دیپلماسی خارجی نوین آمریکا و تأثیرات آن بر سیاست منطقهای دولت پهلوی دوم (1357-1348 ش)

سلاحهای اقتصادی یا مالی آثار تخریبی به اندازه یک جنگ دارند، اما در بهکارگیری آنها نه نیروی انسانی از کشور مهاجم کشته میشود، نه جنگافزار نابود میشود و نه منابع مالی چندانی نیاز است. از همین رو این پرسش همچنان وجود دارد که آیا نیروی دریایی ایالات متحده در چالش، توانایی انجام اقدامات لازم برای محافظت از متحدان در اقیانوس آرام غربی را دارد؟ خاورمیانه از مناطق مهم و استراتژیک جهان برای ایالات متحده آمریکا محسوب می گردد، که اساسا تسلط داشتن بر این منطقه استراتژیک و مهم کره خاکی برای هر ابر قدرتی ضروری به نظر می رسد و عدم احاطه عمل امریکا بر خاورمیانه به معنای ضعف در سیاست خارجی اش محسوب می گردد. اما ایالات متحده با به کار گیری سیاست های مختلف سعی در به کنترل در آوردن این منطقه دارد، یکی از آخرین تلاشش اعمال سیاست توازن ضعف منطقه ای در خاورمیانه می باشد که سعی در تضعیف کردن کشورهای این منطقه دارد تا کشوری یارای مقابله حداقلی هم با امریکا نداشته باشد. این پژوهش از نظریه واقع گرایی تهاجمی مرشایمر برای بررسی سیاست خارجی آمریکا استفاده می کند و اینکه چگونه قدرت های بزرگ در صدد کسب و حفظ منافعشان هستند و تسلط بر خاورمیانه و تبدیل شدن به هژمون جهانی برای آمریکا با این نظریه قابل بررسی می باشد، این پژوهش می خواهد چگونگی اعمال این سیاست بر کشورهای عراق و سوریه را نشان دهند و اینکه چقدر این سیاست امریکا کارساز بوده است؟

این جریمه نیز خیلی سریع پرداخت میشود، زیرا کسبوکار نهاد هدف دچار اختلال جدی میشود (حتی اگر حساب دلاری نداشته باشد و فاقد کسبوکار در آمریکا باشد). انفعال سیاست آمریکا که با اختلافات درون اروپایی تشدید میشود، نفوذ ترکیه، روسیه، امارات و مصر را در لیبی بیشتر میکند. به گزارش روز سه شنبه ایرنا، اندیشکده شورای روابط خارجی رویکردهای دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا را در مباحث جهانی بررسی کرده است. این نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سیاست خود را در قبال چین افزایش فشار بیشتر بر پکن و همکاری نزدیکتر با متحدان اعلام کرده است. در طول دهه پس از فروپاشی شوروی، ابعاد نگرانی دیگر قدرت های بزرگ از هژمونی ایالات متحده، براساس “مسئله بقا” همواره یکی از موضوعات مورد بحث در محافل گوناگون در آمریکا بوده است. با این وجود بایدن میگوید تهدیدات سایبری چالشی در حال رشد برای امنیت ملی ایالات متحده، سلامت انتخابات و سلامت دموکراسی ملت است.

هالوتس که قبلا استعفا داده بود و فشارها به اولمرت برای تغییر پرتز افزایش یافت. تقابل فزاینده ایالات متحده و چین علاوه بر اینکه افزایش نگرانیهای بین المللی، در رقابتهای ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا به موضوعی اصلی تبدیل شده که با شیوع بیماری همه گیر کووید-۱۹ به اوج رسیده است. استراتژی آمریکا در قبال تایوان و واکنش چین . سیاست ترامپ در قبال این نگرانیهای بین المللی انکار بوده است. دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا با رد پیمان تجاری اقیانوس آرام(TPP) و وضع تعرفه برای صدها میلیارد دلار واردات از چین، سیاست یکجانبه و تندی در قبال این کشور در پیش گرفته است. این در حالی است که آژانسهای اطلاعاتی و نهادهای بهداشتی آمریکا از همان ابتدای آغاز همه گیری کرونا نسبت به بروز یک هم گیری گسترده هشدار داده بودند. وی هشدار داده که پکن میتواند در فناوریهای جدید از ایالات متحده جلوتر باشد. نقش ارتش ایالات متحده موضوعی همیشگی در میان مباحث سیاستگذاران بوده است. کشور افغانستان در نظریات ژئوپلتیک سنتی مبتنی بر جبر جغرافیایی همواره نقش حیاتی داشته است.

وی از زمان ورود به کاخ سفید در نقش استفاده انسان از سوختهای فسیلی در تغییرات آب و هوایی ابراز تردید کرده و با خروج از پیمان پاریس در پی لغو مقررات زیست محیطی ماسبق خود است. وی یک طرح ملی برای کاهش انتشار گازهای گلخانهای و سرمایه گذاری در فناوری و زیرساختهای جدید منتشر کرده است. وی متعهد به تقویت ریاست جمهوری برای هدایت این امر شده و بر لزوم بکارگیری گسترده آزمایشات، ردیابی افراد مبتلا و تمرکز بر سایر خدمات بهداشتی تاکید کرده است. دشمنی با “ولادیمیر پوتین” که آماده هرگونه همکاری با آمریکا است و “شی جین پینگ” که اعلام کرده اراده تقابل با آمریکا ندارد، بهانههای لندن است تا اهداف پنهان سیاسی را در ریل سیاست انگلیس بارگذاری کند. ایالات متحدهٔ آمریکا در نیمکرهٔ غربی زمین، و در شمال قاره آمریکا واقع است. اما وی همواره هرگونه نگرانی در مورد مداخله روسیه در انتخابات ایالات متحده را رد کرده است. ترامپ بارها تهدید بیماری کووید-۱۹ را نادیده گرفته و در برابر هدایت یک تلاش فدرال قوی برای شکست آن مقاومت کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید