سیاست امریکا در ایران و عراق؛ مفید یا مضر؟

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: موضوع افغانستان در شرایط کنونی نماد بارز و برجسته شکست سیاست های راهبردی امریکا در منطقه است. در وضعیت بیثبات پس از سقوط شاه و اشغال سفارت، در دههٔ هشتاد امیدهای امریکا از ایران قدیم به عنوان متحد رخت بربست و عربگرایان دست به کار شدند تا بغداد را به عنوان جانشین بالقوهٔ ایران جا بزنند. یکی از عوامل اصلی تغییرات اجتماعی که با مطالبات سیاسی توام است نقش تکنولوژی­های جدید به خصوص در عرصه­های ارتباطات و اطلاعات است. اگرچه با تغییر و تحولات نظام بینالملل در هر دوره جنبه ای از خصوصیات جغرافیایی برتری ژئوپلتیک را سبب شده، اما برخی کشورها در مرکز نظریات ژئوپلتیک مطرح بوده اند. مرکز پژوهشهای اتاق ایران جدیدترین گزارش خود را با عنوان «پایش تحولات تجارت جهانی» منتشر کرد. مقامات آمریکایی این هفته اعلام کردند که این واکسن ها با اهداف سیاسی و اقتصادی به تایوان ارسال نمی شود و صرفا برای نجات جان انسان ها اعطا می شود. چنین شد که رئیس جمهور کشورمان در حاشیه سفر استانی خود به هرمزگان اعلام کرد: «صادرات نفتی ایران به حدی افزایش یافته که ما دیگر نگران صادرات آن نیستیم.

برای نشان دادن اینکه او دیگر نسبت به چین نرم نیست، بایدن همچنین احتمالاً به انجام عملیات مشترک دریایی با متحدان آمریکا در آبهای آسیا و حمایت از مبارزه تایوان علیه دولت پکن ادامه خواهد داد. در دهههای اخیر، کرونا نخستین بحران بزرگی بود که رهبری واکنشهای بینالمللی مربوط به آن، از کنترل آمریکا خارج شد و این نقطه عطفی شد برای اروپا تا در رابطه خود با واشنگتن بازنگری کند. سوال اصلی این کتاب این است: چه چیزی باعث شده بسیاری از آمریکاییها باورهایی درباره دنیای خارج داشته باشند که عمیقاً اشتباه است و زیربنای برخی از سیاستهای خارجی پرهزینه و ناکارآمد ایالات متحده بوده است؟ علی­رغم اعلام این تحریم­ها گزارشاتی در مورد وجود کالاهایی که با مارک اسرائیل در ریاض و شهرهای امارات متحده عربی منتشر می­شود، بیان می­گردد، محصولات اسرائیلی از طریق کشورهای ثالث مانند قبرس و یا هلند به کشورهای عربی وارد می­شود. هدف واشنگتن از این سیاست هم هشدار به مقامهای تایوان درباره اعلام استقلال و هم مهار تصمیم احتمالی چین برای اقدام نظامی علیه تایوان است.

جو بایدن در سخنرانی روز 9 شهریور خود و بعد از پایان حضور نظامی در افغانستان اعلام کرد که خروج آمریکا از فغانستان پایان ماموریت نظامی، برای دوباره ساختن کشورها است. «کین گانگ» سفیر پکن در واشنگتن، مسئله تایوان را مهم ترین وضعیت خطرناک بین چین و آمریکا توصیف کرد که ممکن است به خشونت منجر شود. او در یک مصاحبه رادیویی که روز جمعه پخش شد گفت، اگر آمریکا به حمایت از استقلال تایوان ادامه دهد، ممکن است به درگیری نظامی بین واشنگتن و پکن ختم شود: «اجازه دهید من بر این موضوع تاکید کنم. من همچنین باید به این مسئله اشاره کنم که بسیاری از همسایگان تایوان در منطقه هم تجربه شیوع کرونا را دارند و تعداد مبتلایان تایوان همچنان در بین پایینترین کشورهای دارای کرونا در دنیاست. در آخرین اقدام یک مقام ارشد دولت آمریکا به رویترز گفت که این کشور روز شنبه 2.5 میلیون دوز واکسن کرونا به تایوان ارسال کرده است. بلکه به یک معنا حرکت آمریکا یک سلطه غیر قانونی بود.

به گفته سناتور کریس کونز آمریکا باید با ایجاد حصاری بلند حول یک حیاط کوچک از فنآوریهای حساس آمریکایی حفاظت کند نه اینکه برای قطع ارتباطات تجاری و فنآوری با چین تلاش کند. هدف کاخ سفید فشار آوردن به ایران از طریق نظام تحریم و هماهنگ با اروپا به منظور ایجاد و گسترش نارضایتی داخلی از سیاستهای دولت و حاکمیت ایران در قبال اتخاذ رویکرد جدید در موضوع هسته ای میباشد. دو کشور انگلیس و آمریکا بر زندگی مردم و دولت های غرب آسیا تاثیرگذارند و شناخت لایههای پنهان “رابطه ویژه” انگلیس با آمریکا کمک کننده به سیاست خارجی است. به همین دلیل هم بود که بروکسل به درخواست «جیک سالیوان»، که در آن مقطع هنوز نامزد پست مشاور امنیت ملی کاخ سفید بود، مبنی بر تعلیق موقت مذاکرات، اهمیتی نداد. اظهارات تسای به خوبی بیانگر این واقعیت است که انفعال آمریکا در قبال حفظ امنیت تایوان-به عنوان مدلی چینی و موفق از دموکراسی-، میتواند پیامدهایی فراتر از انتظار کاخ سفید به دنبال داشته باشد. از سوی دیگر، این اظهارات میتواند هشداری برای آمریکا هم تلقی شود مبنی بر اینکه اتحاد در باب مسائل جهانی، تنها به شرط تأمین حداکثری منافع اروپا عملی خواهد شد. باراک اوباما، اگر چه به زیرکی و قدرت تحلیلگری خود مشهور بود، اما بهطور ناخوشایندی دچار این توهم بود که میتوان با تعامل مستقیم و دیپلماسی شخصی چین را وادار به تغییر رفتار کرد.

دیدگاهتان را بنویسید