سیاست خارجی آمریکا در دوران پساترامپ

به نظر میرسد جمهوری اسلامی چندان این رویکرد را سرلوحه سیاست خارجی خود قرار نداده است و در بسیاری از موارد ایدئولوژی دلیل انتخابهایش بوده است. ایسنا- چین همواره از مساله هستهای ایران در این سالها حمایت داشته، با توجه به انجام مذاکرات مجدد در دوره جدید رویکرد دولت چین چگونه است؟ ایسنا- با توجه به روی کار آمدن طالبان در افغانستان دیدگاه دولت چین نسبت به این موضوع چیست و آیا برنامه ای برای همکاری با طالبان و به رسمیت شناختن آنها دارد؟ درحالیکه ایران در سالهای نخست انقلاب با کشورهای غربی خصومت ورزید و سفارت آمریکا در تهران توسط گروهی از دانشجویان تسخیر شد، رابطه جمهوری اسلامی با کشورهای شرقی با گذشت زمان نزدیکتر شد. این گرایش در دوره رهبری او تقویت شد و عمده تحرکات ایران در سالهای گذشته در همکاری با کشورهای بلوک شرق اتفاق افتاده است. فدریکو پنیا در سخنان خود در کنگره آمریکا گفت: «ساخت چند خط لوله با حمایت ما اجازه خواهد داد منافع تجاری کمپانیهایی که در کشورهای منطقه خزر فعالیت میکنند و نیز منافع خود کشورهای منطقهای بهتر تأمین شود. از طرفی بین ائتلاف آمریکا و متحدینش اختلاف بوجود آمد. دومی این که روسیه توانست برنامههای طراحی شده آمریکا را در سطح منطقه و سازمانهای بین المللی خنثی کند.

مقام ریاست جمهوری آمریکا پست مهمی در جهان تلقی می شود که به سبب میزان تاثیرگذاری سیاست خارجی این کشور بر روندهای منطقه ای و بین المللی اهمیت دوچندانی پیدا می کند. ایسنا- آیا مواضع آمریکاییها در مذاکرات هم موثر است ؟ این خلاصه اظهارات، گزارشات و مقالات مربوط به سیاست خارجی آمریکا در مورد ایران است که توسط تهیه شده است. در واقع این نظریه در تلاش است تا رفتار ریاضی حاکم بر یک موقعیت راهبردی را مدلسازی کند. این فشارها تنها به چین و هند محدود نمیشود و هر کشوری تا جای ممکن فشارها را بر ایران افزایش داده است. ایسنا- در چنین شرایطی تحریمهای آمریکا تا چه اندازه مانع از انتقال واکسن و یا سایر همکاریها میان چین و ایران شده است؟ برای اجرای این طرح و استراتژی، آمریکا اشغال افغانستان را در قرن 21 بعنوان اولین گام در دستور کار خود قرار داد. او ضمن روشنکردن این موضوع که به دنبال جنگ سرد با چین نیست (هرچند اشاره مستقیمی به نام نکرد)، خواستار «دیپلماسی بیامان» برای حل مشکلات جهان شد.

ارائه طرح «خاورمیانه بزرگ» در راستای تحقق دو هدف مهم و حل دو معضل جدی استکبار غرب در منطقه میباشد. با جنگ جهانی دوم و نفوذ دول محور در افغانستان، اهمیت سوق الجیشی افغانستان به عنوان یک کشور همسایه با اتحاد شوروی و هند بریتانیایی برای وزرات دفاع آمریکا واضح تر شد. ایسنا-نشست بعدی کشورهای همسایه افعانستان در پکن قرار است برگزار شود، چین چه برنامه و پیشنهادی برای حل مساله افغانستان دارد؟ در رایگیری نهایی 35 عضو شورای حکام در 15 بهمن 84، کوبا، ونزوئلا و سوریه به نفع تهران و در مخالفت با ارسال پرونده به شورای امنیت رای دادند. چین همواره بر این باور بوده که تحریم هیچ گاه مسیر صحیح و موثری برای حل ریشهای مسائل نبوده و بر این اساس همیشه با قاطعیت با هرگونه تحریم یک جانبه و غیرقانونی مخالفت نموده است. تنها در این حالت است که ایران میتواند از حداکثر پتانسیل خود در تجارت استفاده کند. در همان مقطع، چین بیش از 5 میلیارد دلار اسلحه به عراق فروخت که حدود سه برابر تسلیحات صادرشده به ایران بود.

غافل از اینکه هدف لندن اغفال ترامپ و نجات ناتو بود. این قراردادها علاوه بر اینکه هزینه شرکت­های چینی را کاهش می­دهد، برنامه چین برای تقویت جایگاه بین­المللی پول ملی­اش را عملیاتی می­نماید. در همین حال، ادعاهایی مبنی بر اینکه «آمریکا بازگشته است» به وسیله واقعیات موجود مورد تردید قرار میگیرد. نمایندگان مجلس سنای ایالات متحده آمریکا طی رأی گیری در جریان بررسی استیضاح دونالد ترامپ رئيس جمهور سابق این کشور، او را از اتهامات تبرئه کردند. این بار این سادات بود که رئیس جمهور آمریکا را با سفرش به اورشلیم در نوامبر 1977 رها کرد. در کنار ایجاد رفاه برای شهروندان در بطن ایجاد مولدترین اقتصاد جهانی، ترامپ ملیگرا باور دارد که اعتبار آمریکا به این است که قدرتمندترین نیروی رزمی جهان را دراختیار داشته باشد. حتی در خرید نفت نیز دست ایران بسته شده و طبق اخبار بخش مهمی از نفت ایران را کشور چین با تخفیف فراوان در حال خرید است. در واقع مسئولین سیاست خارجی هر کشور با استفاده از مدلسازیهای پویای ریاضی میکوشند راهبرد بهینه خود را انتخاب و سود کشور خود را حداکثرسازی کنند.

ممکن است گفته شود این کشورها از دیپلماسی پلیآف استفاده میکنند؛ یعنی با یک قدرتی تعامل میکنند تا بر قدرت دیگر برای کسب منافع بیشتر فشار وارد کنند. تا سال 1933 مقامات آمریکا، افغانستان را کشوری توسعه نیافته و سرزمینی خشک و بی حاصل می دانستند. وی افزود: هم اکنون سیاست دفاعی آمریکا با دو نوع عدم اطمینان مواجه است که یکی راهبردی و دیگری مالی است که بی ثباتی در سطح راهبردی را می توان به محیط دائما در حال تغییر جهان نسبت داد. نویسندگانی چون چارلز دیکنز و فرانسس تروپول، امریکایی ها را همچون انسانهای خشن و بیتفاوت نسبت به رویههای مدنی و فاقد نزاکت در برخوردهای اجتماعی تصویر میکردند. در سال 1877.م امریکایی دیگری به نام ساموئل وارد، که میتوان او را نخستین سفیر امریکا در تهران در نظر گرفت، برای سرپرستی فعالیت میسیونرها و مدارس امریکایی، در تهران مقیم شد. گانگرس دلیل عدم پرداخت پول به پاکستان برای خریداری جنگنده های اف -۱۶ را عدم صداقت پاکستان در امر مبارزه با تروریزم خوانده است!

دیدگاهتان را بنویسید