تأثیر خیزش چین بر نظم مالی بینالمللی(2022-2022)

ایالات متحده، در همان روز دو مقام دولت چین را در رابطه با آنچه نقض حقوق بشر علیه اقلیت های قومی در سین کیانگ خواند، تحریم کرد. حفظ امنیت رژیم صهیونیستی همواره جز اولویت های آمریکا در این منطقه بوده است. ضمن اینکه ثبات خاورمیانه که برآمده از بی نیازی منطقه از مداخلات سیاسی آمریکا باشد، خوشایند این کشور نیست. تفاوت رویکردهای واشنگتن میتواند باعث تقویت تلاشهای سازمان ملل برای میانجیگری بین گروههای مسلح و سیاسی رقیب در لیبی و حامیان بینالمللی آنها شود. به گزارش گروه بینالملل خبرگزاری تسنیم، سعید آجورلو، کارشناس سیاسی در یادداشتی به بررسی معانی تحولات افغانستان و قدرتگرفتن طالبان در این کشور پرداخته است. دربخش نخست که مربوط به بررسی سیاست خارجی دولت ترامپ بود، دکتر جهانگیرکرمی؛ مدیر گروه مطالعات روسیه، آسیای میانه و قفقاز دانشکده مطالعات جهان به تحلیل روابط ایالات متحده و روسیه در دولت جدید آمریکا پرداخت. در این مطلب سعی می کنم از منظر روابط بین الملل ( سطح جهان و خاورمیانه) ، جامعه شناسی سیاسی، تئوری های انقلاب، نظریه های دولت و ادبیات جنبش های اسلامی معاصر این اتفاق را بحث و تحلیل کنم.

در ادبیات جنبش های اسلامی معاصر به صورت واضح با دو گرایش استعمارستیزی به صورت اعم و استبدادستیزی به صورت اخص مواجه ایم. واضح است که موضوعات آمریکا با ایران به مسائل هستهای محدود نمیشود. این در حالی است که آمریکا حامی فعالیت هستهای هند و پاکستان بوده است. بلینکن در این تماس بر حقوق بشر و کودتای نظامی در میانمار تاکید کرد در حالی که یانگ خواستار توقف مداخله واشنگتن در امور داخلی چین و احترام به حاکمیت چین شد. بااینحال رویکرد متفاوت بایدن در سیاست خارجی ایالاتمتحده میتواند بر لیبی تأثیر نیز بگذارد. سیاستگذاری خارجی دارای پیچیدگیهایی است که اگر سیاستگذار از الگوی انتخاب عقلانی در سیاستهای خود بهره نبرد، علاوه بر زیانهای آشکار و قابل پیشبینی، زیانهای غیرقابل پیشبینی میتواند ضربات سنگینی به بازیگر در تعاملات بینالمللی وارد کند. سوال این است که با غلبه طالبان بر دولت افغانستان ، آینده جبهه مقاومت چگونه خواهد شد؟ این بزرگ ترین خطر برای جبهه مقاومت است.

همان گونه که اسلام بنیادگرا بزرگ ترین رقیب اسلام مجتهدانه و نوگرایانه است ، مقاومت مصنوعی و بدون مرزبندی با اسرائیل بزرگ ترین آلترناتیو غرب مقابل جبهه مقاومت است. در چنین شرایطی بیم آن وجود دارد که از دل شعار مبارزه با استکبار نوعی از مصالحه با رژیم غاصب تولید شود که به جای حمایت از حق مردم فلسطین ، مرزبندی را به درون جبهه مسلمانان بکشد. چنین اقدامی بیانگر آن است كه گام نخستین شكلگیری شرایط اضطراری در دوران جیمی كارتر به وجود آمده و هر ساله از سوی روسای جمهور ایالاتمتحده در برخورد با ایران تمدید شده است. در مجموع ارزش کل چنین توافق­هایی بین چین و شرکا در سال 2014 برابر با 498.12 میلیارد دلار بود. در صورت تحکیم خلافت داعش، کل پروژه ایجاد دولت دوست و متحد ایران در عراق با شکست کامل مواجه می­شد. مقاومتی که میان خود و رژیم صهیونیستی حائل ایجاد نکند مقاومت عقیم و منفعل و مصنوعی است. از زمان پایان جنگ جهانی دوم، واشنگتن رهبری تلاشهای دیپلماتیک جهانی را برای ایجاد اتحاد و نهادهایی برای ارتقا برعهده داشته است. این مرحله با تصویب و اجرای قانون ملی شدن صنعت نفت ایران پایان یافت.

بایدن همچنین بر لزوم برچیدن برخی از تحریمهای آمریکا در راستای بهبود شرایط اقتصادی ایران برای مقابله با کرونا تأکید کرده است. او میخواهد اکثر نیروهای آمریکایی را از افغانستان خارج کند و مأموریتی جدید با تمرکز دقیق بر القاعده و داعش تنظیم کند، اما تا آن زمان، سربازان به خانههای خود خواهند رفت. این پیشنهاد احتمال آخرین میخ را بر تابوت تاپی خواهد کوبید و نابودی آن را اعلان خواهد کرد(عزیز،۱۳۹۷ :۹۱). واقعیت این است که طالبان خود را جنبشی علیه استعمار خارجی و استیلای آمریکا معرفی کرده و اکنون خود را پیروز نبردی 20 ساله علیه ایالات متحده معرفی می کنند. خاورمیانه پس از تغییر سیاست ایالات متحده به چه سمتی می رود؟ باراک اوباما، اگر چه به زیرکی و قدرت تحلیلگری خود مشهور بود، اما بهطور ناخوشایندی دچار این توهم بود که میتوان با تعامل مستقیم و دیپلماسی شخصی چین را وادار به تغییر رفتار کرد. اگر ایران به تعهدات خود در برجام عمل کند، بایدن بهموازات آغاز مذاکرات در خصوص سیاستهای منطقهای ایران، آمریکا را به توافق هستهای بازخواهد گرداند. در نهایت، دستیابی به یک توافق دیپلماتیک با ایران ممکن است به شدت ضروری نباشد. تا ژانویه، طبق جدول زمانی توافق ایالاتمتحده و طالبان در فوریه، فقط 2500 نیروی آمریکا در افغانستان باقی خواهند ماند.

درمجموع فلسطینیها نباید در آمریکا به دنبال دوست باشند بلکه فقط کمی از دشمنی با آنها کاسته خواهد شد و اسرائیلیها نیز باید ازاینپس روی پای خود بایستند. با روی کار آمدن بایدن، فلسطینیها انتظار دارند حمایت یکطرفه آمریکا به نفع اسرائیل کاهش یابد. اشرف غنی قبل از اعلام نهایی نتایج انتخابات آمریکا، در توییتی ابراز امیدواری کرد که روابط دوجانبه آمریکا – افغانستان تحت ریاست جمهوری بایدن گسترش یابد. اگرچه با در نظر گرفتن روابط اخیر برخی از کشورهای عربی این منطقه با اسرائیل این احتمال تا حدی کاهش مییابد. حدی از بی ثباتی و دشمنی و تضاد برای آمریکا لازم و ضروری است. بااینحال بعید است دولت بایدن سفارت آمریکا را از بیتالمقدس به تلآویو منتقل کند. همچنین تیم سیاست خارجی رئیسی برای نگه داشتن وجهه غیرایدئولوژیک دولت روحانی تلاش کرده شعارهایی از قبیل «عمل گرایی» و «منافع ملی» را در محافل بینالمللی ادامه دهد. در سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا اندیشه سه فرد بیش از همه توجیه گر و مبنا قرار گرفته است. سرنگون کردن حاکمیت طالبان در افغانستان، موجب شد تا ایالات متحده آمریکا به صورت شتاب زده برکشور عراق در قالب حمله پیشگیرانه لشکر کشی و حکومت صدام حسین را نابود نماید. کشورهای خاورمیانه شاید در پس مذاکره ظاهری برای افزایش امنیت، در باطن به دنبال حداکثر کردن قدرت خود باشند.

دیدگاهتان را بنویسید