عالم، عبدالرحمن (۱۳۸۵). بنیادهای علم سیاست

اسوشیتدپرس در جریان تحلیلی درباره او مینویسد که در غیاب فرماندهان نظامی کارکشته آمریکایی، مولوینی ازجمله کسانی است که دونالد ترامپ را به سمت جنگ با ایران هدایت میکند. ایران تصور میکند که با دور از دسترس بودن شرکتهای اروپایی و آمریکایی، میتواند از رونق روزافزون چین استفاده کند. قسمت قابل توجه گفتگوی بایدن جایی بود که وی اعلام کرد که آمریکا سیاست رقابت شدید را علیه چین به کار خواهد گرفت. همچنین در وین توافق شد که در کنار کار گروه رفع تحریم، «کار گروه هستهای» نیز تشکیل شود که نشان میدهد مذاکرات هستهای به موازات مذاکرات رفع تحریم در وین پیگیری خواهد شد. دو رویداد ظهور داعش در سال 2014 و تشکیل خلافت در بخش­های وسیعی از این کشور و استقلال­طلبی کردها با برگزاری همه­پرسی، این تهدیدات را بالفعل ساختند. چین به عنوان یکی از اعضای دائم شورای امنیت و همچنین یک کشور بزرگ مسئولیت پذیر، همواره تعهدات بین المللی خویش را صادقانه انجام داده و نقشی سازنده را در عرصه حفظ صلح و ثبات جهانی ایفا نموده است. جک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید طی یک نشست خبری درباره سیاست خارجی دولت جدید آمریکا گفت که واشنگتن به حمایت از عربستان سعودی در جنگ یمن پایان خواهد داد.

علاوه بر این، ایران نگرانی­هایی در خصوص خطر تجزیه عراق داشت که میتوانست بر امنیت ملی و تمامیت ارضی ایران تأثیری چشمگیر بگذارد. او در سیاستهای کاخ سفید و شخص دونالد ترامپ درخصوص خاورمیانه و ایران چهره موثری است هرچند گفته میشود تلاشهای زیادی برای کانالیزهکردن ترامپ داشته. او یکی از چهرههای پشتپرده و بسیار موثر در نگاه ترامپ در عرصه سیاست خارجی است و هماکنون در بسیاری از تصمیمگیریهای وی مخصوصا در قبال ایران و افزایش فشارها نقش موثری دارد. مهمانپرست ادامه داد: «هر دولتی در آمریکا منافع خود را در نظر میگیرد و نگاه میکند به اینکه ما از چه موضعی صحبت میکنیم. در این نگاه سوریه همانند سایر کشوهای عربی و آفریقایی، گرفتار مشکلات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است که مردم آن برای رهایی از این مشکلات به اعتراض و مبارزه علیه رژیم بشار اسد دست زدهاند. «واسیلی نبنزیا» نماینده روسیه در سازمان ملل نیز هشدار داد برخی کشورها از کارت سلاح شیمیایی برای اعمال فشار بر دولت سوریه استفاده میکند. از محوریترین افراد ضدایرانی در دولت ایالات متحده آمریکاست که از زمان رکس تیلرسون مشغول فعالیت است.

مندلکر از زمان بوش در وزارت دادگستری مسئول تحریم القاعده بوده و با تحریم و روشهای اجرای آن آشنایی بالایی دارد. معاون وزیر خزانهداری در امور تروریسم و اطلاعات مالی و مدیر «دفتر کنترل داراییهای خارجی» دارای شهروندی از رژیم صهیونیستی و معروف به فرد اصلی مسئول تامین منافع رژیم صهیونیستی در وزارت خزانهداری آمریکاست. دانیل گلاسر هماکنون دستیار وزیر خزانهداری آمریکا در امور مبارزه با تامین مالی تروریسم و اطلاعات مالی است. او از چندیپیش جانشین ژنرال جان کلی شده و هماکنون ریاست ستاد کارکنان کاخ سفید و ریاست دفتر دونالد ترامپ را برعهده دارد. سابقه طول و درازی در امور اقتصادی و بانکی داشته و همکاری با گروههای اقتصادی معروفی چون «گلدمن ساکس» و «جورج سوروس» را هم در کارنامه خود دارد. در سال 2016 روسیه و چین قراردادهایی را در زمینه همکاری نظامی-فنی با ارزش کل حدود سه میلیارد دلار امضاء کردند. طبق گزارش صندوق بینالمللی پول سهم دلار از ذخائر ارز جهانی به 59 درصد رسیده که پایینترین رقم در 25 سال اخیر است. علاوه بر تهدیدات گذشته که از سوی عراق متوجه منافع و امنیت ملی ایران میشد، تهدیدات جدید نیز، منشأ نگرانیها بودند. ] نمیتوانند با چنین نتیجهای کنار بیایند؛ چون ایالات متحده حافظ نهایی آنهاست؛ آنهم با وجود دغدغههای اخیرشان درباره تعهدش به امنیت آنها.

اگر واقعاً چنین باشد، از نظر روابط خارجی به ویژه ارتباط این کشور با پکن، دولت بایدن چیزی فراتر از دولت ترامپ به نظر نمی رسد. ] باید بین بقا با دولت فعلی، برقراری پل ارتباطی با دولت جدیدی بالقوه و دوری از جنگ، تعادل برقرار کنند. ارتباطات با افراد مختلف معتقد به وحدت در جهان اسلام باید برقرار باشد زیرا اگر قطع شود دیگر هیچگاه نمیتوان آن را دوباره برقرار کرد. آنها با مقامات ایرانی برای کاهش تنش تماس برقرار کردهاند و به تهران برای مواجهه با شیوع کرونا کمکهای انساندوستانه ارائه دادهاند. این خبر البته در روزهای گذشته بازخوردهای زیادی را بهدنبال داشت و به محلی برای گمانهزنی درخصوص جهتگیریهای آتی دولت ترامپ تبدیل شد. شکلگیری یک دولت سنی در مناطق مرکزی عراق نیز (در اثر فروپاشی کشور) به طور بالقوه میتوانست پایگاهی برای ناسیونالیست­های عرب و اسلام­گرایی سنی افراطی باشد، که رویکردی خصمانه به ایران دارند. داعش، به واسطه گرایشهای شیعه­ستیزانه و نیات تجاوزگرانه نسبت به ایران یک چالش عمده امنیتی برای ایران و متحدینش در عراق ایجاد کرد.

] ایالاتمتحده به شکایت ایران را با اتفاق یا اکثریت آراء رد کرد و بر این اساس خود را صالح دانست که به پرونده رسیدگی ماهوی کند. بر همین اساس لزوماً نیازی نیست که ما از برجام خارج شویم. چرا که محدودیتهایی که ما ذیل این پیمان بینالمللی پذیرفتهایم عملاًً هیچگونه منافعی برای کشورمان به همراه نداشته است. پیمان بغداد با کودتای عبدالکریم قاسم (1958م.) و خروج عراق از آن تضعیف گردید و مقر آن به آنکارا انتقال داده شد و به سازمان پیمان مرکزی- سنتو- تغییر نام یافت. در همین رابطه، بهتازگی میدلایستآی به نقل از منابع آگاه گزارش داده بود ولیعهد سعودی از نخستوزیر عراق خواسته است میان ریاض و ایران میانجیگری را آغاز کند. وی یادآور شد همانطور که رئیسجمهور در اظهارنظرات اخیر خود بارها مورد اشاره قرار داده است، سیاست ایران در قبال مذاکرات برجامی باید بهگونهای باشد که مقدرات کشور بهویژه در حوزه اقتصادی به هیچ عنوان به این مذاکرات پیوند نخورد.

دیدگاهتان را بنویسید