سیاست خارجی روسیه و آمریکا نسبت به بحران سوریه

حالا در چنین وضعیّتی هدف ما این است و خطّمشی قطعی ما باید این باشد که دنبال اسلامِ تمام و کامل باشیم؛ یعنی دنبال این باشیم که واقعاً تا آنجایی که در قدرت ما است تلاش کنیم – حالا خدای متعال بیش از آنچه در توان ما و در قدرت ما است، از ما توقّع نمیکند – امّا تلاش ما این باشد و هدفگذاری ما این باشد که همهی اسلام – اسلام به کامله، بتمامه – در جامعهی ما تحقّق پیدا کند. وقتی هدف این شد، فوراً یک مسئلهای پیش میآید و آن مسئلهی «اسلامهراسی» است که امروز در دنیا رایج است. بهنظر من در برابر پدیدهی اسلامهراسی مطلقاً نباید منفعل شد؛ بله، اسلامهراسی وجود دارد؛ عدّهای دارند مردم را، جوامع را، جوانان را، اذهان را از اسلام میترسانند؛ اینها چه کسانی هستند؟ سئوال اصلی این است که تاثیر برجام بر سیاست خارجی ایالات متحده، به ویژه سیاست تحریم در برابر جمهوری اسلامی ایران در پسابرجام چه خواهد بود؟ طبق این مصوبه که به تصویب شورای نگهبان رسیده و به قانون تبدیل شده، در صورت برداشته نشدن تحریم های مالی، بانکی و نفتی آمریکا، دولت موظف خواهد بود سالانه ۱۲ کیلو اورانیوم ۲۰ درصد ذخیره کند.

با این وجود توصیههای کنان، برای تعمیق و گسترش عمق استراتژیک و اعتبار هژمونیک ایالات متحده که امروز به شدت خدشهدار شده و برای هرگونه رقابت با چین احیای آنها حیاتی است، راهگشا خواهد بود. رئیس جمهور تاکید کرد: هیچ راهی برای مقابله با ویروس کرونا وجود ندارد جز رعایت محدودیت ها، فاصله گرفتن و رعایت دستورالعمل های بهداشتی. در این میان برخی پرسش ها همچنان بی پاسخ مانده است: رئیس جمهوری ایالات متحده وقتی به دنبال راهی برای کاهش بحران با ایران است چگونه رفتار می کند؟ ایلی کراکوسکی مامور وزارت دفاع آمریکا و مسئول بخش افغانستان در دهه هشتاد میلادی می گوید: «افغانستان در تقاطع راهی قرار گرفته است که قلب دنیا را به شبه قاره هند پیوند می دهد. 1- این مقاله، گزیدهای از کتاب «ایران و آمریکا» است که در آینده نزدیک از سوی مؤسسه فرهنگ دانش و اندیشه معاصر منتشر خواهد شد. توافق بین المللی برجام (1394)، پس از تحریم های متوالی، موافقان و مخالفان را به گمانه زنی های بسیار درباره بازتاب برجام در سیاست خارجی دو کشور برانگیخته است.

اما همانطور که رهبری ایران بارها تاکید کرده تهران پیش از هر چیز خواهان لغو همه تحریم ها است. • ترکیه از اروپا و آمریکا فاصله گرفته است و به دنبال اثبات هویت خاورمیانهای و پانترکیسم است. به گزارش ایرنا، فرصت کمی تا ضرب الاجل مجلس ایران برای لغو تحریم ها از سوی آمریکا باقی مانده است. به گزارش ایرنا، با نزدیک شدن به پایان مهلت تعیین شده از سوی ایران به آمریکا برای برداشتن تحریم های یکجانبه، رسانه های آلمانی به گمانه زنی در خصوص آینده توافق هسته ای ایران پرداخته اند. 20/6/91 ، هیلاری کلینتون: آمریکا برای ایران ضرب الاجلی تعیین نمیکند و همچنان مذاکره را بهترین رویکرد برای پیشگیری از دستیابی ایران به تسلیحات هسته ای میداند. در حالی که جهان اسلام جنگ در سه جبهه را که از ابتدای قرن چهاردهم آغاز کرده بود، همچنان ادامه میداد. در رهیافت واقعگرایی تهاجمی بر افزایش قدرت به منزله ی هدف، و برای کسب جایگاه هژمونیک در نظام بینالملل (بهعنوان رفتار اصلی قدرتهای بزرگ) تأکید میشود (متقی و همکاران، ۱۳۸۹: ۲). تحولات خاورمیانه در سال 2011، فارغ از چیستی ماهیت این تحولات، تاثیر بسیار عمیقی بر ژئوپلیتیک منطقه و در نتیجه ماهیت و دامنه رقابت راهبردی بین ایران و امریکا داشته است.

منطقه غرب آسیا با داشتن منابع غنی انرژی از یکسو و موقعیت خاص ژئوپلیتیک از سوی دیگر، حوزه منفعتی غیرقابل اغماض برای قدرتهای بزرگ محسوب میشود. ] یک پیروزی حقوقی مقدماتی در مقابل کارزار حقوقی آمریکا محسوب میشود. در این میان بررسی رفتار ایالات متحده آمریکا در سیاست خارجی به واسطه جایگاه و سطح تأثیرگذاری این بازیگر در عرصه بین الملل از اهمیتی دو چندان برخوردار است. در طول دهه پس از فروپاشی شوروی، ابعاد نگرانی دیگر قدرت های بزرگ از هژمونی ایالات متحده، براساس “مسئله بقا” همواره یکی از موضوعات مورد بحث در محافل گوناگون در آمریکا بوده است. یونهاپ نوشته است این اولین باری است که بلینکن از زمان معرفی به عنوان وزیر منتخب امور خارجه امریکا، اسم کره شمالی را در یک نشست عمومی مطرح کرده است. سیاست امریکا در قبال ایران در دوره اوباما از خصلت ژئوپلیتیک برخوردار بوده است و در واقع، مناسبات دوجانبه بین تهران و واشینگتن تابعی از این رقابت ژئوپلیتیک است.

بدین ترتیب بانکها و دیگر موسسات مالی مستقر در این کشورها تحت قوانین آمریکا برای یک دوره 180 روزه قابل تجدید نظر تحت تحریم واقع نمیشوند. با ظهور ایالات متحده به عنوان قدرت جدید به ویژه در دوره جنگ سرد اهمیت افغانستان بیش تر از منظر تئوری مکیندر و ریملند اسپایکمن قابل بررسی می باشد. در این توافق هسته ای شرط شده است که اگر سایر طرف های قرارداد به تعهدات خود پایبند نباشند، ایران دیگر مجبور به اجرای تعهداتی که عهده دار شده است، نخواهد بود. جنگ هسته ای میان قدرت های هسته ای از زمان گسترش سلاح های هسته ای رخ نداده است؛ دقیقاً بر حسب این که تخریب بسیار بزرگ و وحشتناک خواهد بود. بلینکن در این تماس بر حقوق بشر و کودتای نظامی در میانمار تاکید کرد در حالی که یانگ خواستار توقف مداخله واشنگتن در امور داخلی چین و احترام به حاکمیت چین شد. 2/11/57 ، هایزر در تلگراف به سولیوان و سایروس ونس از واشنگتن درخواست کرد به وی اجازه داده شود به فرماندهان نظامی ایران ابلاغ کند که آمریکا دیگر حامی کودتای نظامی در ایران نیست.

دیدگاهتان را بنویسید