عامل تایوان و سیاست خارجی آمریکا

فصل دوم این موضوع را برمیرسد که سیاستگذاران ایالات متحده از پیامدهای انقلاب ایران برای موازنه قدرت و روابط ابرقدرتها چه برآوردی داشتند. تا آنجایی که من اطلاع دارم، هنوز کتاب جامع و آکادمیک دیگری در این موضوع چاپ نشده است. باراک اوباما دچار اشتباهات محاسباتی فراوانی در مواجهه با امور بین المللی شده است . تحلیلگر و زبان شناس برجسته آمریکایی در اظهاراتی اعلام کرد امور جهان بر اساس یک دکترین مافیایی اداره میشود که آمریکا اکنون پدرخوانده آن است. این اولین کتابی است که به صورت جامع و آکادمیک و با استفاده از تئوریهای روابط بینالملل به تحليل و تشريح سیاست خارجی ترامپ در مورد ایران پرداخته است. در سالهای اخیر ، با وجود تمایل واشنگتن به استفاده از هر روشی برای حفظ موقعیت خود در عرصه بینالمللی ، سیاستهای ایالات متحده به طور فزایندهای با مخالفت مواجه شده است . این تجربیات در عرصه عمل، به نظریه «نظام یکچندقطبی» تبدیل شد که آن را ساموئل هانتینگتون ارائه کرد. این کشور در شمال غرب قارهٔ آمریکا و سواحل آلاسکا نیز با روسیه مرزهای مشترک آبی دارد.

همچنین این کشور، کمتر از یک سوم قارهٔ آفریقا، نصف آمریکای جنوبی، اندکی بزرگتر از برزیل، ۳۰۰ برابر بزرگتر از کشور هائیتی، و دو و نیم برابر بزرگتر از مجموع کشورهای اروپای غربی است. یکی از عوامل اصلی تغییرات اجتماعی که با مطالبات سیاسی توام است نقش تکنولوژی­های جدید به خصوص در عرصه­های ارتباطات و اطلاعات است. کتاب سیاست خارجی امریکا در عصر جدید (۱۹۰۰-۲۰۲۰) یکی از کتب تخصصی انتشارات دانشگاه امام صادق (ع) برای دانشجویان و طلاب است. یک درصد از جمعیت این کشور، مسلمانان هستند که حدود دو تا نه میلیون نفر گفته شده است. مطالعات دفاعی و سیاست خارجی؛ کشورهای در حال توسعه به ویژه کشورهای خاورمیانه؛ سیاست بینالملل و اقتصاد سیاسی؛ حقوق بین الملل و مدیریت منازعه از جمله حوزههای مطالعاتی انتصار است. بر اساس نظریه مکلوهان، گسترش ارتباطات باعث شده است که سرعت اطلاعات در جهان بالا برود و این مسئله باعث شده است که ما بتوانیم به آسانی جهان را مدیریت نمایم.

«پل پیلار» از مقامات ارشد اطلاعاتی سابق آمریکاست که مطالعات گستردهای درباره تاریخ سیاست خارجی آمریکا انجام داده است و در کتاب اخیر خود نیز این سیاست خارجی را مورد نقادی قرار داده است. پوتین سرمایه گذاران عمده روس را با تهدید یا به هر وسیله ای با خود همراه کرده است. ایشان با تأکید بر موضع ثابت جمهوری اسلامی ایران در مخالفت با جنگ، گفتند: ما با جنگ، کشته شدن مردم و تخریب زیرساختهای متعلق به ملتها در هر جای دنیا مخالفیم. در هر شرایطی باید خواب و آرامش جنایتکاران را برهم زد و فرصت شرارت و فتنهگری را از آنان سلب کرد. سناتور بن کاردین از بخش دموکرات کمیته این پرسش را مطرح کرد:» آخرین دولت که امریکا و ناتو به خاطر آن بجنگند کدام است؟ خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)- جواد حیراننیا: پروفسور نادر انتصار از اساتید شناخته شده مطالعات خاورمیانه و ایران و سیاست خارجی آمریکا است که با بهرهگیری از «نظریه اجبار» به تبیین سیاست خارجی دولت ترامپ در قبال ایران پرداخته است. فقط در ایران بازتولید نمیشود؛ در عراق، یمن، لبنان، سوریه و کشورهای دیگر بازتولید میشود، بنابراین درست است که ایران کانون محور مقاومت است، اما محور مقاومت دیگر مساوی با ایران نیست. فدریکو پنیا در سخنان خود در کنگره آمریکا گفت: «ساخت چند خط لوله با حمایت ما اجازه خواهد داد منافع تجاری کمپانیهایی که در کشورهای منطقه خزر فعالیت میکنند و نیز منافع خود کشورهای منطقهای بهتر تأمین شود.

حجت الاسلام گرجیان گفت: هدف این شیطان بزرگ نفوذ در نظام جمهوری اسلامی ایران از راه های مختلف و از بین بردن اعتقادات ملت است. به طور کلی، نکته مهم درباره شیعیان مهاجر، آن است که این گروه، غالباً فعالیت سیاسی ندارند و بیشتر مایل هستند خود را با فرهنگ و آداب آمریکا تطبیق دهند. ] ضرب الاجل تعیینشده برای این مذاکرات، روز سیام ژوئن تعیین شده بود که سه بار به ترتیب تا سوم، دهم و سیزدهم ژوئیه تمدید گردید. ممکن است تاکتیکهای ترامپ غیر قابل پیشبینی باشند ولی در استراتژی و اهداف اصلی آمریکا تغییرات عمدهای ایجاد نخواهد شد و برای ترامپ تاکتیک بازدارندگی و مقابله دو روی یک سکه خواهند بود. مزیت این کار برای مطالعه شما چه بوده است؟ خانمها از نظر حجاب، در این مراکز (و فقط در محدوده این مراکز) به یک روسری اکتفا میکنند و حتی در برخی موارد، پیشنمازی را هم بر عهده میگیرند!

دیدگاهتان را بنویسید