر این کشور در حال تاثیر گذاشتن است . . . ما بر این عقیدهایم که ایران بازیگری منطقی است . . . همچنین میدانیم یا بر این باوریم که میدانیم، که ایران تصمیم نگرفته است سلاح هسته ای تولید کند. 14/12/90 ، هیلاری کلینتون: تحریمهای بینالمللی علیه ایران «سختترین» تحریمهایی است که تاکنون علیه این کشور اعمال شده است. آمریکا همچنان معتقد است که برای دیپلماسی در قبال برنامه هسته ای ایران زمان باقی است. 17/12/90 ،باراک اوباما: مذاکرات جدید با ایران مشخص خواهد کرد که آیا یک راه حل دیپلماتیک میتواند جلوی وقوع جنگ را بگیرد یا خیر؟

دیدگاهتان را بنویسید