در عراق هم همین اتفاق افتاده است

از سوی دیگر چین همواره بر مفهوم امنیت جمعی تاکید نموده و تلاش خود را برای حفاظت از صلح و ثبات جهانی به کار بسته است. چین در همین چارچوب و از منظر حراست از برجام، حفاظت از چندجانبه گرایی و همچنین سیستم عدم اشاعه همراه دیگر کشورها، نسبت به ترغیب برای تسریع دستیابی مذاکرات به تفاهم اقدام خواهد کرد. در ژوئن ۱۸۸۳ (۱۳۰۰ هجری قمری) آمریکا اقدام به تأسیس کنسولگری در ایران کرد و دیپلمات ارشدی به نام ساموئل گرین بنجامین به تهران فرستاد. چین ضمن چیره شدن بر انواع دشواریها، با تمام توان به یاری ایران پرداخت و نسبت به ارسال محمولههای درمانی و واکسن به ایران اقدام نمود. نظر دولت چین نسبت به تحولات اوکراین و افزایش تنش با روسیه چیست؟ این دیپلمات چینی همچنین درباره توسعه روابط دو جانبه تهران و پکن، تقابل چین و آمریکا، اهمیت تحولات افغانستان و بحران اوکراین نیز مواضع دولتش را تبیین کرد. در حالیکه زد و خوردهای اخیر، نشان از شکنندگی تفاهم لرزان میان تهران و واشنگتن دارد، این رخدادها می تواند هرگونه تصمیم کاخ سفید بایدن برای بیرون کشیدن باقیمانده نیروهای آمریکایی از عراق و سوریه را طولانی تر کند.

به مقاله حمید مولانا، «بمباران عراقی گامی برای بیرون رفتن از افتضاح سیاسی»، کیهان هوایی، 15 اسفند 1379 مراجعه شود. تا جایی که حالا بهوضوح میتوان دلیل اظهارات بی پایه اولیانوف و طولانی کردن مذاکرات را در ارتباط مستقیم با امادگی روسیه برای حمله به اکراین تلقی کرد. اکنون روز به روز بر تعداد کشورهایی که به طرق مختلف ارتباط و تعاملاتی را با دولت موقف افغانستان برقرار میکنند، افزوده میشود و این روندی مناسب و قابل قبول است. از منظر بلندمدت، ما همچنین مایل به تقویت تبادلات در حوزه تجربیات کشورداری و اداره امور مملکت با افغانستان و علاوه بر آن ایجاد مناسبات متقابل و گسترش تعاملات با این کشور هستیم. هرچند این اندیشه که امریکا در سیاست خارجیاش در این منطقه ناکام است، در این باور تردید ایجاد میکند. تحریمهای غیرقانونی آمریکا مشکلات اساسی و قابل توجهی را برای اقتصاد و زندگی مردم در کشورهای مربوطه ایجاد نموده و دشواریها و موانعی را نیز در مسیر همکاریهای عملگرایانه چین و ایران در پی داشته است. چین همواره بر این باور بوده که تحریم هیچ گاه مسیر صحیح و موثری برای حل ریشهای مسائل نبوده و بر این اساس همیشه با قاطعیت با هرگونه تحریم یک جانبه و غیرقانونی مخالفت نموده است.

آمریکا باید ضمن احترام به مسیر توسعه چین، آمال خود ذیل بیرق مهار چین را به کناری نهد. اسرائیل تلاش می­کند تا خود مرزهای کشور فلسطین را براساس اخذ امتیازازت حداکثری و دادن حقوق حداقلی به فلسطینی­ها مشخص نماید. ایلینگ: میتوانید نمونههایی مشخص از ناتوانی اوباما در دستیابی به اهداف سیاسی معین ذکر کنید؟ هند نیز در حال هدفگذاری جدیدی برای تجارت خارجی خود و دستیابی به توافقنامههای تجاری با کشورهای بریتانیا، استرالیا و امارات متحده عربی است. دلیل حمایت و پیشتیبانی ایالات متحده امریکا از مجاهدین، شکست دادن اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان بود تا بتواند انتقام شکست خود در جنگ ویتنام در مقابل شوروی را بگیرد. از جنگ جهانی دوم به این سو، یکی از اهداف همیشگی آمریکا برای حفظ هژمونی خود، کنترل و تحدید حضور و نفوذ سایر قدرتهای بینالمللی در منطقه بوده است. چین همواره از مساله هستهای ایران در این سالها حمایت داشته، با توجه به انجام مذاکرات مجدد در دوره جدید رویکرد دولت چین چگونه است؟ نشست بعدی کشورهای همسایه افعانستان در پکن قرار است برگزار شود، چین چه برنامه و پیشنهادی برای حل مساله افغانستان دارد؟

دوم، ترویج تعامل؛ ترویج تعاملات منطقی و گفتوگوی تمام طرفها در افغانستان مسألهای است که باید تداوم یابد. با توجه به واقعیات و تحولات اشاره شده، خروج از سرزمین­های اشغالی و توجه به تشکیل دولت فلسطینی بر هیات حاکمه و سیاست­مداران اسرائیلی تحمیل شده است. در طول سالهای گذشته، طیفی از تحولات و پویاییهای جهانی، مشروعیت نقشآفرینی بینالمللی آمریکا را به چالش کشیده است. ] به منظور کاهش نفوذ و قدرت ایران مفروض داشته است. حملات مطبوعاتی و رسانهای آمریکا علیه ایران در این سال افزایش مییابد. ناکامی طرح خاورمیانه بزرگ در تأمین اهداف آمریکا باعث شد تا نومحافظهکاران از طرح خاورمیانه جدید در منطقه رونمایی کنند که آن هم با شکست مواجه شد. تحولات سوریه و عراق نمونههایی هستند که آمریکا یا نمیتواند یا دیگر انحصاراً به آنها شکل نمیدهد؛ چرا که اساساً این امکان برای آمریکا وجود ندارد تا دستورکار منطقهای تعیین کند. آمریکا با رویکردهای سلطانگرا و یک جانبه، همواره چماق تحریم را بر سر دیگر کشورها نگاه داشته و این تحریمها را طی ۲۰ سال گذشته تا ۱۰ برابر افزایش داده است.

دیدگاهتان را بنویسید