قورباغه پخته و مساله صیانت!

7/8/58 ، شهردار نیویورک تظاهرات علیه شاه مخلوع را در این شهر ممنوع اعلام کرد. هایزر: ارتش در صورت فرمان بختیار اقدام به کودتا خواهد کرد. اگر چنین اتفاقی افتاد ارتش فوراً و قاطعانه وارد عمل شود، کودتا کند و کنترل کشور را بدست گیرد. ایده آلیسم آنها اغلب با احساس مشیت الهی هدایت می شود، به ویژه وقتی صحبت از خاورمیانه باشد. آذر 81 ، نیویورک تایمز: برنامه های پروژه تبلیغاتی علیه ایران ( تلویزیونهای ماهواره ای)توسط وزارت خارجه آمریکا هدایت می شوند. 24/2/81 ، کلینتون قانون عدم اشاعه ایران را امضاء کرد. آمریکا نسبت به ایران غفلت کرد. 24/6/69 ، سنای آمریکا قانونی را که به وزارت دفاع آمریکا امکان می دهد از صدور فنآوری آمریکا به ایران – لیبی ، سوریه و عراق جلوگیری کند، تصویب کرد. مواضع مقامات آمریکا در سال 1369 9/2/69 ، آمریکا اعلام کرد خواهان بهبود روابط با ایران است. مقالۀ زیر فشردهیی از پایان نامه ماستری نویسنده در دانشگاه افغانستان است که در سال ۱۳۹۸ زیر عنوان «نگرانی چین از افزایش نفوذ امریکا در آسیا و تغییر سیاست خارجی چین در قبال افغانستان از ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۹» نوشته است. کابینه اولمرت در برابر پیامدهای جنگ ششم در عرصه داخلی، با ارائه طرح تغییر ساختار نظام سیاسی اسرائیل، ورود حزب «اسرائیل بیتنیو» به کابینه و تعویق انتشار گزارش وینوگراد سیاست­هایی را در جهت مقابله با پیامدهای جنگ در پیش گرفت.

29/3/82 ، طرح پنتاگون برای تغییر مسالمت آمیز در ایران به نام «طرح دموکراسی در ایران» شامل تامین مالی عملیات مالی عملیات مخفی علیه ایران توسط سناتور سام براون یک افشا می شود. دولت بوش بایستی به تمام سازمانهای غیر دولتی آمریکا اجازه دهد تا به گروههای ایرانی مرتبط با جامعه مدنی، حقوق بشر، امور فرهنگی و خواهان دموکراسی کمک مالی کنند. این معاهده به 34 عضو آن اجازه میداد که با هماهنگی قبلی و با شرایطی از قبل تنظیم شده، هواپیماهای کشورهای عضو از فراز آسمانهای یکدیگر پرواز کنند و عکسبرداری کنند. هر چند علایق نفتی امریکا در منطقه حفظ شده، اما بسیاری از دیگر ثابتهای رابطهٔ این دو کشور از دههٔ ۱۹۵۰ به بعد، که ترس از حضور شوروی در منطقه تعیینشان میکرد، از بین رفتهاند. 24/11/57 ، در پی درز اخبار مربوط به انفجار پایگاههای آمریکا در مرز با شوروی ( توسط پرسنل آمریکائی ) قسمت های رادار پایگاه های هوائی جزیره کیش و بنادر جاسک به محاصره یک ناوگان از نیروی دریائی آمریکا درآمد.

22/8/،58 ، (پس از تصرف سفارت آمریکا درتهران) آمریکا خرید نفت از ایران را قطع و به دستور کارتر وجوه نقدی و طلاهای ایران نزد بانک های آمریکائی توقیف شد. گفتم تحت شرایطی از جمله دسترسی به منابع نامحدود پول، ده ژنرال آمریکائی و ده هزار نیرو می توانم برگردم. من به اتحادیه اروپا گفتم که پیام روشنی درباره فعالیت های هسته ای ایران بفرستید، آنها باید نگران سلاح های هسته ای ایران باشند. 11/9/80 ، گزارش سیا به کنگره آمریکا: ایران فعال ترین کشور در دستیابی به سلاح های کشتار جمعی است و تلاش دارد و توانائی داخلی برای تولید سلاح های هسته ای، شیمیائی و میکروبی را توسعه دهد. این قانون اجازه تحریم افراد و سازمانهای را می داد که به برنامه هسته ای، شیمیایی، بیولوزیک و برنامه تسلیحات موشکی ایران کمک می کردند. جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران به مدت پنج ساعت با حضور اشتون با یکدیگر گفتگو کردند.

خرداد 84 ، باقی مانده های سازمان جاسوسی صدام در قالب یک آژانس جاسوسی تحت امر سیا برای ناآرام کردن ایران بازسازی می شوند. چین از منظر اقتصادی و روسیه از نظر نظامی دو تهدید عمده برای این نظم بودند ولی پیش بینی ها و محاسبات آمریکایی ها در مورد چینی ها درست در نیامد. تحلیلگر و زبان شناس برجسته آمریکایی در اظهاراتی اعلام کرد امور جهان بر اساس یک دکترین مافیایی اداره میشود که آمریکا اکنون پدرخوانده آن است. این ادعای واشنگتن در حالی مطرح میشود که تعهدات ایران به صورت کمی قابل راستیآزمایی هستند، اما راستیآزمایی رفع تحریمها به دستکم ۳ تا ۶ ماه زمان نیاز دارد. توصیه های خردمندانه کِنان که پیشتر ذکر شد، همچنین تأکید دارد که «آمریکا باید مراقب احساسی باشد که در میان مردم جهان ایجاد میکند». 4/6/58 ، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا: اعتقاد داریم که برای ثبات منطقه و حفظ آرامش در ایران ، اهمیت دارد که اعتبار و نفوذ حکومت بازرگان تقویت شود.

دیدگاهتان را بنویسید