رویکرد آمریکا و هند در قبال چین

سازمان بهداشت جهانی مهمترین نمونه این پدیده است. یافتهها نشان میدهد که مهمترین عنصر تأثیرگذار در سیاستهای مسکو و پکن در برخورد با این بحران، روابط استراتژیک روسیه و چین با ایالات متحده است. پیمایشهای انجامشده در بین کشورهای اروپایی، نشان میدهد که 78% مردم در سال 2009 سیاستهای اوباما را مثبت ارزیابی میکردهاند، این رقم در سال 2012، به 63% افت کرده است. این امر در سیاست امریکا در قبال ایران در دوره اوباما منعکس شد. تا حد زیادی، این به اصطلاح نیاز استراتژیک ایالات متحده به «بازگشت به آسیا-اقیانوسیه» است که دولت اوباما را به سمت نرم کردن نسبی نگرش خود نسبت به ایران سوق داد. معرفی این پرونده به عنوان خطری برای صلح و امنیت جهانی از سیاست های واشنگتن برای مشروع جلوهدادن اقداماتش علیه ایران است؛ اما رویکرد روسیه و چین دارای ماهیت متفاوای است. اما در مورد چین، ترامپ در سال ۲۰۱۷ یک هیات رسمی را مامور بررسی سیاستهای چین کرد و در مارس ۲۰۱۸(اسفند۱۳۹۷) روی ۳ میلیارد دلار از کالاهای چینی تعرفه وضع کرد. نوشت: داستان معروف و تامل برانگیزی درباره پختن قورباغهها وجود دارد، اگر یک قورباغه را به داخل سطل آب جوش بیندازید، بلافاصله از داخل آن به بیرون میپرد و برای نجات خودش تلاش میکند.

حسینی، عماد(13/11/1386)، “اسرائیل در جنگ برنده نشد؛ وینوگراد گزارش درباره جنگ”، کارگزاران. ، که از مصادیق ناتوانی ارتش اسرائیل در جنگ با حزب­ا.. با رای اعتماد کنست به نفتالی بنت دوره 12 ساله نخست وزیری بنیامین نتانیاهو در اسرائیل پایان یافت. پیش از جنگ جهانی دوم، بیش از مفهوم حق دفاع مشروع جمعی، نظریه جنگ عادلانه رواج داشت که به شدت مورد سوءاستفادهقدرتهایتوسعهطلب واقع شد. بنابراین، بهسختی میتوان فهمید باید چه برداشتی از این سخنان داشت. متن سخنان وی به شرح ذیل است. وی با پوتین به نمایندگی از طرف رهبر ملاقات میکند و پیام پوتین توسط سفیر روسیه بجای آنکه به وزارت امور خارجه داده شود تسلیم ولایتی میشود. پوتین تمام نیروهای مخالف خود را به نحوی مهار کرده است. در ژاپن و کره جنوبی نیز ترامپ تهدید میکند که نیروهای خود را از هر دو کشور بیرون بکشد، مگر اینکه پرداخت های خود را به ایالات متحده چهار برابر کنند.

آمریکا و چین در جنگ کره علیه یکدیگر مبارزه کردند زمانی که نیروهای آمریکایی تا رودخانه “یالو” در مرز چین پیشروی کردند و ما می دانیم که چگونه اتفاق افتاد. این یک عامل کلیدی در تحریمها و سرکوبهای شدید طولانیمدت اعمال شده توسط ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران بود. همانگونه که پیش از آن اشاره کردیم، روابط ایران و چین کاملا متأثر از وضعیت و شرایط نظام بینالمللی و بازیگران اصلی آن بهخصوص آمریکا بوده است. اندیشکده «مؤسسه بینالمللی مطالعات استراتژیک» آورده است: در راهبرد خاورمیانهای بایدن، آغاز دیپلماسی با ایران یک ضرورت است. به همین خاطر بود که تهران تلاش کرد با برقراری روابط با چین از کاهش نقش بینالمللی خود جلوگیری به عمل آورد. در واقع، ایالات متحده ممکن است سیاست خود را در قبال ایران صرفا برای مقابله با یک دشمن بزرگتر تعدیل کند، حتی اگر آن دشمن روابط نزدیکی با ایران نداشته باشد. در مواجهه با تحریمهای شدید امریکا، ایران مجبور شد سیاستهای خود را تعدیل کند و به تدریج به چین و روسیه نزدیک شود.

اما عامل اصلی در بهبود روابط ایران و چین، فراهم آمدن بستر نزدیکی میان آمریکا و چین و مقابله این دو با اتحاد جماهیر شوروی بود که این امر سایه خود را بر روابط تهران ـ پکن گستراند. اما سیاست خارجی احتمالی دولت بایدن در قبال کشورهایی همانند روسیه و چین محدودکننده و در چارچوب راهبرد مهار عمل خواهد کرد. همچنین در پی وقوع کودتای 28 مرداد 1332 چین به طور رسمی کودتا را محکوم کرد و آن را اقدامی نامید که با حمایت صریح و قاطع دولت آمریکا صورت پذیرفته است. ماکرون حتی گفته بود: باید دید در پی بازگشت آمریکا به عرصه جهانی، رفتار چین چگونه خواهد بود- اظهار نظری که حاکی از آمادگی اروپا برای تغییر مواضع نسبت به پکن همگام با تحولات جهانی است. تهران که اوضاع منطقه را آشوبزده تحلیل و ارزیابی میکرد در پی انقلاب عراق در سال 1337ش و ناامن شدن مرزهای ایران، با واشنگتن قرارداد نظامی دوجانبه امضا کرد. پس از سپری شدن سالهای انقلاب فرهنگی چین در سال 1348ش، دولت این کشور تغییرات گستردهای در سیاست خارجی خود ایجاد نمود. از جمله اهداف آمریکا از ترور سردار سلیمانی، تضعیف نفوذ منطقهای ایران بود، اما این اقدام به ضد خود تبدیل شد و شهادت شهیدسلیمانی، تجلی نفوذ منطقهای ایران بود و سیاست خارجی منطقهای ما را فعالتر کرد.

جمهوری خلق چین از گسترش روابط تجاری با تهران استقبال اما در عین حال مواضع ایران در قبال آمریکا را محکوم میکرد و رژیم ایران را دستنشانده غرب و آمریکا ارزیابی مینمود. البته بایدن پیش از این و در کارزارهای انتخاباتی اعلام کرده بود به توافق برجام بر می گردد اما سیاست خارجی احتمالی بایدن مبتنی بر نقش یابی راهبردی و بازسازی ائتلاف های راهبردی در قبال ایران خواهد بود. در این میان، روابط ایران با قدرتهای شرقی و به خصوص چین کمتر مورد دقت نظر قرار گرفته است. اعتراض و واکنشهایی که چندان مورد توجه و اعتنای این قدرتهای جهانی نبوده است. البته این حرف به این معنا نیست که چین در مرکز توجه آمریکا قرار ندارد، بلکه آمریکا همین مسئله را هم توجیهی برای پوشاندن ناتوانی خود در مدیریت منطقه و کمکردن نقش خود در خاورمیانه قرار داده است. نزدیکی پکن به واشنگتن در قالب تئوری سه جهان اجرا شد که عبارت بود از همکاری چین با آمریکا در کشورهای جهان سوم و توجه به گسترش روابط با کشورهای جهان سوم فارغ از مسائل طبقاتی آنها.

دیدگاهتان را بنویسید