گسترش نفوذ امریکا در آسیا و تغییر سیاست خارجی چین در قبال افغانستان

19/3/91 ، وزیر امور خارجه آمریکا: ایران باید آماده باشد زمانی که دربارهبرنامه هسته ایاش با قدرتهای جهانی در مسکو گفتوگو میکند، دست به یک اقدام ملموس بزند. 5 درباره برنامه هسته ایاش از سر گرفته شود، ایران باید “جدیت و صداقت نیت خود” را نشان دهد. 13/5/89 ، رابرت گیبز، سخنگوی کاخ سفید پیشنهاد رییسجمهور ایران برای برگزاری گفتوگوی رو در رو با باراک اوباما درباره آنچه وی مسایل “جهانی ” خواند را رد کرد. به نظر می رسید مقامات آمریکا در وزارت امور خارجه و کاخ سفید “کنترل خود را” بر ایران، یک مشتری مورد اعتماد و دوست دیرینه، از دست داده اند. 2/4/91 ، هیلاری کلینتون (ضمن تکرار ادعای نظامی بودن برنامهی هسته ای ایران) : دستیابی ایران به سلاح هسته ای یک رقابت تسلیحاتی منطقه ای را به وجود خواهد آورد که موجب بیثباتی در خاورمیانه خواهد شد. روسیه ازجمله کشورهای تأثیرگذار در نظام بینالملل است که در تحولات سوریه از حکومت اسد حمایت کرده و تقریباً با یک خط سیر کمنوسان موضع خود را دنبال کرده است. به قدرت رسیدن اوباما در سال 2008 تحول ایجاد شده در راهبرد کلان ایالات متحده را نسبت به دوران یک جانبه گرایی و غلبه توانمندی های نظامی، به وضوح نشان می دهد.

این حضور با هزینه های کلان و ادوات جنگی عظیم الجثه و به دست آوردن پایگاه های نظامی در کشورهای اطراف همراه بود. 4/11/90 ، باراک اوباما ضمن استقبال از اقدام اتحادیه اروپا در تصویب تحریم نفت ایران: این اقدام نشان دهنده اتحاد جامعه بینالمللی در رفع آن چه تهدید برنامههسته ای ایران خواند، است. 12/7/91 : سخنگوی کاخ سفید: باراک اوباما و هم پیمانان آمریکا مطمئن هستند که تحریم ها شیوه مناسبی برای مقابله با ایران است. 24/10/89 ، وزیر امور خارجه آمریکا: ایران بهتر است خود را برای مذاکرات جدی در نشست هفته آینده در استانبول آماده کند. هر دو کشور در زمینه ارتقای گفتگوهای درون افغانی همکاری کردهاند و پس از پایان خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، این زمینه همکاری تشدید خواهد شد. نگرانی استالین از برخورد نظامی با آمریکا که در آن زمان تنها کشور دارنده بمب اتمی بود سرانجام شوروی را به خروج از ایران وادار کرد.

4/7/91 ، رئیس جمهوری آمریکا ضمن طفره رفتن از مسئولیت دولتش در انتشار فیلم ضد اسلامی: هنوز فرصت و زمان برای حل مسالمت آمیز مسئله هسته ای ایران وجود دارد. اوباما بر عکس ترامپ طی ریاست جمهوری خود بیشتر بر روی انرژی سبز تمرکز کرده و اصلاحات جدیدی را به اجرا گذاشت که باعث محدودیتهایی بر تولید نفت، زغال و گاز طبیعی شده بود. با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و پیروزی جو بایدن، رویکردهای آمریکا نظیر نوع تعامل آن با ایران تغییر خواهد کرد. از ۲۰۱۴، تغییر مواضع سیاسی و نظامی چین به درستی مشاهدهاست که حاکی از تحور در اهداف چین یا چند سویه شدن آن است. 27/4/91 ، هیلاری کلینتون: همه کشورهای دخیل در مذاکرات هسته ای با ایران یافتن یک راهحل دیپلماتیک را به هر راهحل دیگری ترجیح میدهند. یکی از نگرانیهای اصلی برنامهغنیسازی اورانیوم ایران است و اینکه هدف مذاکرات 18 و 19 ژوئن در مسکو آغاز کارهای لازم برای یک راهحل دیپلماتیک است.

20/2/90 ، اوباما: یک راهحل دیپلماتیک را برای رفع چالش ایران ترجیح میدهیم. و سیاستهای واشنگتن/ چین، روسیه و ایران چگونه ارز آمریکا را به چالش میکشند؟ مطمئناً، هر بازبینی کوتاهی از سیاستهای دولتهای گذشته در قبال چین، خطر نسبت دادن انسجام و تداوم به استراتژیهای آنها را دارد که همیشگی نبودند. در میان اسناد دولتی در باب مسلمانان در تاریخ متقدم آمریکا میتوان Treaty of Peace and Friendship را نام برد که در سال ۱۷۹۷ بسته شد. The bad news is that the country’s political and social divisions are certain to endure. « در برابر دشمن درشت سخن گفتن راهحل نیست بلکه باید دشمن را بشناسیم و نقشههای آن را بشناسیم. افزایش شدید قیمت کالاهای اساسی در ایران بیانگر این است که این کشور تحت فشارهای شدید قرار گرفته است. 22/5/91 ،هیلاری کلینتون: هدف از تحریمهای جدید آمریکا «افشا و مختل کردن» ارتباطات میان ایران، حزبالله و سوریه است.

29/1/91 ،هیلاری کلینتون: آمریکا تحریم و دیگر فشارها علیه ایران را حفظ خواهد کرد. 25/6/91 ، هیلاری کلینتون: آمریکا معافیتها در قبال ژاپن و 10 کشور دیگر در رابطه با تحریم ایران را تجدید کرده است زیرا آنها میزان خرید نفت ایران را کاهش دادهاند. 5/2/91 ، وزیر امور خارجه آمریکا از پکن خواست به رفع تنشها در رابطه با ایران، کرهشمالی و دیگر مسایل جهانی کمک کند. 23/3/91 ، هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا کشورهای هند، مالزی، آفریقای جنوبی، سریلانکا و تایوان و دو کشور دیگر را از تحریم ایران معاف کرد. نمایندگان مجلس سنای آمریکا در حضور «مایک پامپئو»، وزیر خارجه سابق کشورشان از طرحی که خواستار حفظ تحریمها علیه ایران است رونمایی کردند. 5 را خواستار شد. ما خواستار پایبندی آمریکا به اصل احترام متقابل برای حفظ مناسبات دو کشور در مسیر صحیح خود هستیم. مواضع مقامات آمریکا در سال 1390 3/2/90 ، باراک اوباما دولت سوریه را به درخواست کمک از ایران برای سرکوب ملت سوریه متهم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید