روابط آمریکا و چین در دوره بایدن؛ شریک یا رقیب

وی گفت: از عمل نظامی انجام شده در هران و سایر شهرهای بزرگ ایران خوشحال است. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: اعتقاد داریم دولت ایران میتواند اوضاع را کنترل کند و لذا در این احوال ما دخالتی نمینیم. 19/6/57 وزارت خارجه آمریکا: پر واضح است که بایستی نظم در ایران مستقر شود و نیروهای امنیتی ایران برای برخورد با شورشای ضد حکومت با احتیاط عمل کنند. مواضع مقامات آمریکا در سال 1357 18 شهریور 57 (یک روز پس از واقعه 17 شهریور)، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: ما خطر حوادث ایران را کوچک نمیماریم لیکن شاهد هستیم که شاه به کنترل اوضاع ادامه میهد. 25/8/56 کارتر پس از دیدار با شاه در واشنگتن: ما خواهان ایران نیرومند تحت رهبری شاه هستیم. 19/6/57 ، تماس تلفنی نیم ساعته کارتر با شاه کارتر: اقداماتی که دولت ایران برای آزادی سیاسی انجام داده بایستی ادامه یابد. این در حالی است که آژانسهای اطلاعاتی و نهادهای بهداشتی آمریکا از همان ابتدای آغاز همه گیری کرونا نسبت به بروز یک هم گیری گسترده هشدار داده بودند. ارزش آثار «پیلار» در این است که او از جمله متفکرانی است که هم سابقه کار علمی و دانشگاهی را دارد و هم مسئولیتهای اجرایی در سازمانهای اطلاعاتی و امنیتی امریکا داشته و دارد.

اما انتخاب یک ژنرال ۴ ستاره که در ۱۵ سال اخیر مسئول مدیریت جنگ وزرات دفاع بودهاست، چه معنایی دارد؟ سرگئی اسمیرنوف معاون اول روسیه در امنیت فدرال در سپتامبر ۲۰۱۵ تخمین زده است که در حدود ۲۴۰۰ نفر از اتباع روسیه به جنگ در کنار دولت اسلامی عراق و شام پرداختهاند. آخرین رفتار آنها هم تلاشی بود که برای تجزیه عراق در بحث اقلیم کردستان انجام دادند و تلاش کردند تا غده سرطانی جدیدی را در نزدیکی مرزهای ایران ایجاد کنند. در عراق نیز در کنار ارتش کلاسیک عراق، حشدالشعبی قدرتمندی ایجاد شده است. سخنگوی سپاه پاسداران با بیان اینکه امنیتسازی برای رژیم صهیونیستی با شکست داعش با خطر روبهرو شده است، یادآور شد: هماینک در کنار ارتش سوریه، یک نیروی مردمی، آموزشدیده و قدرتمند به اسم جیشالوطنی ایجاد شده است. سخنگوی سپاه تاکید کرد: تلاش و ایستادگی سپاه برابر توطئهها و طراحیهای دشمن و نقشه نفوذ آن را نباید دخالت در انتخابات تعبیر کرد. آیا در اینکه سپاه مدافع انقلاب اسلامی است و باید نسبت به توطئهها در بزنگاه هایی مانند انتخابات که دشمن تلاش میکند از ناحیه آن به کشور ضربه وارد کند، شکی است؟

مردم ما اشغال کشور را بیشتر از جانب روس و انگلیس میدانستند و با توجه به سوابق تاریک و آزاردهندة این کشورها نسبت به ایران، ایرانیان هنوز خصومت عمیقی نسبت به امریکا پیدا نکرده بودند. خاورمیانه، منطقه ای است که با توجه به اهمیت فرواوانش،قرن هاست که مورد توجه قدرت های بزرگ قرار گرفته است. آن واقعه که در ادامهٔ انقلاب ایران رخ داد، موجب شد کارتر دکترین پاسخ مستقیم به هر نوع تهدید منافع امریکا در منطقه خلیج فارس را طراحی کند. 25/9/57 ، کارتر از سفیر آمریکا درتهران خواست به دیدار شاه رفته و حمایت آمریکا از کوشش های وی برای اعاده ثبات و امنیت در ایران را به اطلاع وی برساند. 10/10/56 کارتر در تهران: ایران به دلیل رهبری بزرگ شاه مبدل به جزیره ثبات در یکی از آشوبزدهرین نقاط جهان شده است. ارزیابی جنابعالی از توسعه روابط ایران و چین با توجه به این که سند همکاریهای دو کشور نیز به امضاء رسیده،چیست؟

ما همچنین بر اساس نیازهای ملت افغانستان روند ارائه کمکهای خویش به این کشور را ادامه خواهیم داد. تصور می شود که ۱۰۰ روز نخست ریاست جمهوری در آمریکا زمان بسیار مهمی برای ایجاد یک تأثیر مثبت در دولت جدید و راه اندازی پایه و اساس معنی دار برای برنامه های سیاسی این کشور است. جنگ اخیر خسارات بسیار اقتصادی و اجتماعی نیز برای اسرائیل به دنبال داشت. بنابراین یک دهه بعد از پایان جنگ سرد، آمریکا منافع ملیاش را خیلی بسته تعریف کرد و توانایی نظامی متعارف گستردهاش را به عنوان وسیلهای برای اجرای اهدافش تلقی نمود. همین اختلاف دیدگاه باعث شده که پس از گذشت یک دهه از آغاز گفتگو، در عمل همکاری­ها و مبادلات از سطح قبلی پیشرفت چندانی نداشته باشد. این رقم سه برابر بیشتر از دوزهای اعطایی قبلی آمریکا به این جزیره است و نشان می دهد که تصمیم واشنگتن برای افزایش فشار سیاسی و نظامی به چین از طریق تایوان جدی است.

ما با این تصمیم موافقت داریم. همین طرح و شعار بود که باعث پیروزی کادیما به عنوان حزبی نوپا در عرصه سیاسی اسرائیل گردید، اما این طرح با وقوع جنگ از دستور کار دولت اسرائیل خارج گردید. هر یک از آنها توانایی تخریبی هزاران بمب هواپیمای جنگ جهانی دوم را دارند. تحریمهای چند جانبه «جیمی کارتر»، رئیسجمهور وقت آمریکا در آن زمان به اندازهای ناموثر و برای کشاورزان آمریکایی مضر بودند که رقیب او، «رونالد ریگان» در تبلیغات انتخاباتی به شدت از آنها انتقاد کرد. یونهاپ نوشته است این اولین باری است که بلینکن از زمان معرفی به عنوان وزیر منتخب امور خارجه امریکا، اسم کره شمالی را در یک نشست عمومی مطرح کرده است. بلینکن در عین حال گفت که شخصاً تمامی تلاش خود را بکار خواهد بست تا از پایان یافتن این پروژه جلوگیری کند و از همه امکانات برای متقاعد کردن شرکای اروپایی در این راستا استفاده خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید