تمرکز بر سیاست خروج امریکا از منطقه و غفلت از شیطنت های رقبای منطقه ای

دلیل آن عدم تمایل انگلیس و شوروی به استقلال افغانستان بود که حاکی از اهمیت جغرافیای افغانستان برای قدرت های قرن می باشد تا نفوذ خود را بر خاک افغانستان حفظ کنند. دیگر این که افغانستان نزدیک ترین راه رسیدن شوروی به آب های گرم است و سوم این که یک راه تسلط بر آسیای مرکزی دستیابی به افغانستان است. اندیشمندان علوم سیاسی میگویند سیاست خارجی، امتداد سیاست داخلی است؛ گذارهای پذیرفته شده که میان متفکران این حوزه بر سر آن اتفاق نظر نسبی وجود دارد. راستیِ دلایل و چرایی این چرخش سیاسی در کجاست؟ تزریق اولین دوز واکسن کرونا از 14 ژانویه در ترکیه آغاز شد. پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیکهای جهان 5 مارس در نخستین سفر خارجی خود پس از همهگیری ویروس کرونا وارد بغداد، پایتخت عراق شد. با این حال مادورو روز دوشنبه در یک سخنرانی تلویزیونی که از رسانههای دولتی پخش شد، گفت: «شنبهشب گذشته (۵ مارس) هیاتی از دولت ایالات متحده آمریکا وارد ونزوئلا شد، من آنها را اینجا در کاخ ریاستجمهوری پذیرفتم». واشنگتن تلاش داشته از فرصت ایجاد شده در بحران اوکراین استفاده کند و برنامههای مدنظر خود را در میان کشورهای آمریکای لاتین پیاده کند تا بدین ترتیب بتواند متحدان روسیه را از این کشور دور کند.

حضور آمریکا در عراق و افغانستان منجر به تداوم بحران و عدم برقراری آرامش در این دو کشور شده است. وی با اشاره به تحولات افغانستان گفت: در مسأله افغانستان مواضع اصولی ایران تشکیل دولتی فراگیر با مشارکت همه اقوام در افغانستان و به دور از خشونت علیه زنان و کودکان این کشور خواهد بود. بهعبارتی، چه عوامل و دلایلی موجب تحرک دیپلماتیک رهبران آمریکایی برای تشکیل ائتلاف جهانی علیه این گروه شده است؟ بروس ریدل، تحلیلگر سیآیای در کتاب «آغاز دشمنی» نوشتهٔ جیمز بلایت میگوید که درونگرایی و انزوای ایران به این معنا بود که این کشور دیگر دلیل اصلی نگرانی سیاستگذاران آمریکایی نخواهد بود. خوش چشم ادامه داد: تا زمانی که طرف آمریکایی بدون هزینه جمهوری اسلامی ایران را تحریم میکند، قطعاً ارادهای برای برداشتن تحریم نخواهد داشت. اگر ترامپ بار دیگر به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شود آغاز جنگ ممکن است اجتناب ناپذیر شود. در پی حمله گروه تروریستی پ.ک.ک/ی.پ.گ با راکت گراد و توپ به بیمارستان خصوصی شفا در عفرین سوریه، 13 غیرنظامی کشته و بیش از 27 نفر دیگر زخمی شدند.

تئوری ها و نظریات این سه نظریه پرداز بیش از همه سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا را جهت دهی نموده است و ماهیت سیاست خارجی آمریکا را تغییر داده است. در وحله نخست محاصره اقتصادی قطر را برچیده و روند عادیسازی روابط با این کشور را آغاز کردند. این دیدگاه واقعیتها را برساخته گفتمان و روابط قدرت میداند. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در هیچ شرایطی شرکای استراتژیک خود را کنار نمیگذارد و روسیه و چین نباید نسبت به این مسئله نگرانی داشته باشند. این مسئله از آن جهت اهمیت بیشتری مییابد که اعمال هژمونی جهانی نیز مستلزم اعمال هژمونی منطقهای در خاورمیانه است. محدود شده است و حاکمیت دولت لبنان بسط یافته است، اما واقعیت آن است اسرائیل با بن­بست سیاسی و نظامی در داخل مواجه شده و حزب­ا.. ناکامی طرح خاورمیانه بزرگ در تأمین اهداف آمریکا باعث شد تا نومحافظهکاران از طرح خاورمیانه جدید در منطقه رونمایی کنند که آن هم با شکست مواجه شد.

] در ۱۴ مهر ۱۳۲۸ کنگره ایالات متحده آمریکا قانون کمک به دفاع مشترک را به تصویب رساند و مبلغ ۲۷ میلیون دلار کمک نظامی در اختیار ایران قرار داد. را تقویت کرده و هزینههای اقتصادی، سیاسی و نظامی ایران برای گسترش نفود در منطقه را به شدت کاهش داده است. قیس سعید، رئیسجمهور تونس طی دستوری که از تلویزیون این کشور اعلام کرد هشام المشیشی، نخست وزیر این کشور را برکنار و فعالیت پارلمان را تعلیق کرده است. آمریکا هواپیماهای بمب افکن استراتژیک B-52 حامل بمبهای هسته ای را از ماه ژوئن از دریای ژاپن به خلیج ایران منتقل کرده است . طی درگیریهای به وجود آمده چندین شهروند اسرائیل کشته و دهها فلسطینی از جمله چندین کودک جان خود را از دست دادند. با این وجود و به رغم حضور گروههای غیردولتی سیاست خارجی دولت باراک اوباما با دولت دونالد ترامپ فاصلهای شبیه زمین تا آسمان داشته است. نتیجه ای که از بحث می توانیم بگیریم این است که احتمال این وجود داشته است که مقامات ایالات متحده آمریکا می خواسته در انتخابات 2009 مداخله نمایند و حامد کرزی را کنار بزند.

دیدگاهتان را بنویسید