رویکرد آمریکا نسبت به ایران تغییر نخواهد کرد

ایالات متحده همچنین تعدادی دیگر از افراد و شرکتهای مرتبط با برنامه پهپادهای ایران را تحت تحریم قرار داد. آنها نگرانند که در صورت رفع تحریمها، شرکتهای بزرگ بینالمللی میتوانند بار دیگر تولیدکنندگان داخلی را از بازار بیرون برانند. پرایس طی یک نشست توجیهی به خبرنگاران گفت: «ما معتقدیم که اگر ایرانیها جدی باشند، میتوانیم در یک زمان نسبتاً کوتاه این کار را انجام دهیم». گسترش خطر سیاهپوشان داعش برای شهروندان غربی و سربهنیست شدن خبرنگاران آمریکایی و انگلیسی و سرازیر شدن آنها به چاههای نفتی، ترس و نگرانی قدرتهای غربی را از ادامه حیات این گروه افزایش داده است. اریک بروئر، معاون مدیر و همکار ارشد پروژه مسائل هستهای در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی (CSIS) مدعی شد: «ایران آماده است تا با خطر فروپاشی توافق مواجه شود». بدین معنا که نه تنها در نظریه دریایی ماهان و مکیندر از موقعیت استراتژیک برخوردارند، بلکه در نظریه هارتلند انرژی جفری کمپ نیز قرار دارند. • این منطقه را به عنوان یک پایگاه مهم و چهارراه برای تجارت و سفر بین آسیا، اروپا و شرق آفریقا می بیند که ثبات آن را به یک موضوع استراتژیک تبدیل می کند.

نویسنده میافزاید که تهران گمان می کند که بازگشت کامل به توافق، ممکن است هیچ مزیت ملموسی به همراه نداشته باشد جز اعمال فشار بیشتر و از دست دادن قدرت چانهزنی هستهای. امریکا در درون خود و با توجه به گستردگی جغرافیایی، قدرت وسیع نظامی، منابع عظیم مالی و فنآوری و سازوکار بسیار پیچیده بوروکراتیک، تصمیم میگیرد و نسبت به سوژه سیاست خارجی خود آنها را اعمال میکند. وی مدعی است که اگرچه احتمالا دولت رئیسی تمایل به شرکت در مذاکرات دارد، اما احیای برجام ستون اصلی سیاست خارجی دولت را تشکیل نمیدهد. زیرا ازنظر انکارا ، ترکیه نباید در طرح تولید مشترک اف 35 شرکت و سرمایه گذاری می کرد. وی درباره آینده توافق هسته ای گفت که «ما گرد هم آمدیم تا باور مشترک خود را تکرار کنیم که دیپلماسی بهترین راه برای جلوگیری از پیشرفت بیشتر فعالیتهای هستهای ایران است و درباره بهترین روش برای ترغیب ایران به از سرگیری مذاکرات جدی همراه با حسن نیت بحث کردیم». بر اساس این گزارش، مشخص نیست که آیا اظهارات او به این معنی است که اگر اسرائیل اقدامات مخرب و نظامی مورد ادعا را علیه ایران انجام دهد، ایالات متحده آن را تایید می کند یا خیر؟

دیروز (پنجشنبه) نیز انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگکننده کمیسیون مشترک برجام در توئیتی از آغاز دور هشتم مذاکرات وین از ۲۷ دسامبر (۶ دی) خبر داد. این مسئله اخیر نیز میتواند بر رفتار کشورهای غربی در قبال جمهوری اسلامی ایران موثر واقع شود، چرا که ورود به غنیسازی 90 درصد نمایانگر استفاده نظامی از اورانیوم غنیشده است. دولت نفتالی بنت، پیش از انتخابات ایران به این نتیجه رسیده بود که مخالفت با جو بایدن در زمینه احیای برجام، کارساز نیست، اما طی چند ماه اخیر تغییر رویه داده است. امیرعبداللهیان با اشاره به دیدارهای اخیر خود با هجده وزیر خارجه اروپایی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر، گفت که محوریت آسیا در اقتصاد ایران به معنای این نیست که «غرب را کنار می گذاریم». و سازمان او. اما تروریست­ های دیگری نیز در جهان وجود دارند. وزارت خارجه امارات متحده عربی هم در واكنش به این تماسها گفته است که تماس بایدن با شیخ محمد بن زاید میتواند به زمان دیگری موکول شود. به باور آیتاللهیتبار، از آنجایی که ایران انتظار فشار بیشتری از سوی ایالات متحده دارد، با توافق یا بدون توافق، این اقدامات نشان دهنده عزم این کشور برای ادامه مسیر است.

بدین سان، آمریکا با کاستن از توجه به اروپا و غرب آسیا، در مسیر توجه به شرق آسیا به ویژه چین طیطریق خواهد کرد. این تنها در صورتی امکان پذیر خواهد بود که ایران مسیر خود را تغییر دهد. بهعنوانمثال، پرتغال، اسپانیا و هلند قدرت­های برتر در مرکز این نظام طی قرون 17-16 بودند که جای خود را به بریتانیا، فرانسه و آلمان دادند. با توجه به پیچیدگی های خاص نظام انتخاباتی آمریکا و همچنین اثرات جهانی و منطقه ای که انتخابات آمریکا می تواند در پی داشته باشد؛ بررسی این رخداد، از اهمیت بسیاری برخوردار است. هنگامی که سنا به بسته تسلیحاتی 650 میلیون دلاری برای سعودیها رای داد، خشم بسیاری در میان گروههای حقوق بشر و اعضای مترقی کنگره ایجاد شد. سیاست خارجی مسکو از نظر منتقدانش در واشنگتن، از جمله بسیاری از مدعیان دموکرات به طور خطرناکی تهاجمی شده است. اتحادیه اروپا چهار فرد چینی از جمله یک مدیر ارشد امنیتی را به اتهام نقض حقوق بشر در سین کیانگ تحریم کرد.

وی افزود که ایالات متحده همچنان بهای انتخاب های بد دولت ترامپ از جمله تصمیم برای خروج از توافق هسته ای در سال 2018 را می پردازد. وقفه ای که در ابتدای شکل گیری دولت بایدن و دولت رئیسی در مذاکرات هستهای افتاد، رسیدن به مقصد را سخت تر کرد. دولت رئیسی همچنین متعهد به تقویت ظرفیت صنایع داخلی کشور است. ایران همچنین روی تقویت رابطه با متحدانش در سراسر خاورمیانه متمرکز شده است. آنها همچنین بر مزایای بالقوه ایران در بازگرداندن توافق تاکید کردند و گفتند: «بازگشت به پایبندی به برجام، لغو تحریمها را با پیامدهای بلندمدتی برای رشد اقتصادی ایران فراهم میکند. تا زمانیکه تحریمهای نفتی و گازی ایران لغو نشود، این کشور تهدیدی برای صادرات گاز روسیه نخواهد بود. بر این اساس، تهران درصدد است تا در را به روی همه فرصتهای همکاری آینده باز بگذارد. اما از زمان آغز همه گیری ویروس کرونا، این کشور وارد رکود اقتصادی شده است. بر همین اساس اولین اصل سیاست خارجی تهران، ایجاد و حفظ اهرمهایی است که واشنگتن را از زیر پا گذاشتن هرگونه توافق بازدارد، و به تبع آن بار دیگر یک شوک اقتصادی به کشور تحمیل نکند. بر اساس شواهد کنونی، در عوض این مسئله منعکس کننده منافع ملی چین، اروپا، هند، ژاپن و کره، کشورهای مختلف غرب آسیا و شمال آفریقا و ایالات متحده خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید