نگاه سیاست خارجی ترامپ و بایدن به مسائل جهانی

عماد حرب، مدیر مرکز عرب در واشنگتن دی سی ، می گوید: احتمال خروج امریکا از خاورمیانه اندک است، نه به آن علت که امریکا به نفت خاورمیانه نیاز دارد، بلکه ملاحظات راهبردی امریکا اجازه آن را نمی دهد. برای این منظور در آغاز، برداشت دوگانه از قدرت که در نظریه قدرت نرم نای وجود دارد، طرح می شود. در مقابل بایدن یک طرح ملی برای رسیدگی به همه گیری ویروس کرونا ارائه داده است. همه شاخصها را که مقایسه کنید، نشان می دهد که دولت جمهوری اسلامی ایران قبل از شروع جنگ اقتصادی سیاست درست، عملکرد درست و قابل مقایسه و قابل ارائه با دوره بلندمدت تاریخ اقتصادی ایران را داشته است. در دوره دونالد ترامپ، عربستان سعودی به محور اصلی رویکرد ایالات متحده نسبت به خاورمیانه تبدیل شد. فرضیه اصلی آن است که سه متغیر «وابستگی انرژی چین» به خاورمیانه «اقتصاد»و حمایت از «ثبات » در خاورمیانه، متغیرهای موثر در سیاست خاورمیانه ای چین هستند.

دولت بایدن باید به جای احیای برجام، بر جایگزینی آن تمرکز کند، زیرا بعید است که احیای توافق 2015 در درازمدت رضایت ایالات متحده و ایران را جلب کند. از طرفی با اشغال کویت آرامش کشورهای منطقه را نیز بر هم زده است. در واقع در تاریخ ایران ما دو دفاع مقدس داشتیم، یک دفاع مقدس ۸ ساله در برابر صدامیان و یک دفاع مقدس هم در برابر جنگ اقتصادی در برابر ترامپیان. حوادث تروریستی 11 سپتامبر در آمریکا و متعاقب آن حضور گسترده نیروهای نظامی آمریکا در منطقه در قالب دو جنگ افغانستان و عراق تهدیدهای مستقیم سیاسی – امنیتی برای ایران به همراه داشت و متعاقب آن جهت گیری سیاست خارجی ایران در منطقه را تحت تاثیر جدی قرار داد. در این دوران هدف اصلی سیاست خارجی ایران مبتنی بر افزایش امنیت نسبی از طریق مهار تهدید آمریکا بود و این تحولات ضرورت افزایش نقش منطقه ای ایران برای پیشگیری از این تهدید را در سیاست خارجی مطرح کرد. همزمان با این تحول ، بحث جایگاه منطقه گرایی در سیاست خارجی ایران در محافل روشنفکری، دانشگاهی و سیاستگذاری کشورمان مطرح شده است. پرسش اصلی همواره این بوده که دامنه و مرزهای حضور ایران در مسائل منطقه خاورمیانه کجاست و این مسئله چه چالش ها و فرصت هایی به وجود میآورد؟

2/2/81 ، ریچارد پرل مشاور وزیر دفاع: به اعتقادات دولت، کنگره و سنا، نظام فعلی ایران تهدیدی جدی علیه امنیت ایالات متحده محسوب می شود. به اعتقاد حسین عبدالحسین تحلیلگر مسائل سیاسی خاورمیانه، تا زمان رویکردهای اشتباه و خطاهای جدی دولت اوباما در خاورمیانه رخ نداده بود، این منطقه در مسیر درستی قرار گرفته بود. 7. فراتر از محدودیت هایی که از سرشت درهم بافته استقرار نیروهای آمریکا در خلیج فارس سرچشمه می گیرد، موانع ژئواستراتژیک (بوم راهبردی) و سیاسی بنیادینی بر سر راه یک بازنگری در حضور نظامی آمریکا وجود دارد. بعضی از دیدگاه ها معتقدند که حضور بیش از اندازه ایران در مسائل منطقه به خصوص خاورمیانه عربی چالش ها و تنش هایی غیر ضروری را برای منافع و امنیت ملی کشوربه همراه دارد. در دهههای پس از جنگ جهانی دوم، جنگ سرد معیار اصلی ارزیابی امریکا از تهدید منافع این کشور در نقاط مختلف جهان بود. رهبر انقلاب، در بیان عبرت دوم، «مردم» را مهمترین پشتوانه دولتها خواندند و افزودند: اگر در اوکراین مردم وارد میدان میشدند، وضع دولت اینگونه نمیشد اما چون مردم دولت را قبول نداشتند وارد نشدند. اما نباید از عوامل اصلی و جانی این سناریو یعنی امریکا و رژیم صهیونیستی غافل شد و به آنان مجال پیشبرد آن را داد.

مقاله حاضر به سیاست خاورمیانه ای چین در خاورمیانه و رقابت آن با آمریکا می پردازد. در حال حاضر درآمد سرانه 1.4 میلیارد نفر مردم چین حدود 10 هزار دلار است ، در حالی که در آمد سرانه برای 380 میلیون آمریکایی، 65 هزار دلار است. با این حال آمریکا برای نجات متحدان سنی و کرد خود وارد عمل نشد و برقراری ثبات در عراق بار دیگر با شکست مواجه شد. ولی از زمانی که نظامیان آمریکایی خاک عراق را ترک کردند، واشنگتن حمایت خود را از گروه های کرد و سنی این کشور قطع کرد و تنها دولت بغداد مخاطب آمریکا شد که این بزرگترین اشتباه واشنگتن بود. المالکی تنها متحد آمریکا نیست که این کشور آن را در نیمه راه رها کرده باشد، در لبنان نیز چنین موردی اتفاق افتاده بود. سوال اصلیآن است که متغیرهای اثرگذار در سیاست خاورمیانه ای چین و رقابت آن با آمریکا چیست؟

رهبران به دقت درحال بررسی نظرسنجی ها هستند و می خواهند بدانند بایدن یا ترامپ، کدام یک پیروز خواهد شد و این پیروزی در مورد نقش امریکا در خاورمیانه در چهارسال آینده چه تاثیری خواهد گذاشت. آنچه در اینجا می تواند نقش فزاینده ای در افزایش قدرت یک بازیگر ایفا کند، تشخیص ارتباط موجود میان قدرت سخت و قدرت نرم در یک موضوع خاص و یا یک برهه زمانی مشخص است. وی تاکنون نشانههای کمی در مورد اینکه آیا او خروج نیروهای ایالات متحده از افغانستان که طبق توافق صلحی منعقدشده بین دولت ترامپ و طالبان برای ماه می برنامه ریزه شده را به پایان میرساند یا خیر. ]. سهشنبه فنی نشستی دوساعته است که سهشنبه اول هر ماه برگزار میشود و مدیران و مهندسان ارشد بر سر پروژههای ملی بحث میکنند. هدف هر سه رویکرد، تأمین منافع آمریکا و حفاظت از مردم آمریکاست و تفاوت آنها ناشی از ارزیابیهای متفاوت از اولویتها و نفوذ آمریکا و تهدیدهای فراروی این کشور است. سنی ها تا اندازه ای تضعیف شدند که هر لحظه ممکن بود کنترل زمام امور از دست گروه های افراطی سنی خارج شود.

دیدگاهتان را بنویسید