خروج آمریکا از خاورمیانه تغییر روش است نه راهبرد

کوپر، چستر. 1351. جهاد نافرجام، سیف غفاری، بی جا، بی نا، چاپ اول. از دیگر سو، جو بایدن در مبارزات انتخاباتی اظهار داشت می تواند توافق هسته ای را که در زمان وی به عنوان معاون اول رئیس جمهوری مورد مذاکره قرار گرفته بود، به حال قبل بازگرداند. آمریکا به خود اجازه دخالت در امور تمامی مناطق جهان را داده است، از این رو دارای اهداف سیاست خارجی مختلفی است که در اسناد گوناگون امنیت ملی آمریکا به آن­ها اشاره شده است. این یک نامگذاری بسیار مودبانه برای نقض نه تنها یک معاهده بین المللی، بلکه حتی قوانین بین المللی است، زیرا قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل به این توافق شکلی بین المللی داده است. یک هفته پیش اشپیگل در مقاله ای که نسبت به استانداردهای این نشریه بسیار صادقانه بود، گزارشی در مورد ایران نوشت. رویترز در ۱۰ فوریه گزارش داد که دولت آمریکا بیش از یک میلیون بشکه نفت ایران را فروخته است.

ایران یک سال کامل منتظر ماند تا واکنش نشان دهد و سپس تنها با قدم های بسیار کوچک تعهدات خود را کاهش داد. سپس کشورش مجدداً کاملاً به تمام تعهدات خود عمل خواهد کرد. بایدن نیز به نوبه خود، اعلام کرده که اگر ایران مجدداً به تعهدات خود پایبند باشد، آمریکا باز خواهد گشت. وزیر امور خارجه حکومت سرپرست طالبان خاطرنشان کرده است که طالبان تغییر کردهاند. مولود چاووشاوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه و سامح شکری، همتای مصری وی در چارچوب اقدامات مرتبط با عادی سازی روابط میان دو کشور 10 آوریل به صورت تلفنی گفتوگو کردند. این دو قدرت، نفوذ در میان صاحبان قدرت و تأمین منافع را هدف غایی خود قرار داده بودند و کمترین نگرانیای درباره هزینههای سنگینی که حکومتهای اقتدارگرا به جامعه تحمیل میکردند نداشتند. عهدنامه مودّت متضمن تعهداتی در حمایت از اتباع و شرکتهای دو دولت درزمینهی واردات و صادرات، نقل و انتقالات پولی، رعایت حقوق و منافع مکتسبه و منع رفتار تبعیضآمیز و همچنین آزادی تجارت است. تهدید آمریکا درباره این مسئله که اگر ترکیه اس 400 را تحویل بگیرد از طرح تولید مشترک اف 35 اخراج خواهد شد، از نظر منافع ترکیه تهدیدی بسیار ضعیف است.

به گزارش خبرآنلاین، «علی باقری کنی» که به لندن سفر کرده است، این مطلب را در پاسخ به سووال مجری سیانان درباره شرایط افغانستان از نگاه ایران بیان داشت. 10/11/57 ، هایرز: تیمسار قره باغی درباره حادثه ی ستاد ژاندارمری گفت که من دستور داده بودم سربازان لوله های سلاح خود را پائین آورده و به سوی جمعیت شلیک کنند. اما همانطور که رهبری ایران بارها تاکید کرده تهران پیش از هر چیز خواهان لغو همه تحریم ها است. سیاست امریکا در قبال ایران در دوره اوباما از خصلت ژئوپلیتیک برخوردار بوده است و در واقع، مناسبات دوجانبه بین تهران و واشینگتن تابعی از این رقابت ژئوپلیتیک است. دولت بایدن به رغم منازعه اش با ایران، همچنان بر بازدارندگی تاکید خواهد داشت و همزمان عملا نقش برتری را در سوریه و عراق به تهران و مسکو واگذار خواهد کرد. بایدن اکنون خواستار این است که ایران قبل از بازگشت ایالات متحده به توافق ابتدا به تعهدات خود عمل کند.

یعنی آن رفتارهای اصلیای که شاخص اسلامی بودن است، باید تغییر پیدا کند. ] دادگاه، باید توسط خود دیوان و از طریق توجه به اظهارات طرفها و تفسیر آن انجام شود. توانایی ایالات متحده برای تأثیرگذاری در رویدادهای خارجی به سلامت اقتصاد این کشور بستگی دارد و بسیاری از منتقدان معتقدند که این کشور در سال ۲۰۲۰ در شرایط متزلزلی قرار دارد. بررسی سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه پس از 11 سپتامبر (بر اساس رویکرد واقع گرایی تهاجمی). هم القاعده و هم داعش علاقه زیادی به استفاده از سلاحهای کشتارجمعی و شیمیایی از خود نشان دادهاند. او همانطور که نشان داد، مثلاً با موافقتش برای تمدید قرارداد «نیو استارت» با روسیه، تصمیم خود را به سرعت عملی کرد. آمریکا در اجرای استراتژیهای جهانی خود با سه نگرانی بزرگ مواجه است که کم و بیش در سیاستهای داخلی و خارجی این کشور در دهه اخیر به چشم میخورد. رژیم پیچیده و درهمتنیدهی تحریمها علیه جمهوری اسلامی ایران مخصوصاً در طول یک دههی اخیر، نمونهی روشنی از طراحی یک نظام حقوقی بههمپیوسته برای پیادهسازی اهداف خصمانه سیاست خارجی ایالاتمتحد­آمریکا بوده است.

دیدگاهتان را بنویسید