سیاست امریکا در ایران و عراق؛ مفید یا مضر؟

آنچه به نظر نگرانکننده میرسد اینکه زمانی که امریکا در تلاش برای انجام عملیات وحشیانه و پیچیدهای بود، دیپلماسی آقای بایدن با فرانسه بر سر AUKUS و متحدان اروپاییاش بر سر خروج از افغانستان بینتیجه بوده است. نهادهای مذکور در وضعیت دوسویه همکاری برای حفظ حاکمیت نظام سیاسی، ارائه خدمات و انجام وظایف ذاتی و رقابت برای تقویت موقعیت خود در برابر سایر نهادها هستند. دلیل آن عدم تمایل انگلیس و شوروی به استقلال افغانستان بود که حاکی از اهمیت جغرافیای افغانستان برای قدرت های قرن می باشد تا نفوذ خود را بر خاک افغانستان حفظ کنند. جنگ در حال تغییر است و ما باید با آن تغییر کنیم. موشک متحرک DF-۲۱D چین قادر است عرشه های یک ابرخودروی آمریکایی را در فاصله ۱۰۰۰ مایل از بین ببرد. هنوز استراتژی چین قطعی نشده و یک فاجعه اقتصادی جهانی و یا یک فروپاشی ژئوپلیتیک می تواند حزب کمونیست چین را مجبور به تجدیدنظر در رویکرد فعلی خود کند. همچنین، در دو منطقهٔ حوزهٔ دریای کارائیب، و نیز بخشهایی از اقیانوس آرام، جزایر کوچک و پراکندهای وجود دارند که قلمرو آمریکا محسوب میشوند، ولی به گونهای خودمختار اداره میشوند (مانند پورتوریکو).

این درحالی است که از جنگ جهانی دوم به این سو، ایالات متحده آمریکا سیاست هایی را برای تحقق هدف دست نیافتنی استیلای بر جهان در پیش گرفته، که هم دشوار و هم تداوم آن بسیار پرهزینه بوده است. دلایل دیگر هم برای فکر کردن در خصوص جنگ بین آمریکا و چین وجود دارد که باید از آن پرهیز کرد. همینطور که هنجارهای نظارتی داخلی صادر میکند؛ نظیر داعیهای که برای صلاحیت رسیدگی به اختلافات حقوقی بینالملل دارد. پس از این واقعه، ابومازن و اولمرت به همراه سران مصر و اردن در شرم­الشیخ نشست چهار جانبه را در حمایت از ابومازن به راه انداختند. به گفته این کارشناسان، استفاده بیش از اندازه از تحریمها موجب خواهد شد اقتصاد کشورهای دنیا به دنبال جایگزین کردن نظام تجارت آمریکامحور با سیستم دیگری برای تسهیل مبادلات مالیشان باشند. سیگنالهای ارسالی به چین، با هدف اینکه متوجه شود قاطعیتش پسآمدهایی دارد، میتواند وضعیت امنتری به آسیای جنوبشرقی ببخشد.

بدون تردید میگویم که این شعار و هدف دست یافتنی است و به حول و قوه الهی به زودی جهان بدون آمریکا و صهیونیسم را تجربه کرده و در دوران درخشان حاکمیت اسلامی بر جهان امروز تنفس خواهیم کرد. هرقدر این دولت مصمم به ایجاد رفاه اقتصادی و احیای دموکراسی در داخل باشد، محور سیاست خارجی آمریکا در ایندوپاسیفیک، ایجاد اتحادهای دموکراتیک جهانی خواهد بود. به این معنی که خیلیها تأثیر اندیشکدهها را در سیاست خارجی آمریکا خیلی بیشتر از آن چیزی که ما تصور میکنیم، میدانند. و با این وجود چین در درازمدت به تلاشهای جهانیاش در جهت مبارزه با گرمایش زمین ادامه خواهد داد؛ آن هم نه به عنوان تهدیدی علیه امریکا، بلکه در راستای منافع خود. اقدام نکردن در قبال تهدیدهای نظامی چین نه تنها تعهدات ایالات متحده را در همه جا زیر سوال می برد بلکه می تواند منجر به گسترش سلاح های هسته ای در آسیا شود.

در واقع، برای بررسی همه جوانب روابط چین و آمریکا در این زمینه ها لازم است: تجارت، فن آوری، تبادلات فرهنگی، دانشجویی و علمی، و از همه مهمتر بحث امنیت. آمریکا و چین در جنگ کره علیه یکدیگر مبارزه کردند زمانی که نیروهای آمریکایی تا رودخانه “یالو” در مرز چین پیشروی کردند و ما می دانیم که چگونه اتفاق افتاد. ما نمی توانیم انتظار موفقیت در مبارزه با درگیری های آینده را با سلاح های دیروز داشته باشیم. اگرچه بایدن در خصوص چین صحبت کرد اما مشخص نیست روابط دو کشور در آینده به کدام سمت و سو می رود. به گزارش خبرآنلاین، جو بایدن از زمان ورودش به کاخ سفید تماسی با همتای چینی خود نداشته است؛ وی در گفتگوی اخیرش با شبکه سی بی اس شی جین پینگ را رئیس جمهوری سرسخت و باهوش توصیف کرد. بنابراین، هرگونه کاهش عمده سطح نیروهای آمریکا در این کشورها، بی گمان برایشان زنگ خطر است.

اگر چه توافقاتی در زمینه مبارزه با مهاجرت غیرقانونی، مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر و در مواردی کاهش تعرفه­های گمرکی به دست آمده است، اما انتظارات به دلایل ساختاری هنوز برآورده نشده است. این نیروها ناوگانی متشکل بیش از ۲۰۰۰ “فانتوم دریایی” است که به صورت قایق های ماهیگیری مبدل شده اند اما به موشک اندازهای ۱۶ لوله ای و اسلحه های ضد هوایی مجهز شده اند. با استناد به تشبیهات قبل از جنگ جهانی اول، که در آن (به طور کاملاً نادرست) گفته شده بود وابستگی اقتصادی بین قدرتهای اروپایی، جنگ را غیرممکن می کند. بنابراین در طول زمان عوامل مختلف مادی و غیرمادی تعیین کننده موقعیت جغرافیایی کشورها و در نتیجه جایگاه آن ها در سیستم بینالمللی بوده اند. چارلز ریچارد افزود وزارت دفاع آمریکا دیگر به جنگ سرد فکر هم نمیکند و آن را پشت سر گذاشته است. بنابراین عملکرد امریکا به عنوان یک وزنه تعادل، نیازمند داشتن مهارت و تخیلی پویاست. تولید سلاح های هسته ای به اصطلاح “کوچک” به عنوان دلیل احتمال جنگ بدون تخریب گسترده ذکر شده است.

دیدگاهتان را بنویسید