عامل تایوان و سیاست خارجی آمریکا

در طول دهههای مختلف و از زمانی که آمریکاییها وارد منطقه شدند، همه تلاش آنها معطوف به این مسئله بود که به بیان علم روابط بینالملل، هژمون منطقه باشند و سلطه و تسلط بلامنازع خود را حفظ کنند. صدقیانی، سیمین. 1354. ملاحظاتی چند درباره مسائل سیاسی امارات و نظام حقوقی آبهای خلیجفارس، روابط بینالملل، شماره 4، پاییز. نشریه آمریکایی «والاستریت ژورنال» دیروز در گزارشی اختصاصی خبر داد ولیعهد عربستان و ولیعهد امارات حاضر به گفتوگو با رئیسجمهوری آمریکا درباره بحران اوکراین نشدهاند. این نشریه در گزارش خود به نقل از مقاماتی در خاورمیانه و آمریکا خبر داد کاخ سفید در هفتههای اخیر در صدد برقراری تماسهایی میان بایدن و مقامات ارشد عربستان و امارات برآمده اما این تلاشها بینتیجه مانده است. شواهد فراوانی دال بر فرسایش قدرت نرم امریکا در نیم سده اخیر وجود دارد. از این رو به رغم سالها تلاش دولتهای سکولار منطقه، حرکتهای عربی اخیر به یاری گردهماییهای مذهبی مانند نمازهای جمعه و بهکارگیری شعارهای اسلامی و ضد استکباری که وابستگی دولتهای مستبد به امریکا را هدف قرار میداد، به موفقیت رسید.

آنها در اوایل بحران سوریه نمیخواستند نقش جمهوری اسلامی ایران را بپذیرند و تلاشهای فراوانی هم در این زمینه صورت گرفت، اما درنهایت مجبور شدند نقش ایران را بپذیرند. لبنان و جنبش حماس و جهاد اسلامی می­داند و از هر تلاشی برای سرنگونی جمهوری اسلامی به طور آشکار حمایت می­نماید. این تغییر و تحولات می­تواند به طور بالقوه روندهای سیاسی را در سطح منطقه و در رابطه با موضوع مناسبات بین جهان عرب و اسرائیل تحت تاثیر قرار دهد. این رویکرد در ابتدا بیشتر ماهیت فلسفی داشت و انتقاد از عدم وجود سلیقه، لطافت و مدنیت در عادات و زندگی روزمره امریکاییان را برجسته می نمود. وی سلطه بر دریاها به خصوص تنگه های راهبردی را برای وجود قدرت های بزرگ ضروری می دانست. دولت و حکومت در ایران در دوره سلطه استعمار سرمایه داری، چاپ اول، تهران، شمع. گفتنی است که طالبان در ۲۴ اسد سال جاری حکومت پیشین را سقوط دادند. ستاد انتخابات وزارت کشور ایران در 25 می، لیست نهایی اسامی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری این کشور را که به تائید شورای نگهبان رسیده، اعلام کرد.

سخنگوی کاخ سفید خروج نیروهای آمریکا از افغانستان را «شکست» خوانده و اعلام کرد که نمیتوانیم برای جنگ افغانستان اعلام «پیروزی» کنیم؛ زیرا این جنگی است که طی 20 سال موفقیت نظامی در آن حاصل نشده است. اعتراضات گسترده مردم ایران در حدود 20 شهر استان خوزستان به بحران بیآبی و نابودی محصولات دامی و کشاورزی رنگ سیاسی به خود گرفته و منجر به جانباختن چندین نفر از آنها بر اثر حمله نیروهای امنیتی شد. سوزان رایس، نماینده دائمی امریکا در سازمان ملل، پس از هلاکت سفیرامریکادربنغازی اعلام داشت حمله به سفارت امریکا اقدامی خودجوش در اعتراض به نمایش فیلمی بودکه در آن به پیامبر اسلام اهانت شده بود(Fox News Insider, Jan. حمله به سفارتخانهها و کنسولگریهای امریکا پس از انتشار فیلم موهن به پیامبر اسلام (ص) در لیبی، مصر و غیره به گفته خود مقامات امریکا از مصادیق زوال قدرت نرم امریکا به شمار میرود. ایالاتمتحده اکنون بزرگترین اقتصاد جهان بوده و عظیمترین سختافزارهای نظامی را در اختیار داشته است اقتصاد به مثابه عامل نمادین در تصویرسازی قدرت نرم نقش دارد.

قدرت نرم به مثابه بعد معنوی قدرت کشورها هزینههای اعمال قدرت کشورها در عرصه داخلی و جهانی را کاهش میدهد. فرارسیدن بهار عربی عرصه دیگری از به چالش کشیده شدن قدرت نرم امریکا بود. از جمله عواملی هستند که در روند تولید قدرت نرم نقشآفرینی میکنند (بیکی، 1389: 56). لیکن بزرگی اقتصاد و قدرت نظامی تنها عوامل تعیینکننده قدرت در سطح جهانی یا داخلی نیستند. در زمانی که رقابت های شوروی و آمریکا به اوج خود رسیده بود، کشور افغانستان به دلیل این که بخشی از هارتلند را تشکیل می داد مورد توجه دو قدرت شوروی و آمریکا بود. امریکا در عرصه تکنولوژی، نیروی نظامی و اقتصاد مقام نخست را دنیا به خود اختصاص داد و رهبری بلوک غرب برای مقابله با کمونیسم را به عهده گرفت. با نگاهی به تاریخ جنگ­های ادواری اسرائیل و اعراب این نکته مشخص می­گردد که اسرائیل در تمامی این جنگ­ها، حداکثر امتیازات نظامی مدنظر خود را در حداقل زمان ممکن به دست می­آورد.

دیدگاهتان را بنویسید