در عراق هم همین اتفاق افتاده است

تحولات خاورمیانه در سال 2011، فارغ از چیستی ماهیت این تحولات، تاثیر بسیار عمیقی بر ژئوپلیتیک منطقه و در نتیجه ماهیت و دامنه رقابت راهبردی بین ایران و امریکا داشته است. جمهوری اسلامی همواره با تحریم ها روبرو بوده و سیاست و روابط خارجی آن، به خصوص با ایالات متحده و اتحادیه اروپایی، تحت تاثیر تحریم ها قرارداشته است. برای بررسی چرایی این موضوع از نظریه رئالیسم نئوکلاسیک استفاده شد که بر اساس آن گزینههای منتخب در قبال ایران و کرهشمالی تحت تاثیر عوامل سیستمی و داخلی قرار دارد. شاخص دیگر برای سنجش میزان قدرت آمریکا در منطقه، مهندسی روابط منطقهای است که سالها توسط آمریکا انجام میشد. به گزارش ایرنا، با نزدیک شدن به پایان مهلت تعیین شده از سوی ایران به آمریکا برای برداشتن تحریم های یکجانبه، رسانه های آلمانی به گمانه زنی در خصوص آینده توافق هسته ای ایران پرداخته اند. توافق بین المللی برجام (۱۳۹۴)، پس از تحریم های متوالی، موافقان و مخالفان را به گمانه زنی های بسیار درباره بازتاب برجام در سیاست خارجی دو کشور برانگیخته است. ترامپ در چهار سال گذشته تمرکز ویژهای بر روی کره شمالی داشته و مذاکرات مستقیم و بیسابقهای را با رهبر این کشور آغاز کرده است تا وی را متقاعد کند تا به برنامه هستهای خود پایان دهد.

16/2/81 ، جورج تنت رئیس سیا: تا سال 2015 آمریکا به احتمال زیاد با تهدید موشکهای قاره پیما از سوی ایران، کره شمالی و عراق مواجه خواهد شد. توافق ناشی از تعامل (برجام) نیز مدت کوتاهی بعد از حصول، دوام نیاورد و آمریکا از آن خارج شد. ورود حزب اسرائیل بیتنیو به کابینه باعث انحراف افکار عمومی اسرائیل از شکست جنگ ششم گردید و حامیان پارلمانی کابینه اولمرت را نیز افزایش داد، بدین معنی که حداقل در کوتاه مدت لیبرمن اولمرت را از خطر سقوط نجات داد. تصمیمات ایران هم عمدتاً واکنشی به سیاست «فشار حداکثری» ایالات متحده است -رویکردی که بیهودگی و شکست فاجعه بار آن آزموده شده است. راهبرد چرخش به شرق هم از توجیهاتی است که آمریکا برای خروج از منطقه استفاده میکند. علاوه بر منافع قدرتهای جهانی (چین و روسیه)، منافع متحدان منطقهای امریکا در شمال شرق و جنوب غربی آسیا هم از عوامل مهم سیستمی تاثیرگذار بر سیاست واشنگتن در خصوص برنامه هستهای ایران و کرهشمالی است. استاد دانشگاه آکسفورد تاکید کرد که با توجه به شرایط، ایران حق دارد خواهان بازگشت آمریکا به برجام باشد اما به هر حال تهران و واشنگتن با سیاستهای محتاطانه به توافق میرسند.

حاتمی یزد تصریح کرد: بسیاری از شرکتها و بانکهای بینالمللی تنها بهدلیل توجه نکردن به سیاستهای آمریکا مشمول جریمههای سنگین شدهاند از جمله یک بانک فرانسوی که مبلغی معادل ۹/۸میلیارد دلار جریمه بابت تبادلات بانکی با ایران محکوم شد. در دهه­های دورتر یک رهبر عرب می­توانست با یک سخنرانی یا یک بیانیه، حس مشترک را در بین جوامع و ملت­های عرب ایجاد نماید. مجازاتی که ترامپ علیه ایران وضع کرده مغایر با قوانین بین المللی است. مرحله سوم، معکوس کردن تمام اقداماتی است که دولت ترامپ در جنگ تجاری با چین برداشته است. ماهیت استراتژی آمریکا حکم میکند که این کشور باید در منطقه خاورمیانه، برای بیاثر کردن دشمنان (سیاست حداقلی) و یا حذف دشمنان (سیاست حداکثری) حضوری فراگیر داشته باشد. خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)- جواد حیراننیا: پروفسور نادر انتصار از اساتید شناخته شده مطالعات خاورمیانه و ایران و سیاست خارجی آمریکا است که با بهرهگیری از «نظریه اجبار» به تبیین سیاست خارجی دولت ترامپ در قبال ایران پرداخته است.

عربستان سعودی، امارات متحده عربی و مصر جزو این کشورها بوده و دیگر همچون عهد ترامپ به طور آشکارا مورد توجه ویژه کاخ سفید قرار نخواهند گرفت. تحریم و تشدید فشار اقتصادی علیه ایران در چارچوب کمپین فشار حداکثری دولت ترامپ خیلی زود بخشهای مهم اقتصاد ایران را در برگرفت. نتایج به دست آمده حاکی از آن است که به­رغم تفاوت اهداف این دو کشور در پیگیری برنامه هستهای، ایران نسبت به کرهشمالی بیشتر تحت فشار سیاسی- اقتصادی و تهدید نظامی قرار گرفته است. از آنجایی که ایران برنامه تسلیحات اتمی ندارد، نیاز چندانی به این قابلیت نخواهد داشت». تا آنجایی که من اطلاع دارم، هنوز کتاب جامع و آکادمیک دیگری در این موضوع چاپ نشده است. رویترز در ۱۰ فوریه گزارش داد که دولت آمریکا بیش از یک میلیون بشکه نفت ایران را فروخته است. بایدن نیز به نوبه خود، اعلام کرده که اگر ایران مجدداً به تعهدات خود پایبند باشد، آمریکا باز خواهد گشت. پس از آنکه آمریکا تعهدات خود را نقض کرد رسانه ها از آن با عنوان «خروج یکجانبه از توافق» یاد کردند. لذا این نوشتار در پی پاسخگویی به این سوال است که سیاست آمریکا نسبت به برنامه هسته ای هند و پاکستان و برنامه هستهای ایران چه تفاوتی وجود دارد؟

دولت ایران برنامه موشکی خود را غیرقابل مذاکره میداند زیرا برای استراتژی دفاعی آنها بسیار مهم است و بسیار بعید است که این دیدگاه در آینده قابل پیش بینی تغییر کند. در این پژوهش با استفاده از روش اسنادی و با رویکردی تطبیقی ابعاد دیپلماتیک، اقتصادی و نظامی سیاست امریکا در مواجهه با برنامه هستهای ایران و کرهشمالی بررسی شده است. هدف عمده تحلیل گفتمان این است که تکنیک و روش جدیدی را در مطالعه متون، رسانهها، فرهنگها، علوم، سیاست، اجتماع و مواردی مانند آن به دست آورد. این قطعاً دزدی دریایی است. رویترز مدعی شده که آمریکا تانکرهای نفتکش ایران را مصادره کرده که این اقدام دزدی دریایی است. این استاد دانشگاه در پایان تاکید کرد: کنگره آمریکا تنها تلاش خواهد کرد که فضا را علیه اوباما و دولت او تند کند ولی قطعا حرف های نماینده های کنگره همچنان کلیشه ای باقی خواهد ماند . دادگاه تجدید نظر مصر حکم حبس ابد محمد بدیع رهبر اخوان المسلمین و 9 نفر دیگر از اعضای ارشد این جماعت را تایید کرد. به نظر می رسد بایدن می خواهد اوضاع را تشدید کند زیرا او نفت ایرانی ها را که نفتکش ها حمل می کردند فروخته و درآمد آن را به شهروندان آمریکایی داده است.

دیدگاهتان را بنویسید