روابط ایالات متحده آمریکا و ایران

کرمی، علی(11/10/1384)، “چالش­های امریکا در فرآیند اصلاحات در خاورمیانه”، نشریه راه مردم. مهمترین ابزار هم در این راستا، ناامیدشدن مردم از ساختار نظام (و نه دولت یا افراد) است. بر اساس آمار سال ۲۰۰۲، ترکیب مذهبی مردم آمریکا به شرح زیر بودهاست: پروتستان ۵۲٪، کاتولیک ۲۴٪، مورمون ۲٪، یهودی ۲٪، مسلمان ۱٪، دیگران ۱۰٪، بدون دین ۱۰٪. رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه ما در اوکراین طرفدار توقف و خاتمه جنگ هستیم، گفتند: اما علاج بحران در صورتی ممکن است که ریشههای آن شناخته شود. اسلیبودا افزود: «این امر به ما میگوید که بدون شک سوریه باز هم از سوی آمریکا مورد هدف قرار خواهد گرفت. بررسی نظریات این سه اندیشمند می تواند ما را در فهم سیاست خارجی آمریکا در قبال خاورمیانه به صورت کلان و سیاست خارجی آمریکا در افغانستان به صورت خاص کمک نمایند. پیش از آغاز مراسم تحلیف بایدن، عقیده عمومی بر این بود که روابط آمریکا و ترکیه تحت ریاست جمهوری جو بایدن بدتر خواهد شد.

پایان ماه عسل چهار سالۀ کاخ سفید و کرملین؛ درسهای سیاست خارجی دولت ترامپ برای بایدن چیست؟ این برای یک سیاستمدار خوب نیست که اعلام کند من فلان تصمیم را در حوزه سیاسی گرفتم، به خاطر اینکه پول آن را از فلان فرد ثروتمند گرفتم. هفته گذشته نیز در پی حمله دیگری به پایگاه «عینالأسد»، کاخ سفید اعلام کرد پاسخ به آن را محفوط نگه میدارد. وبسایت ترجمان در تاریخ ۳ خرداد ۱۳۹۶ این مطلب را با عنوان «چرا کارتر و هیچ رئیس جمهور دیگری نتوانست خاورمیانه را تغییر دهد؟ در گفتگوی قبلی اشاره به این مطلب کردیم که آمریکا بعد از فروپاشی شوروی برنامه تک قطبی کردن جهان را دنبال کرد. جواب: خود رئیس جمهور آمریکا. پس از اشغال فلسطین در اواخر دهه 40 میلادی و در طول جنگ­های ادواری اعراب و اسرائیل در دهه­های 50، 60 و 70 میلادی، رهبران عرب با مقاومت آن چنانی در برابر حاکمیت و تسلط خود بر جوامع روبرو نبودند.

منتقدان پرتز بر این نکته تاکید دارند که وی بدون هیچ گونه سابقه نظامی تصدی وزارت دفاع را برعهده گرفته است. آیا در این شرايط برخی ائتلاف ها که نمی خواهند زیر پرچم آمریکا باشند ممکن است به روسیه یا چین پیوند بخورند؟ ایالات متحده امریکا که خودخواهانه با داعیه اداره دنیا، نسبت به دخالت در هیچ نقطه ای از این جهان، کوتاهی نمی ورزد، شدید ترین توجهات خود را معطوف منطقه خاورمیانه و شمال افریقا کرده است. در پایان سال 2011، کلیه واحدهای اصلی نظامی ایالات متحده به دلایل متعدد از جمله کاهش هزینه­ های اقتصادی ناشی از جنگ، عراق را ترک کردند. پیش از این نیز آمریکاییها سیستمهای دفاع موشکی کوتاهبرد «اوِنجر» را از شهر رمادی عراق به مرزهای سوریه منتقل کردند. پنج دهه پیش جمال عبدالناصر رئیس جمهوری وقت مصر تلاش می­نمود با تمسک به افکار و ایدئولوژی­های سوسیالیستی و چپ و شعارهای پان عربیستی، بین کشورها و ملت­های عرب وفاق و اتحاد ایجاد نماید. شما بهدرستی دیدگاه مرا خلاصه کردید، اینکه پرسش بزرگ پیش رو این است که چین به دنبال چیست؟

با این وضعیت، مسیرمان رو به کجاست؟ به علاوه روابط گسترده ایران و اسرائیل در قبل از انقلاب اسلامی نمودی دیگر از این رویکرد است. به سیا افسر ذخیره ارتش آمریکا در جنگ ویتنام بود. یکی از آخرین این اظهارنظرها مربوط به فرانسیس فوکویاماست که ژانویه امسال گفته بود «دوران شکوفایی هژمونی آمریکا حتی ۲۰ سال هم طول نکشید. بچویچ: خب، این امر وجوه مختلفی دارد. ] ماتیس احترام بسیاری در بین نظامیان دارد. آنچه میخواهیم نظمی بینالمللی است که در آن چندین بازیگر اصلی وجود دارد که باید تمام دغدغههایشان لحاظ شوند. امریکا، چین، اتحادیۀ اروپا، ژاپن، روسیه و چندین بازیگر مهم ثانوی، یعنی ترکیه و کرۀ جنوبی، وجود دارند. مانور سیاسی، دخالتهای سایبری و رفت و آمد آزاد در قطب شمال، کانون فعالیتهای روسیه خواهد بود. حضور روسیه در منطقه «احتمال وقوع تنشی گستردهتر در منطقه را محدود میسازد. پیگیری جنگ تجاری با اتحادیه اروپا و فشار بر متحدان اروپایی ناتو جهت افزایش هزینه های نظامی باعث شد تا به گفته خود مقامات اروپایی شکافی عمیق در مناسبات فرا آتلانتیکی ایجاد شود. چرا دولت آمریکا بر سوریه متمرکز شده است؟ جنگ آمریکا برای خاورمیانۀ بزرگتر (America’s War for the Greater Middle East) مشهورترین کتابی است که از بچویچ به چاپ رسیده است.

• این گفتوگویی است با اندرو بچویچ و در تاریخ ۲۹ دسامبر ۲۰۱۶ با عنوان «Why Obama — and every president since Carter — failed to transform the Middle East» در وبسایت ووکس منتشر شده است. •• اندرو بچویچ (Andrew Bacevich) مورخ و استاد روابط بینالملل و تاریخ در دانشگاه بوستون است. یک تیم مشاوره کلی که در گزینش همه کابینه به ایشان کمک کنند. ایلینگ: به نظرم شما توییت هفتۀ گذشتۀ ترامپ را دیدهاید که میگفت امریکا باید قابلیتهای هستهای خود را بسط دهد تا زمانی که جهان «سر عقل بیاید». ایلینگ: تقریباً به آخر مصاحبه رسیدیم. به عقیده اسلیبودا، علیرغم اظهارات بلینکن درخصوص عدم ترویج دموکراسی از طریق مداخلههای پرهزینه نظامی، سیاست کاخ سفید در قبال سوریه و عراق از دوران اوباما تاکنون تغییری نداشته است. اوباما چند حملۀ هوایی در مکانهایی نظیر سوریه و عراق را رهبری کردهاست، و همۀ آنها با پهپاد نبوده است. نخستین گروه شیعیان مهاجر، از حدود صد و هشتاد سال پیش، از لبنان و سوریه به آمریکا مهاجرت کردند و در شهرهای دیترویت میشیگان و راس و داکوتای شمالی ساکن شدند. همچنین منابع گمرکی در جده و فرودگاه ملک عبدالله اعلام کردند که کالاهای اسرائیلی حق ورود به خاک عربستان را ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید