نفوذ آمریکا در خاورمیانه در سایه افغانستان[برامبرگ دانیل ، مرکز عربی در واشنگتن(آمریکا)، 17ژوئیه2022]

در واقع این ذهنیت درباره سیاست خارجه، می تواند تاثیراتی جانبی در خاورمیانه به همراه داشته باشد. در نتیجه این توافقنامه که تاییدیه پایدار متعهدین آن را به همراه دارد، ایران از تحریمهای شورای امنیت ملل متحد، اتحادیه اروپا و ایالات متحده بیرون خواهد آمد. آیا دکترین امنیت ملی یا سیاست خارجی آمریکا طی سال های اخیر در مواجه با ایران تغییر کرده است؟ از سوی دیگر مادورو که ایالات متحده روابط خود را با او در سال ۲۰۱۹ قطع کرد، از جمله شخصیتهای بینالمللی است که به ولادیمیر پوتین، رئیسجمهور روسیه درباره «حمایت قوی» خود از او اطمینان داده است. او واقعا فاقد درک از روابط بین الملل بوده و به صحبت های متناقض خود درباره سیاست خارجه ادامه می دهد. این موضوع به این خاطر است که ترکیه متحد بسیار مهمی برای سیاست خارجه آمریکا در خاورمیانه است. به نظر میرسد در هر دو استراتژی چین و روسیه، دولت بایدن شرکای مطمئنی در مجلسین امریکا دارد.

AUKUS با تقویت استرالیا، این سیگنال را به منطقه ارسال میکند که امریکا هیچ تردیدی در حمایت از متحدانی که در برابر زورگویی چین مقاومت میکنند، ندارد. عقل سلیم هم حکم میکند دولت و کشور به فکر آینده باشند و ترمیم گذشته. ایران در واکنش به فشارهای مضاعف غرب، در جهت حفظ اعتبار و آبروی خود عمل میکند و بهدنبال حفظ احترام به نفس خود است. حتی در همین پیام تبریک نیز ملت ایران طرفدار تروریست و دنبال سلاح هستهای خوانده شدهاست. در عین حال چین تعاملاش را با همسایهگان افغانستان نیز متمرکز کرده است. در مقابل، کلینتون را داریم که دور تا دورش را ثروتی به نام مشاوران و کارشناسان سیاست خارجی احاطه کرده است. آقای ترامپ گروه قدرتمندی از مشاوران سیاست خارجه را در اختیار ندارد. در کل، معتقدم کلینتون بیشتر هم راستا با سیاست خارجه اوباما خواهد بود تا هم راستان نبودن، در نتیجه او زیاد از سیاست خارجه اوباما منحرف نخواهد شد. معتقدم یکی از اقدامات خوبی که اوباما انجام داد، پیگیری توافق هسته ای بود. در این سند آمده است که روابط با روسیه «باید همانند روابط با یکی از کشورهای متعدد جهان برقرار شود». اخیرا یکی از همکارانم یک سخنرانی پیرامون موضوع تحولات ترکیه در طول تاریخ داشت که البته درباره تغییر نکردن بسیاری از موضوعات در ترکیه در طول تاریخ نیز بحث کرد.

مبرهن است که ساختار نظام بین الملل در پهلوی تروریزم و انقلاب سایبری از عوامل مهم در اتخاذ سیاست خارجی ایالات متحده آمریکا بوده و اکنون نیز این عامل در تدوین سیاست خارجی کشورها از عناصر مهم به شمار می¬رود. پنج دهه پیش جمال عبدالناصر رئیس جمهوری وقت مصر تلاش می­نمود با تمسک به افکار و ایدئولوژی­های سوسیالیستی و چپ و شعارهای پان عربیستی، بین کشورها و ملت­های عرب وفاق و اتحاد ایجاد نماید. بله این کشور نیز مانند همه کشورها مشکلاتی داشته است و دیگر امپراطوری عثمانی از بین رفته است اما هسته ترکیه، علیرغم اوضاع دگرگون شده این کشور، قدرتمند مانده است. به نظر من، اتفاقاتی که احتمالا در آینده شاهد خواهیم بود – خصوصا اگر حزب عدالت و توسعه، قوانین دولتی را به طور قانونی رعایت نکند و اوضاع پیش نرود – روابط آمریکا و ترکیه را تحت فشار خواهد گذاشت. تکرار می­کنم ما نمی­توانیم آینده را پیش بینی کنیم، درست مثل آب و هوا و این نظرات، نظرات شخصی من است و نظر هیچ فرد دیگری نیست.

اکنون آنها طلب پول میکنند و ما میرویم که بار دیگر این کار را انجام دهیم. یک دیپلمات با اشاره به تأخیر پیش آمده و شرایط فعلی برنامه هسته ای ایران مدعی شد: اکنون بحث گسترده ای در مورد “افزایش فشار” بر ایران وجود دارد. دولت برای اجرای آن، در برنامه «مشاغل آمریکایی» سرمایهگذاری کرده است. ما همیشه نمی دانیم که چه اتفاقی خواهد افتاد اما آن چه می­دانیم این است که انتخابات کنونی همه، از جمله جمهوری خواهان، را شگفت­زده کرده است. به همین خاطر، راه حلی دیپلماتیک لازم است و از آن جایی که وضعیت سوریه و عراق وحشتناک است، ما باید به سیاست­های عامل مهم و تاثیرگذار منطقه یعنی ایران متوسل شویم. ترکیه متحد مهمی برای ناتو و همچنین یک شریک برای آمریکا و مخالف داعش است، و در کل متحدی استراتژیک برای آمریکا محسوب می شود. ترامپ به طور مکرر گفته است که امکان استفاده از سلاح هسته ای علیه داعش را رد نمی کند. این خط فکری، دردسر ساز و چشم اندازی سیاه و سفیدی را متصور می سازد که به طور بالقوه فوق العاده خطرناک می باشد. در مجموع، تجربه فوق العاده ای بود و افتخار بزرگی برای من خواهد بود که یک بار دیگر به ایران برگردم.

سال 2005 زمانی که بورسیه بنیاد بین المللی “روتری” را برای تحصیل در دانشگاه بوسفوروس (دانشگاه بغازیچی) داشتم از طریق ترکیه به ایران سفر کردم. در نهایت، اوایل سال 2005 راهی برای دریافت روادید پیدا کردم و توانستم به ایران بیایم. آمریکا با اعمال فشارها، تهدیدها و تحریم ها سعی داشت که از دستیابی ایران به انرژی هسته ایممانعت به عمل آورد. فاتو بنسودا، دادستان کل دیوان کیفری بینالمللی طی بیانیهای در وبگاه این نهاد از آغاز تحقیقات درباره جنایات جنگی اسرائیل در سرزمینهای اشغال شده فلسطین خبر داد. خبر دیگر از درگیری های چین و آمریکا آن که جت «اف- 35» 100 میلیون دلاری آمریکا هنگام برخاستن از عرشه ناو هواپیمابر «یواس اس کارل وینسون»، در دریای جنوبی چین سقوط کرد؛ حادثه ای که نیروی دریایی آمریکا آن را یک «اتفاق ناگوار» توصیف کرد. این جت از جدیدترین جنگنده های نیروی دریایی آمریکاست و به تجهیزات سری مجهز است. از آنجا که در آب های بین المللی سقوط کرده، تلاش برای دستیابی به آن از نظر فنی یک مسابقه شده است. هر که زودتر به آن برسد، برنده است. اما جایزه چیست؟ افغانستان از قرون قدیم به عنوان کلید فتح هند اهمیت داشته زیرا کشور هند از سه سمت شرق، غرب و جنوب به آن محاط بوده و از طرف شمال به کوه های قره قوروم و هیمالیا محدود می شود.

دیدگاهتان را بنویسید