مهمترین رویدادهای سیاسی منطقه و جهان در سال 2022

اما بایدن چه در مقام سناتور و چه به عنوان معاون رییس جمهوری در زمان «باراک اوباما»، به شدت درگیر شکلدهی دیپلماسی و سیاست نظامی واشنگتن در سراسر خاورمیانه بوده است. به دنبال رویداد ۱۱ سپتامبر و افزایش سطح خصومت نسبت به مسلمانان در امریکا و متعاقب آن حمله امریکا به افغانستان و عراق، رویکرد بوش به جهان اسلام با انتقادات شدیدی روبه رو شد. نویسنده بر این اعتقاد است که سیاست اوباما در قبال جهان اسلام به دلیل تداوم سلطه لابی صهیونیستی و نیز رفتارهای متناقض در جهت بهبود چهره امریکا علیه مسلمانان چندان کارساز نبوده است. راستی آزمایی ادعاهای ظریف در فایل صوتی جنجالی؛ آیا ظریف حقایق را گفت؟ آقای قالیباف معتقد بود که اگر کسی وعده میدهد که پس از پیروزی در انتخابات، سیاست خارجی جمهوری اسلامی را تغییر میدهد دروغ گفته است. ایالات متحده آمریکا بعد از خروج بریتانیا از شرق سوئز و منطقه خلیج فارس، از قبل از پیروزی انقلاب اسلامی درصدد بود تا یک حضور نظامی مستقیم و انحصاری در منطقه داشته باشد.

مهاجرت برای دههها نقطه عطفی در بحث سیاسی ایالات متحده بوده است. وی همچنین نسبت به استفاده روسیه از موسسات مالی غربی برای پولشویی هشدار داده است؛ پولی که به گفته وی برای نفوذ بر سیاستمداران استفاده میشود. بایدن هشدار میدهد که روسیه در زمان پوتین با تضعیف ناتو، تفرقه پراکنی در اتحادیه اروپا و تضعیف سیستم انتخاباتی ایالات متحده، مبانی دموکراسی غربی را هدف قرار داده است. در مقابل تاکید وی بر لزوم رسیدگی به دلایل اصلی مهاجرت در کشورهای مبدا است. فرجیراد اظهار کرد: متأسفانه برخی کشورهای عربی مانند مصر به خاطر برخی ضعفهای اقتصادی به کمکهای آمریکا و عربستان وابسته هستند و خود را در اختیار سیاستهای آنها قرار دادهاند. پذیرش شاه در مرکز سرطان نیویورک در مهر 1358 و تصرف سفارت آمریکا در تهران در سیزدهم آبان همان سال، که با سقوط دولت موقت همراه گشت، آمریکاییان را بیش از پیش در بهت فرو برد. اساسا روسیه و چین برای اینکه سیاست های خود را پیش ببرند وارد ائتلاف هایی از این دست نشده اند و در آینده هم بعید است چون ارزش های مشترکی ندارند. او اغلب مخالف استفاده از زور بوده و نسبت به توانایی ایالات متحده در تغییر شکل جوامع خارجی ابراز تردید کرده است.

وی با استدلال اینکه «امنیت اقتصادی با امنیت ملی مرتبط است»، پیشنهاد تریلیونها دلار هزینه از سوی دولت فدرال برای محصولات، زیرساختها و تحقیقات ایالات متحده پیشنهاد کرده است. ترامپ بر کاهش مالیات و حضور دولت در بخشهای ویژه اقتصادی تاکید داشته است؛ سیاستهایی که به گفته وی باعث رشد، نوآوری و اشتغال شده است. ب- اسرائیل: همان طور که در بالا گفته شد دوران ترامپ برای اسرائیل یک دوران طلایی بود و منجر به افزایش قدرت این رژیم در برابر کشورهای عرب منطقه شد. این در حالی است که عدم موفقیت دولت­ها برای پاسخ­گویی به نیازهای جوانان، می­تواند منجر به رادیکالیسم گردد. اکنون، یک دهه پس از آن، 2 سفارت آمریکا بسته مانده است و روابط آمریکا – ایران از دشمنی شدید تا انزجار دیپلماتیک آشکار در نوسان است. از جمله اهداف آمریکا از ترور سردار سلیمانی، تضعیف نفوذ منطقهای ایران بود، اما این اقدام به ضد خود تبدیل شد و شهادت شهیدسلیمانی، تجلی نفوذ منطقهای ایران بود و سیاست خارجی منطقهای ما را فعالتر کرد.

حمله آمریکا به عراق و سرنگونی دولت صدام حسین نیز جلوهای دیگر از خدمات بیسابقه ایالات متحده آمریکا به ایران طی دو دهه اخیر است که موجب تقویت حضور ایران در معادلات این کشور نیز شد. این خلاصه اظهارات، گزارشات و مقالات مربوط به سیاست خارجی آمریکا در مورد ایران است که توسط تهیه شده است. درواقع علی رغم بیکاری کم و رشد اقتصادی از زمان بحران مالی ۲۰۰۸ به این سو، اقتصاددانان نگران کاهش رشد، افزایش بدهی و عدم اطمینان در مورد جنگ تجاری ترامپ هستند. اعتراضات گسترده مردم ایران در حدود 20 شهر استان خوزستان به بحران بیآبی و نابودی محصولات دامی و کشاورزی رنگ سیاسی به خود گرفته و منجر به جانباختن چندین نفر از آنها بر اثر حمله نیروهای امنیتی شد. برای نمونه گروههای تندرو را در آن کشورها فعال میکند تا امنیت آنها را به خطر بیندازند. ». متأسفانه، برخلاف اتحاد جماهیر شوروی، چین به هیچ یک از کشورهای همسایه حمله نکرده و آنها را اشغال نکرده است.

دیدگاهتان را بنویسید