روابط ایالات متحده آمریکا و ایران

امروزه، تایوان را یکی از موفقترین مدلهای آسیایی برای گذار از یک ساختار سیاسی تکحزبی، اجرای اصلاحات کلان سیاسی و برقراری یک نظام سیاسی دموکراتیک میدانند. آمریکا همچنین رسماً اعلام کرده که از «استقلال» تایوان حمایت نمیکند. برای نمونه، حضور نظامیان امریکایی در کره جنوبی و مشکلات اجتماعی ناشی از این حضور همچنین طرفداری متعصبانه رسانههای این کشور از امریکا، باعث تشدید احساسات ضد امریکایی در این کشور گردیده است. همچنین این کشور، کمتر از یک سوم قارهٔ آفریقا، نصف آمریکای جنوبی، اندکی بزرگتر از برزیل، ۳۰۰ برابر بزرگتر از کشور هائیتی، و دو و نیم برابر بزرگتر از مجموع کشورهای اروپای غربی است. ] به طور تقریبی، کشور آمریکا، شش برابر بزرگتر از ایران، ۲۵ درصد بزرگتر از استرالیا، ۳۵ برابر بزرگتر از انگلستان، ۱۴ برابر بزرگتر از فرانسه، و نصف روسیه است. یک درصد از جمعیت این کشور، مسلمانان هستند که حدود دو تا نه میلیون نفر گفته شده است. با آغاز دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی، موج مهاجران عرب و آسیای جنوب شرقی به چهره اسلام در آمریکا متعاقبا نیز توسعه روزافزونی بخشیدند که تا به امروز ادامه داشتهاست. بعد از چند سوال و جواب، افشار متوجه میشود فولبرایت در اوج روابط دو کشور، ایران و عراق را باهم اشتباه گرفته است (از 1:27:44 تا 1:32:00 ویدیو) .این یک نمونه از اولویتبندی کشورها است.

این کشور از ۴۸ ایالت همجوار، و دو ایالت جدا از دیگران (شبه جزیره آلاسکا در شمال شرق قارهٔ آمریکا و مجمعالجزایر هاوائی در اقیانوس آرام) تشکیل شدهاست. ایالت آلاسکا نیز از شمال به اقیانوس منجمد شمالی، از غرب به تنگهٔ برینگ، و از جنوب غربی به اقیانوس آرام ختم میشود. تلاش مسؤولان دانشگاه نیز بر آن است که این دانشگاه صرفا یک محیط علمی نباشد بلکه جنبههای تربیتی نیز در آن لحاظ شود. مکیندر سه قاره آسیا، اروپا و افریقا را جزیره جهانی نامگذاری کرد و محور مرکزی آن را هارتلند نامید. در این مسیر پول و لابی نقش بسیاری پیدا کرد . غیر از مراکز اسلامی شیعیان، چندین سازمان شیعی دیگر نیز در آمریکا فعال هستند؛ از جمله در شهر مدینه، در ایالت نیویورک و نزدیک به مرکز کانادا، حوزه علمیه کوچکی تأسیس شده است. برخی از این مساجد، همانند مرکز فرهنگی اسلامی نیویورک دارای سبک معماری قابل توجهی هستند.

گروههای شیعی دیگری نیز در آمریکه فعال هستند؛ از جمله گروه خوجه ها در کینز نیویورک که به علت فعالیتهای انتشاراتیشان مشهور هستند. توضیح نهادهای مؤثر و نیز ابرگفتمانهای هدایتکننده سیاست خارجی ایالات متحده و نیز بررسی موردی روابط دوجانبه و متقابل امریکا با کشورهای مختلف از نکات برجسته این کتاب است. علاوه براین در ربع قرن بعد از آن ایالات متحده و غرب پیوسته از رژیم شاه حمایت کردند. از سوی دیگر، نخستین ایرانی که رسماً تابعیت ایالات متحده آمریکا را پذیرفت میرزا محمد علی حاج سیاح بود که در انقلاب مشروطیت نیز شرکت داشت. در زمان اوباما (2009 تاکنون) نیز خاورمیانه بزرگ تر شامل افغانستان و پاکستان همچنان از اهمیت ویژه برخوردار است. حجت الاسلام گرجیان گفت: هدف این شیطان بزرگ نفوذ در نظام جمهوری اسلامی ایران از راه های مختلف و از بین بردن اعتقادات ملت است. 1. گروهی که بسیار مقید به آداب اسلامی هستند، میخواهد مسلمانی خوب باقی بمانند و از فرهنگ غالب آمریکا رنج میبرند. آیا میخواهد تفکرِ وصلهای داشته باشد یا استراتژیک؟

مولفه اصلی استراتژی اجبار ترامپ بر مبنای «تسلط کامل» یا آنچه «فشار حداکثری» نامیده میشد، استوار بود. بنابراین بوش استراتژی پسانظم نوین جهانی را مطرح کرد که از اصول آن مبارزه طولانی و تصاعدی علیه کشورهای حامی تروریسم می باشد به عبارتی مبارزه با تروریسم جنگی بی مرز و جهانی است. بدین وسیله، آمریکا با استفاده از سازمانها و بنیادهای حقوقی دولتی و غیردولتی در این منطقه برای خود جای پا باز کرد. علیرغم ماهیت جسورانه شخصیت ترامپ و رفتار سیاست خارجی، نظریه اجبار(theory of compellence)، که در این کتاب استفاده شده است، میتواند ابعاد بسیاری از سیاستهای آمریکا در قبال ایران در دوران ترامپ را توضیح دهد. همچنانکه مردم در زمان حمله آمریکا به عراق در دوران صدام به میدان نیامدند اما همین مردم در مقابل حمله داعش به میدان آمدند و با سرکوب آن خطر بزرگ، داعش را به عقب راندند. زیرا سیاست خارجی آمریکا بازتاب مسائل داخلی آن کشور و شرایط بین المللی است .

یک بحث مطرح این است که نظریه روابط بینالملل قابلیت تحلیل سیاست خارجی را ندارد. برای مثال، پس از فروپاشی شوروی، بحث نظام تکقطبی مطرح شد یا فرانسیس فوکویامااز اصطلاح «پایان تاریخ» استفاده کرد، اما تحولات نظام بینالملل به سمتی پیش رفت که فوکویاما مجبور شد از حرف و ایده خود برگردد. اجبار نوعی تهدید است که سعی میکند یک دولت را از طریق تهدید به استفاده از زور یا استفاده واقعی از نیروی محدود تغییر دهد. تمایز بین اجبار و بازدارندگی را چگونه تعریف میکنید؟ ریشه بحران در اوکراین، سیاستهای آمریکا و غرب است که باید آن را شناخت و بر اساس آن قضاوت و اقدام کرد. کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا در جلسه ای سیاست آمریکا در خاورمیانه را بررسی کرد. ۴- القاء تشدید ناامنی ناشی از خروج امریکا از منطقه و کمک به حفظ نیروهای سیاسی و گرایشات امریکا محور و تضعیف گروههای مخالف امریکا و طرفدار مقاومت و استقلال.

دیدگاهتان را بنویسید