رویکرد آمریکا و هند در قبال چین

پکن بر این باور است که امنیت یک کشور نمیتواند به قیمت به خطر انداختن امنیت دیگر کشورها یا به قیمت امنیت یک منطقه و فراتر از آن با زور یا با گسترش اقدامات نظامی تضمین گردد. از منظر بلندمدت، ما همچنین مایل به تقویت تبادلات در حوزه تجربیات کشورداری و اداره امور مملکت با افغانستان و علاوه بر آن ایجاد مناسبات متقابل و گسترش تعاملات با این کشور هستیم. سال ها طول می کشد و خطراتی را در بر خواهد داشت. ناو جنگی آمریکایی ها در برابر قایق های تند روی ایرانی ضعف بسیار بزرگی دارد و یک طعمه بزرگ برای نیروهای نظامی ایران محسوب می شود. » همچنان سناتور جیف میرکلی گفت:» آنها در حال به دست آوردن قلمرو هستند، هرج و مرج ایجاد می کنند، یک محوطه تصرف می کنند و هوتل بین المللی را منفجر می کنند». بلینکن در عین حال گفت که شخصاً تمامی تلاش خود را بکار خواهد بست تا از پایان یافتن این پروژه جلوگیری کند و از همه امکانات برای متقاعد کردن شرکای اروپایی در این راستا استفاده خواهد شد.

در این خصوص من به یاد خرد سیاسی میافتم که امام خمینی از آن استفاده کرد و طی آن با دیکتاتوری صدام حسین صلح کرد. وی افزود، در صورت ناموفق بودن این تلاشها، واشنگتن باید امکان استفاده از ابزارهای اعمال فشار تحریمی را بررسی کند. وی افزود: با شناخت و تعامل منطقی که وجود داشت و همچنین با هوشمندی ملتهای منطقه این توطئه شکست خورد. سردارشریف با بیان اینکه امریکاییها سرمایهگذاری سنگینی روی داعش برای تجزیه کشورهای اسلامی کرده بودند، تصریح کرد: امریکا تصورش این بود که میتواند با داعش، امنیت پایداری را برای رژیم صیهونیستی ایجاد کند اما شکست خوردند. سخنگوی سپاه پاسداران با بیان اینکه امنیتسازی برای رژیم صهیونیستی با شکست داعش با خطر روبهرو شده است، یادآور شد: هماینک در کنار ارتش سوریه، یک نیروی مردمی، آموزشدیده و قدرتمند به اسم جیشالوطنی ایجاد شده است. یونهاپ نوشته است این اولین باری است که بلینکن از زمان معرفی به عنوان وزیر منتخب امور خارجه امریکا، اسم کره شمالی را در یک نشست عمومی مطرح کرده است. در جلسه شب گذشته همچنین نامزد جو بایدن برای وزارت خارجه آمریکا نسبت به بقای سفارت واشنگتن در قدس اشغالی و به رسمیت شناختن این شهر به عنوان «پایتحت رژیم صهیونیستی» متعهد شد.

وی در ادامه گفت: آمریکا در دوره ریاستجمهوری دونالد ترامپ اعتماد نه تنها دشمنان بلکه متحدانش را نیز از دست داد که دولت بایدن علاقه زیادی به بازسازی آن دارد. وی افزود: ما میخواهیم از برجام به عنوان سکویی برای مذاکرات بیشتر استفاده کنیم. میخواهیم نیروهایمان را برگردانیم. میخواهیم تا حدودی ظرفیت برخورد با هرگونه بازگشت تروریسم که اصلاً برای آن به آنجا رفتیم را حفظ کنیم. دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا که روز چهارشنبه کاخ سفید را ترک خواهد کرد، در پایان ماه فوریه سال پیش توافقی با طالبان امضا کرد که هدف آن پایان دادن به طولانیترین جنگ آمریکا بود. اما از طرف دیگر، ترک عادتهای یک امپراتوری برای هر قدرت بزرگی کاری دشوار است. بلینکن در این باره افزود: هیچ شکی وجود ندارد که چین بیش از هر ملت دیگری، برای آمریکا چالش برانگیز بوده است و برای مقابله با پکن اتفاق نظر فراحزبی وجود دارد.

در حال حاضر یک ائتلاف متحد بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد و هیچ اجماعی با افکار عمومی یا شرکای آمریکا در خارج ایجاد نشده است. دوجی در ادامه گفت: با این حال از زمان آخرین دوره قدرت گرفتن دموکراتها وضعیت بینالملل به طرز چشمگیری تغییر کرده است به گونهای که نمیتواند به وضعیت قبل برگردد. امری که زمینه­ساز چرخش در نظم پولی بین­المللی را فراهم می­اورد و به چین این امکان را می­دهد در مسیر انباشت سرمایه جهانی را به پشتوانه دلار تغییر دهد. آنها با سرمایه گذاری های فراوان در صنعت رسانه، سعی در گسترش قدرت نرم خود در منطقه داشته اند که شواهد بسیاری حکایت از عدم موفقیت آن ها دارد. بدین معنی که حتی اگر دولت های اقتدارگرا در خاورمیانه حاکم باشند و به حقوق بشر احترام نگذارند، اما به حفظ امنیت منطقه کمک کنند، برای آمریکا کافی است. وی افزود: ما در کنار هم در موقعیتهای بهتری برای مقابله با تهدیدهای روسیه و کره شمالی و ایستادگی در برابر دموکراسی و حقوق بشر هستیم. پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، رویکردهای متفاوتی در مقاطع خاص تاریخی در سیاست خارجی فدراسیون روسیه ظهور کرد که برخی با ناکامی و بعضی دیگر با نتایج مثبتی همراه بود.

دیدگاهتان را بنویسید