روابط ایالات متحده آمریکا و ایران

ترکیه همچنین نفوذ روزافزون خود در آسیای مرکزی را که هدف آن کاهش هژمونی روسیه و چین است، بهعنوان اقدامی سودمند برای منافع آمریکا تلقی میکند. با توجه به جنگ اوکراین و رویارویی روسیه با جهان غرب آیا تقابل بین روسیه و غرب نقطه عطفی در تاریخ خواهد بود؟ چین هم به سرعت به واشنگتن هشدار داد و از آن خواست که درخصوص تایوان با احتیاط برخورد کند زیرا دلیلی برای نرمش درخصوص این موضوع نمی بیند. • تقاضا برای خدمات فنی-مهندسی، قابلیتهای ساختوساز، تجهیزات خودرو و مخابرات، تسلیحات و محصولات مصرفی شرکتهای چینی به سرعت در حال رشد است. همه به یک خاورمیانه باثبات علاقه دارند که نزاعهای آن باعث ایجاد رادیکالیسم یا به خطر انداختن دسترسی به منابع حیاتی انرژی نمیشود. «رقابت قدرتهای بزرگ» یا یک مبارزه مانوی -خیر و شر- فرضی بین چین و دموکراسی باعث این تصمیم نخواهد شد. تنشهای میان چین و تایوان در سالهای اخیر به دلیل دخالتهای آشکار آمریکا و تجهیز جزیره تایوان به آخرین سلاحهای جنگی بالا گرفته است. وزیر امور خارجه ایالات متحده آنتونی بلینکن در اولین گفتگوی سطح بالا از زمان روی کار آمدن جو بایدن، با مقام ارشد سیاست خارجی چین، “یانگ جیه چی” صحبت کرد.

] و با همین نگرش به اقدامات غیرمعمول در عرصه سیاست خارجی دست میزند. مقامات کاخ سفید اعلام کردند در دیدار مجازی روسای جمهور آمریکا و چین، بایدن و شی جین پینگ به طور مفصل در مورد تایوان صحبت کرده اند. تحول بعدی در روابط چین و امریکا این بود که اتحادیه اروپا، آمریکا، انگلیس و کانادا، چین را به دلیل ادعای مسئله نقض حقوق بشر در سین کیانگ تحریم کردند. مرحله سوم، معکوس کردن تمام اقداماتی است که دولت ترامپ در جنگ تجاری با چین برداشته است. وی افزود این هیات همچنین درباره سلامت برخی آمریکاییهای زندانی در ونزوئلا با مقامات این کشور به گفتوگو پرداخته است. به نفع آمریکا است که چین و سایر کشورهایی که به صادرات انرژی خاورمیانه متکی هستند، بار حفظ رونق جهانی را با گرد هم آمدن برای محافظت از تجارت انرژی جهان به اشتراک بگذارند. دو طرف همچنین با هدف تکمیل ترتیبات اجرای توافق نامه پاریس همکاری خواهند کرد. • مناقشات دریایی چین و هند در حال حاضر شروع شده است تا هر دو کشور بتوانند مانع از تجارت نفت و گاز دیگری با خلیج فارس شوند. تصورات آمریکایی از نقش چین در خاورمیانه تا حد زیادی از طریق تجربه خود واشنگتن -که با اتحادهای نظامی و مداخلات مسلحانه تعریف شده- شکل گرفته تا رفتار واقعی چین.

