سیاست امریکا در بیثباتسازی غرب آسیا

رژیم پرزیدنت احمدی نژاد یک تهدید برای همه ماست. کشور ما و جامعه بین المللی نمی تواند حاشیه بایستد و شاهد باشد یک کشور حامی تروریسم به بزرگترین جاه طلبی اش دست یابد. وی می گوید: 50 میلیون دلار برای حمایت از گروههای مخالف ایران اختصاص می یابد و ممکن است مقداری از این مبلغ صرف عملیات مخفی علیه ایران شود. ایران با موقعیت بسیار مناسب ژئوپولتیک خود میتوانست هاب ترانزیت هوایی و زمینی شرق-غرب شود و تنها از محل انتقال کالا به درآمد بسیار بالایی دست یابد. 25/11/57 ، درخواست خسارت آمریکا از ایران به دلیل نفوذ قراردادهای نظامی 27/11/57 ، دولت آمریکا رسما اعلام کرد خواهان حفظ روابط دیپلماتیک با رژیم جدید ایران است. 26/12/57 ، کارتر در پیام به شاه: در شرایط فعلی مسافرت وی به آمریکا به مصلحت نیست. این امر نشان میدهد که دولت فعلی آمریکا تا جایی که به اقداماتش مربوط باشد، سوریه را واجد حق حاکمیت نمیداند و این همان کاری است که دو دولت اخیر آمریکا انجام دادهاند.

او در نامهای برای وزیر خارجه جیمز بیرنز از مسکو (به تاریخ ۲۲ فوریه ۱۹۴۶) که به «تلگرام طولانی» معروف است، یک استراتژی جدید برای روابط دیپلماتیک با شوروی ترسیم کرد. 29/8/58 ، بیانیه کاخ سفید: هر گاه آمریکا نتواند یک راه حل صلح آمیز برای مشکل گروگانگیری پیدا کند ناچار خواهد شد سایر راه حلها را مورد توجه قرار دهد. 15/12/68 ، کاخ سفید: ایران علاقمند به مذاکره با آمریکا نیست. پشتیبانی خواهدکرد. سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: دولت بوش حمایت خود را از اعتراض کنندگان ایران به عنوان کسانی که خواهان پیوستن به دنیای مدرن هستند، اعلام کرده است. اسفند 57 ، سند سفارت آمریکا: نامه به وزارت خارجه: سیاست آمریکا به دو بخش کوتاه مدت و بلند مدت قابل تقسیم است. سیاست دولت بایدن بر این واقعیت استوار است که تغییر سیاستهای ریاض بسیار سخت است. رقابت «قدرتهای بزرگ» پویایی اصلی تغییر شکل منطقه نیست. 29/3/82 ، طرح پنتاگون برای تغییر مسالمت آمیز در ایران به نام «طرح دموکراسی در ایران» شامل تامین مالی عملیات مالی عملیات مخفی علیه ایران توسط سناتور سام براون یک افشا می شود. مواضع مقامات آمریکا در سال 1369 9/2/69 ، آمریکا اعلام کرد خواهان بهبود روابط با ایران است. 29/11/57 ، آمریکا اعلام کرد حاضر است هواپیماهای اف 14 را از ایران خریداری کند.

مسائل روسیه و غرب خصوصاً بعد از حوادث مربوط به اوکراین نباید روی مذاکرات وین اثرگذار باشد و مذاکرات هستهای ایران را پیش شرط مشکلات خود قرار دهند. این را گفتم اما بگویم که تمامی گزینه ها روی میز است. آمریکا همچنین باید با جدیت اما محتاطانه چین را از رفتار اقتصادی ناشایست و نقض حقوق بشر منصرف کند. دولت بوش بایستی به تمام سازمانهای غیر دولتی آمریکا اجازه دهد تا به گروههای ایرانی مرتبط با جامعه مدنی، حقوق بشر، امور فرهنگی و خواهان دموکراسی کمک مالی کنند. آمریکا باید برای افزایش فشار بر چین با شرکای اروپایی و آسیایی همفکر بهتر هماهنگ شود و به شکلی مؤثرتر موانع تجاری چینی و جاسوسی بازرگانی آن را از میان بردارد. اگر کردها، آذربایجانی ها، اعراب و سایر گروههای قومی تلاش های خود را هماهنگ کنند، امکان موفقیت دارند. برای نمونه گروههای تندرو را در آن کشورها فعال میکند تا امنیت آنها را به خطر بیندازند.

گروههای تروریستی مورد حمایت ایران احساس شجاعت خواهند کرد و ایران می تواند این فنآوری را در سطح جهان توسعه دهد. 25/12/80 ، سناتور جوزف بایدن: ایران بشدت در پی دستیابی به سلاح های کشتار جمعی و موشکهای دوربرد است و در این راه از کمکهای خارجی بخصوص از طرف روسیه استفاده می کند. من به اتحادیه اروپا گفتم که پیام روشنی درباره فعالیت های هسته ای ایران بفرستید، آنها باید نگران سلاح های هسته ای ایران باشند. 13/3/82 ، نیویورک تایمز: مقامات ارشد وزارت دفاع آمریکا در گزارشی پیشنهاد کرده اند برای براندازی حکومت ایران اقدامات مخفیانه گسترده ای صورت پذیرد. او مصاحبهگر و ویراستار ارشد ووکس است و علاوه بر آنجا نوشتههایش در سالون نیز منتشر میشود. سال 1358 : سولیوان: هر گروه میانه رو و متمایل به غربی که به مبارزه علیه ملاها برخیزد، در مورد او به عنوان یک گروه مترقی با علاقه تمام تبلیغ خواهیم کرد. این معاهده به 34 عضو آن اجازه میداد که با هماهنگی قبلی و با شرایطی از قبل تنظیم شده، هواپیماهای کشورهای عضو از فراز آسمانهای یکدیگر پرواز کنند و عکسبرداری کنند. اهرم (فشار) آمریکا علیه ایران زمانی تقویت خواهد شد که کشورهای زیادی با ما همراه باشند. مهر58 ، سناتور جکسون: انقلاب ایران محکوم به شکست است و آن کشور در آستانه تجزیه به قطعات کوچک است.

دیدگاهتان را بنویسید