رهبر انقلاب: آمریکا رژیمی بحرانزیست است که اوکراین را هم قربانی کرده

نمونه موردی این رویکرد نیز تصمیم رئیسجمهور بایدن برای حملات تلافی جویانه علیه شبه نظامیان عراقی همسو با ایران در مرز با سوریه است. در مجموع به سوال اصلی شما برگردم، با تصویب قانون فعلی که علیه عربستان در کنگره پیگیری شد چه اتفاقی خواهد افتاد. بایدن سیاست فشار حداکثری ترامپ علیه ایران را شکست خورده دانست و تمایل دولتش را برای بازگشت به برجام به منظور حفظ نظام عدم اشاعه هسته ای در منطقه ابراز کرد. بسیاری از اقدامات بعدی امریکا در این ناحیه نیز به هدف حفظ این سنگر راهبردی بودهاست. نفیو درباره هدف آمریکا از اعمال تحریم چه میگوید؟ خروجی این تغییر را می توان این گونه عنوان کرد که بایدن تلاش خواهد کرد از مزایای سیاست های ترامپ بهره لازم را ببرد در عین حال تغییراتی را نیز متناسب با فضای جدید اعمال نماید. البته در جریان کنفرانس تهران ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و اتحاد شوروی استقلال ایران را به رسمیت شناختند. به گزارش پایگاه خبری «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: «انشقاق در مجلس سنای آمریکا فرصتها و چالشهایی را برای رئیسجمهور بایدن در سیاست خارجی ایجاد میکند. پاریس مشارکت خود را با مصر و امارات متحده عربی تقویت کرده و به دنبال مهار جاه طلبی های ترکیه در شرق مدیترانه بوده است.

به عبارتِ دیگر، اولویتها و مسائل داخلی حکمرانی امریکا اهمیت داشته و نه دینامیزم درونی در ایران، تاریخ مشروطه، آزادیخواهی و دیگر عوامل. با این حال، درمقابل هنگامی که سیاستهایی مورد حمایت دو حزب قرار میگیرد که لزوما مطابق با روند عملکرد مطلوب دولت نیست، فضای مانور رئیسجمهور کاهش و هزینههای سیاسی داخلی اقدامات سیاسی وی هم افزایش مییابد.این استدلال اغلب مطرح میشود که سیاست خارجی دولت بایدن به سادگی ادامه سیاست اوباما خواهد بود. با این حال، شرایط امروز جهان بهویژه خاورمیانه متفاوت از روزگار اوباما است. تغییر قدرت و همسوییهای جدید بین دولتهای منطقهای و همچنین کاهش قدرت برخی از دولتهای متمرکز که فضا را برای مانور قدرتهای جهانی محدود کرده از جمله عوامل تغییر شرایط منطقه است. امروز بازیگران و پویاییهای منطقهای به طور فزایندهای کمتر تحت تاثیر عملکرد بازیگران خارجی قرار میگیرند. علاوه بر این، دولت ترامپ در مورد تعهد آمریکا به توافقهای گذشته شک و تردید ایجاد کرد. آیا رئیسجمهور بایدن میتواند متحدان و دشمنان خود را در منطقه متقاعد کند که رئیسجمهور بعدی آمریکا پس از او اقداماتی مانند ترامپ صورت نخواهد داد و تعهدات امروز وی را محترم میشمارد؟ همچنین در پی گفتوگوهای دیپلماتیک بین حكومت نیکلاس مادورو و یک هیئت نمایندگی ایالات متحده برای افزایش تولید نفت، این کشور دو آمریکایی زندانی را آزاد کرد.

«کین گانگ» سفیر پکن در واشنگتن، مسئله تایوان را مهم ترین وضعیت خطرناک بین چین و آمریکا توصیف کرد که ممکن است به خشونت منجر شود. در نتیجهی پیشبرد این اصلاحات اقتصادی، بین سالهای ۱۹۵۲ و ۱۹۸۲، رشد اقتصادی تایوان به طور متوسط ۷/۸ درصد و بین سالهای ۱۹۸۳ و ۱۹۸۶ به ۹/۶ درصد رسید. در این تصمیم پاریس یکی از گزینه های خوبی برای مناسبات است و متقابلا دولت فرانسه استقبال به عمل آورده و از هر فرصتی برای پررنگ تر کردن حضور خود در منطقه به خوبی استفاده می کند. یکی از وعدههای اصلی که بایدن پس از به قدرت رسیدن در 20 ژانویه گذشته داد، بازگشت به توافق هستهای با ایران بود که دولت ترامپ از آن خارج شد. بررسی سیاست خارجی و اقدامات صورت گرفته دولت جدید آمریکا حکایت از تغییراتی در سیاست ها و رویکرد آن کشور در این منطقه دارد. رشد پرشتاب قدرت اقتصادی و تجاری چین و نارضایتی جدی و به تدریج پر سروصدای آن نسبت به نظم مالی بین المللی پس از بحران مالی 2008، بحث هایی جدی در عرصه اقتصاد بین المللی درباره پیامد خیزش این قدرت اقتصادی بر نظم مالی مطرح کرده است. بنابراین ضرورت دارد که گستره و سمت و سوی کنش­های چین در این نظم مالی مورد توجه قرار گیرد. پرداختن به این مسئله از آنجا اهمیت دارد که نظم مالی اقتصاد سیاسی پس از 1945، هموراه مدنظر قدرت­های بزرگ و کشورهای در حال ظهور بوده است و چین به عنوان قدرت در حال ظهور کنش­های را در این نظم انجام می­دهد که بر آینده نظم مالی و سمت و سوی آن اثرگذار است. بنابراین بررسی کنش­های مالی چین می­تواند رهنمودی برای حوزه تصمیم­گیری کشور در جهت سیاست­گذاری در آینده نظم مالی باشد. در این چارچوب، پرسش اصلی مقاله این است که اقدامات چین در حوزه مالی، چگونه بر نظم مالی اقتصاد سیاسی بین­الملل در سال های2008-2018 اثر گذاشته است؟

پایان دادن به جنگهای ابدی: در مورد این مساله توافق گستردهای در درون حزب دموکرات بین جناح میانه رو و مترقی وجود دارد. مظفرالدینشاه و دیگر رجال مدارسی را به نام خود ایجاد کردند. ] توسط برژنسکی ابعاد سیاست آمریکا در افغانستان را روشن تر ساخت. این همچنین منجر به بازگرداندن اکثر نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان و عراق میشود. براساس این طرح نیروهای نظامی آمریکا به صورت انتخابی و هوشمندانه در منطقه مورد استفاده قرار خواهند گرفت. ایندیک درباره عربستان به عنوان دیگر همپیمان آمریکا و موضع آن در قبال بحران اوکراین نیز تصریح کرد: سعودیها تا بدین لحظه کمترین همکاری را هم با آمریکا داشتهاند. بحران اوکراین قیمت نفت را به بالای ۹۰ دلار در ازای هر بشکه رسانده است و انتظار میرود این قیمت به بالاتر از ۹۰ دلار در ازای هر بشکه و ۱۲۰ دلار در صورت حمله روسیه به اوکراین برسد. به نظر می رسد بنیان های اصلی سیاست خارجی آمریکا در این منطقه تغییر چندانی نمی یابد بلکه نحوه و چگونگی سیاست ها و اجرای آنهاست که شامل تغییراتی شده و خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید