روابط ایالات متحده آمریکا و ایران

بر این اساس، هدف اصلی ایالات متحده حفظ صلح و ثبات در تنگه تایوان است و در همین راستا از پکن و تایپه خواسته است تا آنها هم به حفظ وضعیت موجود پایبند باشند. وی از همان ابتدا درصدد بازنگری توافقهایی بوده است که در دورههای قبل از وی به امضا رسیده و سیستمی را به چالش کشانده که به گفته وی نسبت به کارگران آمریکایی ناعادلانه بوده است. او وعده داده آنچه را که وی «جنگهای بیپایان» در منطقه مینامد به پایان رسانده و نیروهای آمریکایی را از این منطقه خارج کند. امیری، عباس. 1355. تقویت نیروی دفاعی ایران ضامن ثبات سیاست منطقه است. نویسنده بر این اعتقاد است که سیاست اوباما در قبال جهان اسلام به دلیل تداوم سلطه لابی صهیونیستی و نیز رفتارهای متناقض در جهت بهبود چهره امریکا علیه مسلمانان چندان کارساز نبوده است. ایرانیان با دست یازیدن به قرآن و با اعتقاد به حقانیت جنبش ملی برای رهایی، در صفوف میلیونی خود در سرپیچی آشکار از نیروهای نظامی مسلح و تحت آموزش آمریکایی ایران در شهرها و شهرستانها به راهپیمایی پرداختند.

با این حال، او همچنین به برخی جنبههای تجارت انتقاد دارد. عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد ابراز کرد: بر این مبنا زمینه حرکت به سمت وحدت در جهان اسلام فراهم نیست تا زمانی که در ایالات متحده آمریکا قدرتی سر کار بیاید که به ثبات منطقهای فکر کند. در مقابل دموکرات­ها، اولویت را به ابزارهای اقتصادی و سیاسی می­دهند و بر این باورند که اگر بنا به استفاده از ارتش باشد، بهتر است اجماع جهانی نیز با آن همراه باشد. در حالیکه ایالات متحده مدتها است رهبری تجارت آزاد جهانی را برعهده دارد، افزایش نابرابریها منجر به بالاگرفتن انتقادات از رویکرد ترامپ به این مساله شده است. در مقابل تاکید وی بر لزوم رسیدگی به دلایل اصلی مهاجرت در کشورهای مبدا است. با این وجود ترامپ روابط صمیمانهای با «ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه برقرار کرده و اتهامات همکاری کارزار انتخاباتی وی با دخالت مسکو در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا را رد کرده است.

فرجیراد درباره اینکه با وجود این شرایط، برگزاری کنفرانسهای بینالمللی در زمینه وحدت از سوی ایران میتواند اثرگذار باشد، گفت: ایران نباید این سیاست را رها کند و نباید این ریسمان با قیچی بریده شود. اینگونه استراتژی بارها درتاریخ آزمایش شده و بازیگران سیاست خارجی واشنگتن از آن غفلت نکردند. هدف، تخطئه و جایگزینی یکی بجای دیگری برای دشمنی نیست؛ بلکه با روش مطالعه رابطه دیگران با دیگران، میتوان سیاست خارجی کم هزینه و آرام بخش داشت. مقاله حاضر نیز در این راستا در پی پاسخ به این پرسش است که آیا سیاست اوباما در قبال جهان اسلام انتظارات مسلمانان را برآورده ساخته است یا خیر. به دنبال رویداد ۱۱ سپتامبر و افزایش سطح خصومت نسبت به مسلمانان در امریکا و متعاقب آن حمله امریکا به افغانستان و عراق، رویکرد بوش به جهان اسلام با انتقادات شدیدی روبه رو شد. فرجیراد اظهار کرد: متأسفانه برخی کشورهای عربی مانند مصر به خاطر برخی ضعفهای اقتصادی به کمکهای آمریکا و عربستان وابسته هستند و خود را در اختیار سیاستهای آنها قرار دادهاند.

رویکرد ترامپ در خاورمیانه با حمایت قاطع از اسرائیل، عربستان سعودی و مصر و موضع گیری بیشتر در قبال ایران تعریف شده است. بایدن رویکرد ترامپ در قبال مهاجران و پناهجویان را محکوم کرده و آن را «از نظر اخلاقی ورشکسته» و «نژادپرستانه» خوانده است وی از اصلاحات جامع مهاجرت حمایت میکند و در گذشته هم طرفدار سیاستهای محدودکننده مهاجرت نبوده است. وی همچنین نسبت به استفاده روسیه از موسسات مالی غربی برای پولشویی هشدار داده است؛ پولی که به گفته وی برای نفوذ بر سیاستمداران استفاده میشود. بایدن از دیپلماسی با پیونگ یانگ حمایت میکند، اما گفت و گوهای ترامپ با کیم جونگ اون را ناموفق ارزیابی کرده و تنها نتیجه آن را مشروعیت بخشیدن به رژیم یک دیکتاتور ذکر کرده است. بر بنیاد راهبرد ترامپ و دیدگاههای استراتیژیستهای امریکایی، باید گلیم مبارزه با تروریزم در خارور میانه برچیده شود و به کنشهای چین و کنترل آن در شرق آسیا توجه شود (بینا،۱۳۹۸).

دیدگاهتان را بنویسید