سیاست خارجی و جامعه اطلاعاتی امریکا در قرن ۲۱، تحولات و علل آن

در مجموع همکاری چین و روسیه در حوزه نفت و گاز، شامل خرید، مشارکت و سرمایه گذاری علاوه بر تامین نیازهای اقتصادی دو کشور، زمینههای همکاری آنها در بخش های دیگر را نیز تقویت نموده است. وی متعهد به تقویت ریاست جمهوری برای هدایت این امر شده و بر لزوم بکارگیری گسترده آزمایشات، ردیابی افراد مبتلا و تمرکز بر سایر خدمات بهداشتی تاکید کرده است. اکنون کنشهای اعلامی و اعمالی دولت ایالات متحده امریکا نشان میدهد که اولویت سیاست خارجی آن کشور مقابله و ایجاد چالش برای رشد فزاینده کشور چین و ایجاد فشار بر روسیه است. وی هشدار داده که پکن میتواند در فناوریهای جدید از ایالات متحده جلوتر باشد. این نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سیاست خود را در قبال چین افزایش فشار بیشتر بر پکن و همکاری نزدیکتر با متحدان اعلام کرده است. یک روز بعد از روی کار امدن دولت بایدن، چین نیز ۲۸ مقام دولت ترامپ از جمله مایک پمپئو وزیر خارجه سابق این کشور را به اتهام دخالت در امور داخلی پکن تحریم کرد.

بوده است. همچنین موضوع پرونده هسته­ای ایران نیز در دستور کار رسانه­های اسرائیل قرار گرفت، و سران این رژیم اظهارات خود را در این زمینه در رسانه­ها منعکس نمودند. چین تلاش کرده است که با کشورهای واقع در منطقه خاورمیانه مانند ایران و دنیای عرب تعاملات اقتصادی گسترده برقرار کند. توجه استراتژیستهای ایالات متحده که بارک اوباما و دونالد ترمپ نیز با آنها همنظر بودند، از مجموع حوزه نوهارتلند (سرزمینهای عربستان و کشورهای عربی همجوار) و هارتلند نو (ایران و پیرامون) به هارتلند علیا (چین) معطوف شد. امروزه، نیروهای ایالات متحده در بسیاری از کشورها به ویژه افغانستان و سوریه، نیجر و پاکستان حضور دارند. در طول زمان موقعیت کشورها چه در مرکز و چه در نیمه­پیرامون و چه در پیرامون بسته به موقعیت­ها، شانس­های تاریخی و عملکردهای درونی می­تواند تا حدی تغییر یابد، اما کلیت آن همینطور باقی می­ماند. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در جعبه ابزار سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا، «تحریم های اقتصادی» از مهمترین ابزارهای فشار برای همراهی سایر کشورها و گروههای به اصطلاح بدرفتار است. بحث ضد تروریسم در سالهای اخیر در واکنش به یک سلسله تیراندازیهای بحث برانگیز در ایالات متحده و دیگر کشورهای غربی که بسیاری از آنها توسط طرفداران برتری سفیدپوستان انجام شده بود، به طرز چشمگیری تغییر کرده است.

در مقابل بایدن یکی از طرفداران اصلی راهبردی است که وی آن را «ضد تروریسم پلاس» نامیده است. این اندیشکده که عموما در حوزه سیاست خارجی آمریکا و روابط بین الملل ورود میکند، به این ترتیب دیدگاه دونالد ترامپ و جو بایدن دو نامزد جمهوری خواه و دموکرات انتخابات را بررسی کرده است. به گزارش روز سه شنبه ایرنا، اندیشکده شورای روابط خارجی رویکردهای دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا را در مباحث جهانی بررسی کرده است. اما در مورد چین، ترامپ در سال ۲۰۱۷ یک هیات رسمی را مامور بررسی سیاستهای چین کرد و در مارس ۲۰۱۸(اسفند۱۳۹۷) روی ۳ میلیارد دلار از کالاهای چینی تعرفه وضع کرد. دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا با رد پیمان تجاری اقیانوس آرام(TPP) و وضع تعرفه برای صدها میلیارد دلار واردات از چین، سیاست یکجانبه و تندی در قبال این کشور در پیش گرفته است. 1- کسب درآمد از طریق تحریم: جمع جریمههای اعمال شده علیه بانکها و شرکتهای خارجی توسط ایالات متحده ناشی از تحریمها (اعم از ایران و سایر کشورهای تحت تحریم) تا پایان بهار 98، بالغ بر 20.6 میلیارد دلار شده است.

اما در اواخر دهه اول قرن ۲۱ و سروسامان گرفتن جامعه اطلاعاتی ایالات متحده امریکا و تشخیص رقیب و بالاخره دشمن جدید، تغییراتی در استراتژیهای دوازدهگانه آن کشور به وجود آمد. امروز خطر بزرگ اروپا روسیه است و اگر نتوانند در این مرحله روسیه را مهار کنند شاید فاز بعدی روس ها حرکت به سمت مولداوی و لتونی باشد بنابراین درست است تهدید وجود دارد ولی تهدید بزرگ روسیه است. بایدن تغییرات آب و هوایی را بزرگترین تهدید برای امنیت آمریکا دانسته و خواستار انقلابی برای رفع آن شده است. با این وجود بایدن میگوید تهدیدات سایبری چالشی در حال رشد برای امنیت ملی ایالات متحده، سلامت انتخابات و سلامت دموکراسی ملت است. در واشنگتن این باور به وجود آمد که رفتن انگلیس خلائی در منطقه به وجود میآورد که ممکن است به دست روسها پر شود. مایلم چشمانداز کلیتان را در خصوص مقصد این امور بشنوم. اگر نگاهی کوتاه به سیر تحولات و تغییرات سیاسی و اجتماعی در جهان عرب در طول سالهای اخیر بیاندازیم مشاهده می­­گردد که، رهبران دولت­های عربی خود را مواجه با خواست­های اجتماعی و مطالبات مدنی و سیاسی جوامع خود می­بینند.

در مقاله حاضر علل تاریخی، سیاسی و فرهنگی این فرسایش قدرت به شکل فشرده مورد بحث قرار خواهد گرفت. به طور کلی، نکته مهم درباره شیعیان مهاجر، آن است که این گروه، غالباً فعالیت سیاسی ندارند و بیشتر مایل هستند خود را با فرهنگ و آداب آمریکا تطبیق دهند. با آغاز همه گیری کووید-۱۹ که از اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی شروع شد، تغییرات گسترده اجتماعی و اقتصادی در سراسر جهان به وجود آمد. همانگونه که تغییرات در ساختار، اهداف و ابزار جامعه اطلاعاتی آن کشور پدیدار گشت، چرخشهایی در سیاست خارجی نیز به وجود آمد؛ تغییر در اولویتها. تا چند دهه قبل، جنگ و اقدامات نظامی بیشترین نقشآفرینی را در پیشبرد اهداف سیاست خارجی کشورهای مختلف بخصوص آمریکا داشت، اما اکنون، آمریکا این اهداف را عموماً از طریق وضع تحریم پیگیری میکند. مطمئنا سیاستمداران و مقامات دولتی بهتر می توانند از زایل شدن یک چهارم تولید ناخالص ملی دفاع کنند تا از دست دادن هزاران نظامی و غیرنظامی در جنگ ها».

دیدگاهتان را بنویسید