نتایج تغییر سیاست خارجی آمریکا در خاورمیانه

رشد جمعیت با کاهش و ایجاد مشکلات اقتصادی و افزایش نرخ بیکاری همراه است که هر کدام از مسائل می­تواند مشکلاتی را در پیش روی دولت­های منطقه بر جای گذارد. جنگ 33 روزه پیامدهای گسترده­ای برای جامعه و ساختار سیاسی، نظامی و اجتماعی اسرائیل به همراه داشت. کابینه اولمرت در برابر پیامدهای جنگ ششم در عرصه داخلی، با ارائه طرح تغییر ساختار نظام سیاسی اسرائیل، ورود حزب «اسرائیل بیتنیو» به کابینه و تعویق انتشار گزارش وینوگراد سیاست­هایی را در جهت مقابله با پیامدهای جنگ در پیش گرفت. تحولات عرصه فلسطینی نیز از بهترین فرصت­های فراروی کابینه اولمرت جهت اغماض از پیامدهای جنگ 33 روزه بر افکار عمومی اسرائیل بود. بودند. (هدایتی، 1386، 10) اولمرت مدعی بود که قطعنامه 1701 یک پیروزی دیپلماتیک برای اسرائیل به حساب می­آید و اجرای دقیق آن را به معنای محدودیت حوزه عملیاتی حزب­ا.. گروه نظامی انگلیسی موسوم به «UKMTO» در حساب توئیتری خود از وقوع حادثهای برای یک کشتی در سواحل الفجیره امارات متحده عربی خبر داد. شده بود ناکارآمد می­دانست (OpallRome, 2001, 2) و منتظر فرصت و بهانه­ای برای تسویه حساب با حزب ا..

رئیسجمهور ترکیه در نشست مشترک خبری با عبدالفتاح البرهان، رئیس شورای حاکمیت سودان در آنکارا گفت: در خصوص همبستگی با مردم و دولت سودان و تسهیل این روند دشوار مصمم هستیم. دولت آمریکا بیش از دیگران به ارزشها، وجهه و نفوذ آمریکا آسیبزده است؛ بنابراین، باید از تشدید این روند جلوگیری کرد. انفعال سیاست آمریکا که با اختلافات درون اروپایی تشدید میشود، نفوذ ترکیه، روسیه، امارات و مصر را در لیبی بیشتر میکند. اسرائیل از نزدیکی بیشتر با ترکیه، علاوه بر استفاده از ظرفیت­های منطقه­ای ترکیه در ابعاد سیاسی و اقتصادی، تلاش می­نماید از نفوذ ایران در کشورهای پیرامونی از طریق گسترش همکاری با آنکارا جلوگیری نماید. در اواخر سال 1355ش. دولت دموکرات کارتر بر سرکار آمد. دولت ترکیه به رغم آن که در سال 1947 مخالفت خود را با تقسیم فلسطین اعلام داشت، اما اولین کشور مسلمانی بود که در مارس سال 1949 یعنی چند ماه پس از تشکیل دولت یهود، اسرائیل را به رسمیت شناخت. رابرت گیتس وزیر دفاع پیشین ایالات متحده آمریکا در کتاب خاطرات خود در ارتباط با سیاست آمریکا در قبال افغانستان اشاراتی کرده است. سخنگوی کاخ سفید خروج نیروهای آمریکا از افغانستان را «شکست» خوانده و اعلام کرد که نمیتوانیم برای جنگ افغانستان اعلام «پیروزی» کنیم؛ زیرا این جنگی است که طی 20 سال موفقیت نظامی در آن حاصل نشده است.

این کتاب به بررسی سیاست خارجی رؤسای جمهور امریکا از ابتدای قرن بیستم تا سال 2020 اختصاص دارد. او در مرکز اطلاعات و امنیت قرن 21 این اندیشکده حضور دارد و از نویسندگان نشریه مطرح «نشنال اینترست» است. کابینه اولمرت در عرصه سیاست خارجی نیز اقداماتی را در پیش گرفت، این در حالی است که این اقدامات در راستای انحراف افکار عمومی و فقط در حد جنحال خبری و کار روانی و تبلیغاتی بود. در همین راستا کمیته­ای به رهبری «لیپکین شاهاک» تشکیل گردید، که با دستور اولمرت این کمیته منحل شده و کمیته­ای به ریاست «الیاهو وینوگراد» تشکیل شد. اولمرت پس از آغاز جنگ در نشست کنست، هدف اسرائیل را نابودی کامل حزب­ا.. آنان تشکیل دولت یهودی را وحدت بخش و رفع­کننده سرگشتگی و آوارگی قوم یهود قلمداد می­کردند و از همان آغاز تاسیس دولت اسرائیل، این مساله مورد اختلاف نظر متفکران یهودی و علمای مذهبی قوم یهود بود.

این کارشناس مسائل سیاسی گفت: شاید مجموعه این سیاستها، بتواند طرف آمریکایی را از استراتژی و راهبرد مهار به سمت راهبرد حل اختلاف با ایران مجبور کند. علاوه بر آن، با فروپاشی شوروی، مفهوم ژئوپلتیک دچار آشفتگی شد، چرا که تا این زمان، ژئوپلتیک در فضای رقابتی تعریف می شد که آخرین وضعیت در چارچوب رقابت میان شرق و غرب بود. گروه طالبان روز پانزده آگوست با تسلط بر شهر کابل و ورود به ارگ ریاست جمهوری أفغانستان، کنترل کامل این کشور به جز پنجشیر را به دست گرفت. ازاین رو باید اذعان کرد که مواضع کاخ سفید به مراتب با وزارت خارجه این کشور هم سوتر از عهد ترامپ خواهد بود. سخنگوی وزارت خارجه مصر از آغاز مذاکرات بین هیئتهای ترکیه و مصر در قاهره در پنجم ماه می خبر داد. به منظور تقویت و همکاری­های چند جانبه بین 15 عضو اتحادیه اروپا (قبل از اضافه شدن اعضای جدید) و 10 کشور ساحل مدیترانه در نشستی که در سال 1995 در بارسلونا برگزار شد، پروسه­ای موسوم به پروسه بارسلونا آغاز گردید. ملکی، محمدرضا(زمستان 1377)، “روابط ترکیه و اسرائیل و آثار آن در آسیاسی مرکزی و قفقاز”، فصلنامه مطالعات آسیای مرکزی و قفقاز، شماره 24، دوره سوم، سال هفتم. انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری ایران 18 ژوئن 2021 برابر با 28 خرداد 1400 برگزار و براساس نتایج اعلامی ابراهیم رئیسی برنده انتخابات اعلام شد.

تغییرات اجتماعی و تغییر نگرش نسل جدید و تلاش این نسل برای استیفای حقوق مدنی و سیاسی نمایان است و افکار عمومی در انتخابات برگزار شده با وجود محدودیت­های فراوان به این خواست­ها و مطالبات نو رغبت نشان می­دهند. نکته قابل اشاره دیگر تلاش امریکا برای جلب حمایت کشورهای عرب منطقه خاورمیانه به لغو تحریم­ها بر علیه کالاهای اسرائیلی و افزایش مبادلات اقتصادی بین اسرائیل و کشورهای عرب منطقه است. ناکامی امریکا در نیل به اهداف خود در طرح خاورمیانه بزرگ و مواجه با مشکلات و موانع بسیار در راه ثبات­سازی و برقراری امنیت در عراق، بار دیگر کاخ سفید را برای احیای مذاکرات صلح ترغیب نموده است. عراق در اوایل سال 2003 و در هنگام حمله امریکا نمی­توانست تهدیدی جدی و اولیه برای امنیت اسرائیل باشد، عراق اگر چه از مبارزات فلسطینیها حمایت می­کرد ولی حمایت صدام در قیاس با منابع مالی دیگر محدود بود. سال 2021 آبستن رویدادها و تحولات مهم و تاثیرگذار زیادی در صحنه سیاسی و اجتماعی و اقتصادی جهان بود.

دیدگاهتان را بنویسید