رویکرد آمریکا و هند در قبال چین

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا مدعی است که اگر ایرانیها جدی باشند، مذاکرات میتواند به سرعت نهایی شود. پرایس طی یک نشست توجیهی به خبرنگاران گفت: «ما معتقدیم که اگر ایرانیها جدی باشند، میتوانیم در یک زمان نسبتاً کوتاه این کار را انجام دهیم». دولت بایدن با تکرار این ادعای ثابت نشده که ایران اوایل سال جاری حمله پهپادی به یک کشتی اسرائیلی انجام داده است، سرتیپ سعید آقاجانی فرمانده واحد پهپادهای نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را تحریم کرد. سخنگوی وزارت خارجه چین در اظهارات قبلی خود از کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست کرد «فوراً دست از مداخله در امور داخلی چین برداشته و رویکرد تقابلجویانه خود را متوقف کنند». وقفه ای که در ابتدای شکل گیری دولت بایدن و دولت رئیسی در مذاکرات هستهای افتاد، رسیدن به مقصد را سخت تر کرد. همچنین از اتحادیه اروپا می خواهد که به چین و روسیه اجازه دهد به این طرح بپیوندند.

دولت رئیسی همچنین متعهد به تقویت ظرفیت صنایع داخلی کشور است. ایران همچنین روی تقویت رابطه با متحدانش در سراسر خاورمیانه متمرکز شده است. این تنها در صورتی امکان پذیر خواهد بود که ایران مسیر خود را تغییر دهد. آسیاییها طی 30 سال، کار دو قرنه غربیها در صنعتی شدن را انجام دادند و بدون هیاهو و به صورت تدریجی، با انسجام سیاسی و انضباط کاری، نه تنها اروپا و امریکا بلکه آفریقا که در سال 2050 جمعیت آن دو برابر و حدود دو میلیارد نفر خواهد شد را به کالاها، خدمات و بانکداری خود وابسته کردند در حدی که جوزف بورل رییس کمیسیون سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیراً در وبیناری اذعان داشت: ما کلیتِ قدمهای آهسته و بیسروصدای چینیها را متوجه نشدیم و سادهانگارانه برخورد کردیم. در حالی که شرکتهای غربی به فکر راضی کردن سهامداران خود در 3 ماهه آخر سال هستند، چینیها برای 20 سال آینده برنامهریزی میکنند. یکبار در چارچوب داوس، یک وزیر خارجه امریکا از این نویسنده پرسید: مهمترین ضعف سیاستِ خارجی امریکا را چه میدانید؟ ] و پایبندی کامل تا زمانی که ایران همین کار را انجام دهد، استقبال می کنیم». به باور آیتاللهیتبار، از آنجایی که ایران انتظار فشار بیشتری از سوی ایالات متحده دارد، با توافق یا بدون توافق، این اقدامات نشان دهنده عزم این کشور برای ادامه مسیر است.

تقابلگرایان با توجه به این باور که دموکراسی با اسلام ناسازگار است، از ایالات متحده میخواهند به متحدین خاورمیانهای خود برای تحقق حقوق بشر و اصلاحات دموکراتیک فشار نیاورد. ] میخواهیم که از این فرصت استفاده کرده و فوراً به تلاشی با حسن نیت برای نتیجه دادن مذاکراتمان بازگردد. نویسنده میافزاید که تهران گمان می کند که بازگشت کامل به توافق، ممکن است هیچ مزیت ملموسی به همراه نداشته باشد جز اعمال فشار بیشتر و از دست دادن قدرت چانهزنی هستهای. این امر میتواند از صدور قطعنامه احتمالی علیه ایران در این نشست جلوگیری کند. ایالات متحده همچنین تعدادی دیگر از افراد و شرکتهای مرتبط با برنامه پهپادهای ایران را تحت تحریم قرار داد. آنها همچنین بر مزایای بالقوه ایران در بازگرداندن توافق تاکید کردند و گفتند: «بازگشت به پایبندی به برجام، لغو تحریمها را با پیامدهای بلندمدتی برای رشد اقتصادی ایران فراهم میکند. به نوشته فارن افرز نیروهای متحد تهران در منطقه شامل حزبالله لبنان، حماس و جهاد اسلامی فلسطین، حوثیهای یمن، نیروهای سوری طرفدار ایران و نیروهای حشد الشعبی عراق که «محور مقاومت» نامیده میشوند.

به ادعای فارن افرز، علاوه بر حرکت به سوی اقتصاد خودکفا، ایران اکنون به دنبال اعمال نفوذ اقتصادی بیشتر در خاورمیانه است، به ویژه در کشورهایی که دارای نفوذ سیاسی است. احتمالاً از انگلیس، فرانسه و کلا اتحادیه اروپا برای ایفای نقش فعال در مسائل غیر از مسئله هستهای ایران دعوت خواهد شد. این مسئله اخیر نیز میتواند بر رفتار کشورهای غربی در قبال جمهوری اسلامی ایران موثر واقع شود، چرا که ورود به غنیسازی 90 درصد نمایانگر استفاده نظامی از اورانیوم غنیشده است. وی با بیان اینکه البته دولت ترامپ سیاستهای نامتعارفی داشت، گفت: حرکات این دولت چه در قبال ایران و چه در قبال دیگر کشورها برای بسیاری از ناظران در داخل یا خارج از آمریکا، غیرقابل پیشبینی بود. مطالعه این کتاب برای چه طیفی از خوانندگان مناسب است؟ وی مدعی است که مقامات ایرانی مطالبه آمریکا برای توافق گستردهتر و قوی تر را تاکتیکی میدانند که هدف آن حل واقعی هیچ مشکلی نیست، بلکه صرفاً برای گرفتن امتیاز از ایران بدون پرداخت مابهازای متقابل است.

دولت نفتالی بنت، پیش از انتخابات ایران به این نتیجه رسیده بود که مخالفت با جو بایدن در زمینه احیای برجام، کارساز نیست، اما طی چند ماه اخیر تغییر رویه داده است. در طی تاریخ، این قدرت و منافع بوده که نوع بازی و قاعده در روابط بینالملل را شکل داده است. مجموعه حوادثی که بر ایدئولوژیها و فرهنگهای سیاسی متفاوت در ایران و ایالات متحده مبتنی بودند، قطع یک سده روابط قوی میان دو متحد را شتاب بخشیدند. دولت جدید این کشور که تاکنون رویکرد ملایمتری نسبت به دوره زمامداری بنیامین نتانیاهو در قبال ایران در پیش گرفته، حال مشغول سمپاشی و ممانعت از احیای برجام است. وی مدعی است که اگرچه احتمالا دولت رئیسی تمایل به شرکت در مذاکرات دارد، اما احیای برجام ستون اصلی سیاست خارجی دولت را تشکیل نمیدهد. هدف از ایجاد تنش در اوکراین، احیای ناتو در مسیر قبل از ترامپ، منطبق با خواست لندن است.

دیدگاهتان را بنویسید