سیر تحول سیاست خارجی آمریکا نسبت به افغانستان بر اساس نظریات ژئوپلتیک

• مصائب انسانی و بنبستهای سیاسی در یمن در حال بدتر شدن است، و همزمان رنج مردمان در غزه، لیبی و سوریه در حال شدت گرفتن است، اما غرب آگاهانه آنها را نادیده میگیرد. اسرائیل از نزدیکی بیشتر با ترکیه، علاوه بر استفاده از ظرفیت­های منطقه­ای ترکیه در ابعاد سیاسی و اقتصادی، تلاش می­نماید از نفوذ ایران در کشورهای پیرامونی از طریق گسترش همکاری با آنکارا جلوگیری نماید. در این شرایط امنیت حیات و مال مردم عادی باید به گونه ای موثر تضمین شده و به ویژه از وقوع بحران های انسانی در مقیاس بزرگ جلوگیری شود. دکتر سجادپور ادامه داد: کنگره آمریکا قدرت منفی و رئیسجمهور این کشور قدرت مثبت را دارد زیرا اعضای کنگره تلاش میکنند تا قوانینی که محدود کننده خواسته های رئیسجمهور باشد را تصویب کنند. ایالات متحده نمیتواند تحمل کند که ایران قدرت خاورمیانه به رقبای خود بپیوندد، در حالی که سرکوب مستمر ایران، تهران را به زانو در نیاورده است. چین به مسیر توسعه صلح آمیز خویش متعهد بوده و به ساخت پیکره واحد سرنوشت بشری پایبند است. چهار سال دیگر سیاست فاجعه آمیز ترامپ در قبال چین به احتمال زیاد به برجسته کردن موقعیت جهانی چین کمک میکند. با این مقدمه نسبتا طولانی به پرسش اصلی پاسخ دهیم که آیا واقعا وزارت امور خارجه در تمام دنیا نقشی در تدوین سیاست خارجی یک کشور ندارد؟

پرسش اصلی شما در این کتاب چه بوده است؟ این مفهوم بیانگر عدم التزام واشنگتن به تصمیم های بین المللی در مواردی است که منافع حیاتی خود را در خطر ببیند. به هر حال هر تغییر رویکرد بسته به عوامل گوناگون دارد و هیچ نمی توان باور کرد که تنها عدم صداقت حکومت پاکستان سبب تغییر این رویکرد شده باشد. طرحهای همکاری مشابهی بین ایران و روسیه نیز در حال مذاکره است. سکوت تاملبرانگیزی که بی تردید به شک و تردیدها در قبال محتوای قراردادهای بیست و بیست و پنج ساله با روسیه و چین دامن خواهد زد. پاسخ: اخیرا جناب آقای وانگ یی، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه چین، پنج نکته را در خصوص موضع چین در رابطه با مسئله اوکراین به شرح زیر تشریح نمودند. جهان نيوز، یک روزنامه آمریکایی طی تحلیلی به قلم یکی از سناتورهای دموکرات این کشور، سیاستهای «دونالد ترامپ» رئیس جمهور ایالات متحده در قبال چین را زیر سئوال برد. شریور تاکید می ورزد:» ما اکنون در افغانستان هستیم تا از امریکایی ها مواظبت کنیم.» همچنین وی افزود:» ما در جستجوی این هستیم تا به طالبان را بفهمانیم که آنها نمی توانند از طریق خشونت به اهداف شان دست یابند.» در جریان ماه زمستان نیروهای امریکایی، ناتو و افغان اهداف مختلفی را مورد حمله قرار دادند که شامل رکورد رها کردن دقیق 24 بمب می شود که آنها را در ولایت بدخشان در جریان تنها چهار روز استفاده کردند. اما سناتورها از هردو جناح به شکل عمیقی در این مورد شاکی بودند. سناتور راند پول یکی از منتقدین همیشگی جنگ گفت:» پس از شانزده سال، هزاران نفر جان باختند و احتمالا یک تریلیون دالر به مصرف رسیده است، لاکن چنین به نظر می رسد که افغانها هنوزهم آماده دفاع از خویش نمی باشند.» وی همچنین افزود:» مردم می گویند اگر ما افغانستان را رها کنیم، طالبان این کشور را فردا تصرف خواهند کرد. چه وقت کافی خواهد بود؟

رئیس جمهور آمریکا بارها ادعا کرده واشنگتن موضع مشخصی در قبال تایوان دارد و از استقلال این منطقه به طور قطع دفاع خواهد کرد. اما این و دیگر ابتکارات دیپلماتیک، تاثیر اندکی بر اندازه و سرشت استقرار نیروهای آمریکا در منطقه دارد. لذا سؤال مقاله این است که راهبرد سیاست خارجی این سه کشور در برخورد با پروندهی هستهای تحتتأثیر چه عواملی بوده است؟ این امر در سیاست امریکا در قبال ایران در دوره اوباما منعکس شد. طرح نظم نوین جهانی زمانی مطرح شد که مارشال مکلوهان نظریه دهکده ای جهانی را مطرح نموده بود. درهمین راستا، مقاله به ماهیت چالش چین در برابر نظم لیبرال اقتصاد بین الملل بر اساس نظریه چرخه­ جابجایی در قدرت هژمونیک در دیدگاه والرشتاین می پردازد. حمله 11 سپتامبر در زمانی رخ داد که آمریکا به لحاظ اعتماد به نفس در اوج بود و با فروپاشی شوروی توانسته بود بر نظم نوین جهانی تسلط یابد.

از این نظر، رابطه ایران با دیگر قدرتهای جهانی عامل کلیدی و موثر بر دیپلماسی واشنگتن با ایران است. به این ترتیب سیاست تعدیل در قبال ایران به انتخاب واشنگتن تبدیل شده است. اگر ترامپ بخواهد سیاست چین را محور فعالیتهای آینده ساز و کار انتخاباتی خود قرار دهد، مخالفان وی باید از آن استقبال کنند. آنها میخواهند میان تعهدات و منابع، تعادل ایجاد کنند. آنها امکان گردآوری اطلاعات را داشته و میتوانند نیروهای ویژهای مستقر کنند و ماهها در اعماق اقیانوس آرام یا اقیانوس هند کمین کرده و تهدیدهایی که ممکن است برنامهریزان چینی در آنها دخیل هستند، شناسایی کنند. واقعیت آن است که سیر مسئله اوکراین حواشی تاریخی پیچیده ای داشته است. بنابراین چگونه باید خروج دولت ترامپ از برجام (توافق هستهای ایران) و «فشار حداکثری» آن بر تهران را درک کنیم؟ پس از انقلاب اسلامی روابط ایران و امریکا قطع شد و ایران با هیچ یک از قدرتهای جهانی روابط نزدیکی نداشت.

دیدگاهتان را بنویسید