سیاست های نفتی آمریکا در ایران

24/6/69 ، سنای آمریکا قانونی را که به وزارت دفاع آمریکا امکان می دهد از صدور فنآوری آمریکا به ایران – لیبی ، سوریه و عراق جلوگیری کند، تصویب کرد. دولت بایدن تلاش کرده است علاوه بر اقدامات بشردوستانه، یک استراتژی منسجم برای مبارزه با نفوذ ایران و روسیه در سوریه ایجاد کند. بایدن رویکرد ترامپ در قبال مهاجران و پناهجویان را محکوم کرده و آن را «از نظر اخلاقی ورشکسته» و «نژادپرستانه» خوانده است وی از اصلاحات جامع مهاجرت حمایت میکند و در گذشته هم طرفدار سیاستهای محدودکننده مهاجرت نبوده است. بیداری اسلامی در واقع جریان ناشناخته و نیرومندی بر ضد سلطهی فکری، سیاسی و اقتصادی شرق و غرب بود که انقلاب اسلامی در ایران یکی از ثمرات و آثار برجسته و توسعهدهندهی آن بوده است. البته اکنون چین از نظر اقتصادی آنقدر بزرگ است که نمی تواند عاملی رو به رشد در جهان بینی منطقهای باشد. این مرکز، زمینه همکاری سازمانهای تابعه در امور دینی، آموزشی، اجتماعی و اقتصادی را فراهم میکند.

وزارت خارجه و سفارت چین در آمریکا به درخواست نیویورک تایمز برای اظهار نظر در این زمینه پاسخ نداده اند. این سکون باعث خالی ماندن پستها در پایتختهای حیاتی جهان شده است؛ به طور مثال بایدن هنوز حتی یک سفیر هم برای فعالیت در بریتانیا معرفی نکرده است. اما بایدن سیاست خارجی دولت آینده آمریکا را در یادداشتی تحت عنوان «چرا آمریکا باید دوباره رهبری (جهان) را برعهده بگیرد» در نشریه فارن افرز تشریح کرده بود. مواضع مقامات آمریکا در سال 1381 2/2/81 ، جیمز هارمن معاون کمیسیون اطلاعات مجلس نمایندگان: رژیم عراق باید سرنگون شود اما اگر بخواهیم اولویت ها را در نظر بگیریم، سرنگونی رژیم ایران اولویت دارد. این را گفتم اما بگویم که تمامی گزینه ها روی میز است. مهر 86 ، دیوید پترائوس فرمانده نظامیان آمریکا: ایران خشونت ها در عراق را تحریک می کند. با تعقیب سلاح های کشتار جمعی، این رژیم ها یک خطر فزاینده و دی بشمار می روند.

سازمان ملل به دلیل بی تفاوتی نسبت به این مسئله در معرض خطر قرار گرفته است. 29/8/58 ، بیانیه کاخ سفید: هر گاه آمریکا نتواند یک راه حل صلح آمیز برای مشکل گروگانگیری پیدا کند ناچار خواهد شد سایر راه حلها را مورد توجه قرار دهد. رژیم پرزیدنت احمدی نژاد یک تهدید برای همه ماست. امید زیادی وجود دارد که آنها نتیجه نفرت انگیزی وی را درست درک کنند: نفرت و تهدید علیه صلح در منطقه. کشورهائی مثل این کشورها (اشاره قبلی به ایران، کره شمالی و عراق) و متحدان تروریست آنها، محور شرارت را شکل می دهند، مسلح می شوند تا صلح جهانی را تهدید کنند. آشنایی یهودیان با زبان­های غربی و علاقه آنان به تجارت و تجربیات آنها در امور مالی و صرافی، همچنین ارتباط آنان با دیگر کشورها موجب گردید تا آنان مسئولیت­های متعددی را در دولت عثمانی برعهده گیرند. حملات و جنگهای آمریکا علیه طالبان و صدام را میتوان هدیهای دانست که مطلقاً به سود ایران و منافع راهبردی آن در آسیای جنوب غربی بوده است. بنابراین، خواه قدرت را منبعمحور بدانیم، خواه آن را در چهارچوب توانمندی بسنجیم باید بگوییم که آمریکا در میان بازیگران برتر از قدرت مانور فراوانتری برخوردار است. این رابطه امری است که هر نامزدی قادر به انجام آن نیست.

چین به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت و همچنین یک کشور بزرگ مسئولیت پذیر، همواره تعهدات بین المللی خویش را صادقانه انجام داده و نقشی سازنده را در عرصه حفظ صلح و ثبات جهانی ایفا نموده است. چین باعث رشد و اشتغال در سراسر جهان شده، سرمایهگذاریهای گستردهای را در زیرساختهای جهانی انجام داده و به رفع تهدیدهای امنیتی مشترک نظیر تغییرات اقلیمی، بیماریهای همهگیر و اشاعه تسلیحات کشتارجمعی کمک میکند. کشورهای منطقه خواهان تعامل بیشتر و نه کمتر چین هستند. نشست بعدی کشورهای همسایه افعانستان در پکن قرار است برگزار شود، چین چه برنامه و پیشنهادی برای حل مساله افغانستان دارد؟ اهرم (فشار) آمریکا علیه ایران زمانی تقویت خواهد شد که کشورهای زیادی با ما همراه باشند. 4/6/58 ، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: اعتقاد داریم که برای ثبات منطقه و حفظ آرامش در ایران ، اهمیت دارد که اعتبار و نفوذ حکومت بازرگان تقویت شود. 11/9/80 ، گزارش سیا به کنگره آمریکا: ایران فعال ترین کشور در دستیابی به سلاح های کشتار جمعی است و تلاش دارد و توانائی داخلی برای تولید سلاح های هسته ای، شیمیائی و میکروبی را توسعه دهد. تروریسم، اشاعه هسته ای، فقر و نسل کشی، تغییرات آب و هوائی و امراض.

دیدگاهتان را بنویسید