خلاصه کلام کمبل این بود است که نمیتوان رفتار چین را اصلاح کرد. درواقع منظور کمبل از گفتن عصر تعامل با چین تمامشده این است که دولت بایدن خودش را در مسیر بازنویسی کامل پیشرفت آمریکا قرار داده است. رودرا چاودری در تحلیلی که در وبسایت «پرینت» هند (Print) منتشر شد، نوشت: در شش سال گذشته، مقامات عالیرتبه نظیر کمبل چارچوبی فکری در خصوص چگونگی رویکرد آمریکا در قبال چین ترسیم کردهاند. این به معنای تأسیسات بیشتری مانند پایگاه لجستیکی در جیبوتی است که از گشتزنیهای علیه دزدان دریایی چین در خلیج عمان و عملیاتهای حافظ صلح سازمان ملل در شرق آفریقا پشتیبانی میکند. هدف بازگشودن جبهه تقابلی جدید با انگلیس نیست بلکه ارایه “شناختی با نگاهی متفاوت” به رفتار سیاست خارجی آمریکا است. این پاسخ تئوریک و تلفیقی از اصل قدرت و روانشناسی به او گفته شد: شما اگرخود را با انگلیسیها مقایسه کنید به خیلی نکات و تفاوتهای فکری و رفتاری خواهید رسید. افزایش قدرت چین، جاه طلبی­ های جهانی هند، عدم حل اختلافات بین کره ­شمالی و کره ­جنوبی و لزوم اطمینان بخشیدن به متحدان استراتژیک تاریخی مانند ژاپن و استرالیا، سبب گرایش واشنگتن به سمت اقیانوس آرام از سال 2011 گردید.

حمایت از محمدرضا شاه و از بین بردن دولت مصدق در راستای تاکید سیاست خارجی آمریکا بر ثبات در منطقهای که هراس از نفوذ شوروی بود برای مردم آمریکا توجیه شد. این تفاوت را چگونه میتوان توجیه کرد؟ در حالیکه رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در مورد این موضوع با سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی گفتوگوهای تلفنی انجام داده است، تحولات اصلی با مصر ادامه دارد. جو بایدن رئیس جمهور ایالات متحده و سوگا یوشی هیده نخست وزیر ژاپن، در یک کنفرانس مشترک خبری در کاخ سفید، متعهد شدند که برای مقابله با چالش های چین با هم همکاری کنند. رئیس سابق سازمان اطلاعات اسرائیل، موساد، اخیراً ادعا کرده چین تنها کشوری است که میتواند ایران و سایر کشورهای خاورمیانه را آشتی دهد. رئیس جمهور آمریکا بارها ادعا کرده واشنگتن موضع مشخصی در قبال تایوان دارد و از استقلال این منطقه به طور قطع دفاع خواهد کرد. مسایل دو جانبه، منطقهای و همچنین مذاکرات وین از جمله موضوعاتی است که در دستور کار دیدار باقری با طرفهای انگلیسی قرار دارد. یکی دیگر از مهمترین تنش های ایجاد شده در روابط چین و امریکا در دولت بایدن، اعلام اتحاد ژاپن و امریکا برای مقابله با چین بود.

• چین منافع قانع کنندهای در تضمین دسترسی مطمئن به منابع انرژی غنی و منحصر به فرد خلیج فارس دارد. آنها با سرمایه گذاری های فراوان در صنعت رسانه، سعی در گسترش قدرت نرم خود در منطقه داشته اند که شواهد بسیاری حکایت از عدم موفقیت آن ها دارد. شاید حق با او باشد. فردا جمعه صدمین روز روی کار آمدن جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده است که فرصتی را برای بررسی نوع “بازگشت امریکا” تحت دولت او فراهم می کند. برخلاف ایالات متحده، چین با همه طرفهای اختلافات متعدد در منطقه ارتباط صمیمانه دارد. در زمان ترامپ رئیس جمهوری سابق آمریکا، روابط ایالات متحده با چین به یک رقابت کامل تبدیل شده بود. با این حال نقاط مثبتی هم در روابط دو کشور در ۱۰۰ روز گذشته وجود داشته است که از جمله آنها بیانیه مشترک دو کشور در حمایت از رسیدگی به بحران آب و هوایی است. او در گذشته گفته بود که آمریکا بهجای تلاش برای تغییر چین باید بر قدرت و رفتار خود، متحدان و شرکایش متمرکز شود. سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز روز گذشته در یک جلسه وبینار اعلام کرد: هر تلاشی که موجب بر هم زدن صلح و ثبات در منطقه تایوان شود عمیقا واشنگتن را نگران خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید