نقش رسانه در سیاست خاورمیانه ای ایالات متحده امریکا

روحانی اظهار کرد: یکی از مظاهر بزرگ پیروزی ملت ایران و شکست حتمی دشمن در این جنگ اقتصادی پایان دوره ترامپیسم است. بریتانیا اهمیت این کشور را در قرن نوزدهم بازشناخت؛ چنان که شوروی وقتی در سال 1979، به افغانستان حمله کرد نشان داد که از این اهمیت به خوبی آگاه است. وی تصریح کرد: امیدواریم دولت آینده آمریکا سیاستهای ترامپ نسبت به ایران را با صراحت محکوم کند و سیاستهای نادرستی که دولت قبل آمریکا در طول تا ۴ سال اعمال کرد را جبران کند. وی تاکید کرد: ملت ایران با مقاومت خود این دستاورد بزرگ را در صحنه بین المللی مشاهده می کند. این اقدام می تواند باعث افزایش نقوذ بین المللی جمهوری اسلامی ایران شود و زمینه را برای همبستگی بیشتر جهان سوم و تقویت جنبش عدم تعهد و گروه نم در شورای آژانس بین المللی انرژی اتمی شود. همچنین در پی گفتوگوهای دیپلماتیک بین حكومت نیکلاس مادورو و یک هیئت نمایندگی ایالات متحده برای افزایش تولید نفت، این کشور دو آمریکایی زندانی را آزاد کرد.

در روزهای گذشته گزارشهایی منتشر شده بود كه از قصد بایدن برای سفر به عربستان در ماههای پیشرو حكایت میكرد. پادشاه عربستان سعودی و رئیسجمهور آمریکا در این تماس تلفنی بر روابط استراتژیک و اقتصادی دو کشور تأکید کردند. وزارت خارجه امارات متحده عربی هم در واكنش به این تماسها گفته است که تماس بایدن با شیخ محمد بن زاید میتواند به زمان دیگری موکول شود. ما امیدواریم دولت آینده آمریکا نسبت به ملت ایران در اولین قدم، سیاست های ترامپ نسبت به ایران را با صراحت محکوم کند. ایالات متحدهٔ آمریکا از شمال با کشور کانادا، و در جنوب با کشور مکزیک مرز خاکی دارد. این روش بر مبارزه با شبکههای تروریستی در کشورهای خارجی با استفاده از گروههای کوچکی از نیروهای ویژه ایالات متحده و حملات هوایی تهاجمی به جای استقرار نیروهای بزرگ تاکید دارد. وی ادامه داد: اقدامات ضد انسانی و تروریستی و سبوعانه ای که نسبت به ملت ایران حتی در دوران کرونا انجام داد و هر روز به تحریم خود و فشار خود افزود.

اقدامات ضد حقوق بشری و اقدامات تروریستی را به صراحت محکوم کرده و سیاستهای نادرستی که دولت قبلی در طول ۴ سال اعمال کرد را جبران کند. رئیس جمهور تصریح کرد: دولت آینده آمریکا باید کارهای بزرگی را انجام دهد و بتواند در برابر آن همه اقداماتی که چهره آمریکا را تخریب کرد تا حدی شرایط را جبران کند و اشتباهات گذشته را انجام ندهد. دو دستور ویژه به وزیر صمت و وزیر نفت جهت جهش تولید دادند که این وزارتخانه ها باید برنامهریزی کنند و برنامه های خود را آماده کنند. دکتر کرمی گفت: در۲۶ سال اخیر این دو کشور درگیری های خاصی بر سر بعضی موضوعات داشتند که در برهه ای همراهی روس ها و درپاره ای اوقات، مخالفت آن ها را به همراه داشته است. 3. حفظ رژیمهای همراه و مقابله با رژیمهای ناهمراه با شیوههای مختلف حتی از راه مداخلهگرایی تهاجمی در قالب مبارزه با تروریسم و دموکراسیسازی (احمدخان بیگی، ۱۳۹۲: ۱۰۱۹).

بعد از آن به بهانه آزاد سازی گروگان­های خود حمله به طبس راه انداخت و در این توطئه نیز ناکام ماند.و با طراحی کودتای نوژه و چراغ سبز نشان دادن به رژیم بعثی برای تهاجم به ایران روی آورد. مادورو قبل از آن هم گفته بود كه «ونزوئلا نفت دارد و امکان استخراج و خرید آن برای همه سرمایهگذاران از آسیا و اروپا گرفته تا ایالات متحده فراهم است». طبق گزارش اندیشکده آمریکایی؛ در شرایطی بایدن برای عقبنشینی از خاورمیانه برنامهریزی میکند که ایران در کل منطقه نفوذ قابل توجهی دارد و خود را برنده اصلی خروج آمریکا از منطقه میداند. نفوذ کنترل نشده این قدرتها مسئلهساز است، زیرا حمایت آنها از جناحهای رقیب میتواند حرکت لیبی را به سمت انتخابات دموکراتیک تضعیف کند. این همه از نفوذ روز افزون چین در افغانستان حکایت میکند. میتوان گفت که امنیت ملی ایران تا قبل از انقلاب اسلامی متاثر از رقابت قدرتهای بزرگ بوده است. اسرائیل تقریباً خارج شده و این یک مساله وحشتناکی است. ب- اسرائیل: همان طور که در بالا گفته شد دوران ترامپ برای اسرائیل یک دوران طلایی بود و منجر به افزایش قدرت این رژیم در برابر کشورهای عرب منطقه شد. یک مقام آمریکایی در این زمینه گفت: «انتظار كاخ سفید تنها یک تماس تلفنی بود؛ اما همان هم انجام نشد».

آخرین تماس تلفنی بایدن با ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، به ۹ فوریه و پیش از حمله روسیه به اوکراین بازمیگردد. جو بایدن خلاف دونالد ترامپ، رئیسجمهوری پیشین آمریكا، روابط گرمی با عربستان سعودی و امارات ندارد و روابط دوجانبه به دلیل سیاست آمریکا در قبال خاورمیانه سرد شده است. مرجع راستی آزمایی که می تواند یک نهاد فراقوه ای نظیر شورای عالی امنیت ملی یا هیئت عالی نظارت بر برجام یا حتی یک نهاد جدید با بدنه کارشناسی قوی و دبیرخانه ثابت باشد. طرح نظم نوین جهانی زمانی مطرح شد که مارشال مکلوهان نظریه دهکده ای جهانی را مطرح نموده بود. تایوان خود توانایی ساخت سلاح هسته ای را دارد و می تواند چنین کاری را انجام دهد، در صورتی که ایالات متحده روشن کند که به تهدیدات علیه تایوان پاسخ نمی دهد. زخم کهنهای وجود دارد که باید درمان شود. وی ادامه داد: دولت آینده آمریکا باید کارهای بزرگی را انجام دهد و بتواند در برابر آن همه اقداماتی که چهره آمریکا را تخریب کرد، تا حدی شرایط را جبران کند.

دیدگاهتان را بنویسید