چرا کارتر و هیچ رئیس جمهور دیگری نتوانست خاورمیانه را تغییر دهد؟

دموکرات­ها جهت دست یافتن به اهداف خود همکاری با سازما­ن­های بین­المللی و قدرت­های جهانی را لازم می­دانند تا به یک اجماع جهانی برسند. در مقابل دموکرات­ها، اولویت را به ابزارهای اقتصادی و سیاسی می­دهند و بر این باورند که اگر بنا به استفاده از ارتش باشد، بهتر است اجماع جهانی نیز با آن همراه باشد. به علاوه روابط گسترده ایران و اسرائیل در قبل از انقلاب اسلامی نمودی دیگر از این رویکرد است. اسلیبودا در این خصوص گفت: «همواره این احتمال وجود دارد که تداوم اشغالگری و خشونت آمریکا در سوریه به یک درگیری گسترده در منطقه تبدیل شود. اینک نفرت مردم منطقه از امریکا و متحدانش، به یکی از اساسی ترین مشکلات امریکا تبدیل شده است. این موضوع سبب شده است که امریکایی ها، بیشتر به فکر تصرف قلب و ذهن این مردمان بیفتند،که یکی از مهمترین ابزار آنها در این راه، استفاده از رسانه های گروهی می باشد. رویکردی که بیش از هر چیز ناظر به این گفته سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور در پیش گرفته شد که «امید ما به معجزه در وین نیست.

همانطور که ترامپ پیش از این گفته بود، ایران باید برای حضور منطقهای خود هزینه بپردازد. اسلیبودا در اینباره گفت: «دولت بایدن در داخل با این فشار مواجه است که باید پاسخ متقابل دهد. فکر نمیکنم این گفته بحثبرانگیز باشد که ظاهراً آن نظم جهانی که پس از پایان جنگ سرد استقرار یافت، در حال نابودی است. ۸صبح، کابل: مولوی امیرخان متقی، وزیر امور خارجه حکومت سرپرست طالبان، در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که طالبان به دنبال روابط خوب با کشورهای جهان، بهویژه ایالات متحده است. درحالیکه ترامپ «نقش خلیفه حفتر در مقابله با تروریسم» را مهم ارزیابی میکرد؛ دولت بایدن سیاست مقابله با خلیفه حفتر را دنبال میکند تا نفوذ رو به رشد روسیه در این کشور را محدود کند. اگر به دنبال تفاوت عمده در عملکرد بایدن هستید آن را نباید در خاورمیانه جستجو کنید این تغییرات رفتاری بیشتر در روابط با شرق آسیا، اتحادیة اروپا و سازمان­های بین­المللی قابل مشاهده است نه در خاورمیانه.

ایالات متحده امریکا که خودخواهانه با داعیه اداره دنیا، نسبت به دخالت در هیچ نقطه ای از این جهان، کوتاهی نمی ورزد، شدید ترین توجهات خود را معطوف منطقه خاورمیانه و شمال افریقا کرده است. از دیگر تحولات در این راستا، اعلام نوار غزه از سوی کابینه امنیتی اسرائیل به عنوان منطقه متخاصم بود که منجر به انسداد بیشتر گذرگاههای نوار غزه شد. لحن سخنرانی برخی از مقامات عالیرتبه اروپایی و همچنین سخنرانی اوباما که لحنی متفاوت با گذشته داشت باید به عنوان یک قدم مثبت برای حل وفصل مسایل بین ایران و غرب ارزیابی کنیم. در عوض کودتای امریکاییها و سرنگونی دولت مصدق به دست آنها، بریتانیاییها هم ۴۰ درصد از سود نفت ایران را به عنوان پیشکش به امریکا دادند. اسلیبودا افزود: «این امر به ما میگوید که بدون شک سوریه باز هم از سوی آمریکا مورد هدف قرار خواهد گرفت. امنیتی اسرائیل را مورد واکاوی قرار دهد.

در این پژوهش سعی شده تا نگاهی داشته باشیم به نقش رسانه در پیشبرد قدرت نرم ایالات متحده امریکا در منطقه خاورمیانه، همچنین میزان موفقیت آن کشور در رسیدن به این هدف مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت. دوران ترامپ برای اسرائیل یک دورة طلایی بود از انتقال سفارت آمریکا به قدس تا طرح معاملة قرن و امضای قرارداد صلح برخی کشورهای منطقه با این رژیم از جمله دستاورد ترامپ برای اسرائیل بود. پایان جنگ جهانی دوم ضرورت خروج نیروهای متفقین از ایران را مطرح کرد. این تصمیم واشنگتن برای تغییر در اولویتبندی، نکتهای تازه نیست و از دوره ریاست جمهوری «باراک اوباما» مطرح بود، در دولت ترامپ تثبیت شد و بایدن آن را اجرا میکند. لبنان و جنبش حماس و جهاد اسلامی می­داند و از هر تلاشی برای سرنگونی جمهوری اسلامی به طور آشکار حمایت می­نماید. از چه نظریه روابط بینالملل برای تشریح سیاست خارجی دولت ترامپ در قبال ایران بهره بردید و دلیل آن چه بوده است؟ آنها این را میدانند و دولت بایدن نیز قطعاً این را میداند.

دیدگاهتان را بنویسید