نگاه سیاست خارجی ترامپ و بایدن به مسائل جهانی

در کل، معتقدم کلینتون بیشتر هم راستا با سیاست خارجه اوباما خواهد بود تا هم راستان نبودن، در نتیجه او زیاد از سیاست خارجه اوباما منحرف نخواهد شد. معتقدم یکی از اقدامات خوبی که اوباما انجام داد، پیگیری توافق هسته ای بود. کریس داد، سناتور سابق آمریکایی و دو معاون وزیر سابق با نامهای ریچارد آرمیتاج و جیمز استینبرگ 25 فروردین وارد تایوان شدند. این نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا سیاست خود را در قبال چین افزایش فشار بیشتر بر پکن و همکاری نزدیکتر با متحدان اعلام کرده است. این موضوع می تواند عواقب خطرناک بسیاری داشته باشد. این خط فکری، دردسر ساز و چشم اندازی سیاه و سفیدی را متصور می سازد که به طور بالقوه فوق العاده خطرناک می باشد. طبق این نظریه، میتوان گفت وقتی یک کشور وابستگی زیادی به یک مجموعه و کشور پیدا میکند، آن کشور تا جای ممکن و در جهت منافع خود، کشور ضعیفتر را تحت فشار قرار میدهد.

بوش، شاهد تشدید حضور نظامی آمریکا در خاورمیانه بودیم و در زمان اوباما، تلاش­هایی برای کنترل اوضاع و کاهش تعداد نیروها در دستور کار قرار گرفت. در واقع بسیاری معتقدند که ترامپ، نامزد بسیار خطرناکی برای روابط بین الملل و برای آمریکا در خارج از کشور است. آمریکا نیروهای نظامی خود را در شرایطی از عراق خارج کرد که حکومت عراق به ثبات نرسیده بود. اخیرا یکی از همکارانم یک سخنرانی پیرامون موضوع تحولات ترکیه در طول تاریخ داشت که البته درباره تغییر نکردن بسیاری از موضوعات در ترکیه در طول تاریخ نیز بحث کرد. او واقعا آقای خودش است و البته بدترین دشمن خود نیز می باشد. او واقعا فاقد درک از روابط بین الملل بوده و به صحبت های متناقض خود درباره سیاست خارجه ادامه می دهد. آیا ممکن است ترامپ راه جورج بوش را ادامه دهد یا کلینتون راه اوباما را؟ این موضوع با سیاست خارجه جورج دبلیو بوش و بسیاری از تفکرات خود ترامپ فرق دارد. این ارزیابی نیازمند وجود مؤلفهها و شاخصهایی است تا طبق آن، میزان کامیابی یا افول قدرت و هژمونی آمریکا در منطقه را مشخص کند.

وی افزود: با شناخت و تعامل منطقی که وجود داشت و همچنین با هوشمندی ملتهای منطقه این توطئه شکست خورد. این موضوع به این خاطر است که ترکیه متحد بسیار مهمی برای سیاست خارجه آمریکا در خاورمیانه است. شما کارشناس امنیت بین الملل هستید و همانطور که می دانید خاورمیانه و به ویژه خلیج فارس به لحاظ تامین امنیت ملی آمریکا از مناطق کلیدی و مهم محسوب می شود. آیا دکترین امنیت ملی یا سیاست خارجی آمریکا طی سال های اخیر در مواجه با ایران تغییر کرده است؟ درواقع، کشور­های غربی و بهویژه آمریکا و اروپا در برخورد با ایران همواره بر ارزشهای غربی همچون پیشینهسازی امنیت اسرائیل، مهار ایران و نادیدهگرفتن حقوق هستهای ایران تأکید داشتهاند. تلاش برای کودتا در ترکیه، چه تاثیراتی بر روابط آمریکا و ترکیه خواهد داشت؟ و این کودتا چه تاثیراتی بر قدرت رجب طیب اردوغان در داخل ترکیه دارد؟ بله این کشور نیز مانند همه کشورها مشکلاتی داشته است و دیگر امپراطوری عثمانی از بین رفته است اما هسته ترکیه، علیرغم اوضاع دگرگون شده این کشور، قدرتمند مانده است.

مطمئنا آمریکا در دوره هایی از دولت ترکیه نا امید شده است اما ما هم چنان به عقب بر می گردیم و به ترکیه اعتماد می کنیم. ترکیه متحد مهمی برای ناتو و همچنین یک شریک برای آمریکا و مخالف داعش است، و در کل متحدی استراتژیک برای آمریکا محسوب می شود. مردم همچنین می توانند وام یک میلیون تومانی را هم دریافت کنند. فکر می کنم، از نظر او و نیز نقطه نظر خودم، آمریکا از دهه اول قرن بیست و یکم تا به امروز، بیش از 15 سال درگیر جنگ بوده است. چین، ژاپن، کرهجنوبی و آلمان نیز به سبک و سیاق انگلیسیها، روابط بینالمللی خود را طراحی و مدیریت میکنند. در مورد تجاوز روس ها به اوکراین این جنگ قابل پیش بینی نبود و امروز گفته می شود در صورت فشار بیشتر بر روس ها بعید نیست روسیه از سلاح های اتمی استفاده کند و در پی آن ممکن است کشورهای دیگر نیز وارد این درگیری اتمی شوند هر چند بعید به نظر می رسد اما احتمال دارد همانطور که آمریکا نیز ژاپن را با بمب اتم متوقف کرد روزی روسیه را نیز چنین کند یا بالعکس روسیه از سلاح اتمی استفاده کند؟

ترامپ به طور مکرر گفته است که امکان استفاده از سلاح هسته ای علیه داعش را رد نمی کند. به طور کلی سیاست خارجی بایدن در خاورمیانه تفاوت چندانی با دوران ترامپ نخواهد داشت و تنها تفاوت در ابزار رسیدن به هدف است که بایدن احتمالا از ابزارهای دیپلماتیک و حقوق بشری استفاده خواهد کرد. این روابط، سیاست فعلی باراک اوباما است یا سیاست کلی آمریکا؟ در واقع این ذهنیت درباره سیاست خارجه، می تواند تاثیراتی جانبی در خاورمیانه به همراه داشته باشد. در واقع ما باید عوامل کلیدی ترکیه را دنبال و تماشا کنیم تا ببینیم در آینده چه اتفاقاتی می تواند روی دهد. به نظر من، اتفاقاتی که احتمالا در آینده شاهد خواهیم بود – خصوصا اگر حزب عدالت و توسعه، قوانین دولتی را به طور قانونی رعایت نکند و اوضاع پیش نرود – روابط آمریکا و ترکیه را تحت فشار خواهد گذاشت. به هر حال به سختی می­توان پیش بینی کرد که سیاست خارجه ترکیه به کدام سمت خواهد رفت. اولین دور تحریمها را اتحادیه اروپا و با ادعای نقض حقوق بشر در استان سینکیانگ چین وضع کرد و این اقدام پاسخ تلافی جویانه پکن را به دنبال داشت. آیا رئیس جمهور بعدی آمریکا سیاست یا دکترین جدیدی طراحی خواهد کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید